19.03.2021, 20:03 17

İÇKİ BÜTÜN KÖTÜLÜKLERİN ANASIDIR-1

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Allah (c.c) insanoğlunu en güzel şekil ve surette yaratmış, onu akıl, izan ve irade gibi üstün vasıflarla donatmıştır. Bütün varlıklar insana hizmet etmek için onun emirlerine amade olarak yaratılmış. İnsan da bunlara aklı ile hâkim olmuştur. Aklı olmayanlar veya geçici olarak akıl nimetinden mahrum olanlar bu varlık ve ihsanlardan gereği gibi istifade edemezler.

Allah (c.c) insana nefsini (canını) korumasını, kendi eliyle kendisini tehlikeye atmamasını emretmiş, buna uymayanları da “nefsine zulmeden” zalimler olarak isimlendirmişdir.

İnsan aklıyla temayüz etmiş bir varlıktır. O nedenle en fazla, aklını korumaya özen göstermeli, akla zarar verecek şeylerden uzak durmalıdır.

Allah Teâlâ insana zararlı olan her şeyi haram kıldığı gibi, insanın aklına zararlı olan sarhoş edici içki ve uyuşturucunun her türlüsünü de haram kılmıştır.

Takdir edileceği gibi insanlar önceden elde etmiş oldukları alışkanlıklarından kolaylıkla vaz geçemezler. Vaz geçilmeyen bu alışkanlıkların başında da sigara, içki ve uyuşturucu alışkanlığı gelmektedir.

Bir iki paketle tiryakisi olunan sigara tutkusundan, birkaç kadehle müptelası olunan içki illetinden, bir iki nefes veya birkaç şırınga ile tutsağı olunan uyuşturucu sultasından birden bire kurtulmak mümkün değildir. Bu sebeple cahiliye insanının dem ve damarlarına bulaşmış olan içki alışkanlığı ile ilgili İslam, kademe kademe, tedricen yasak getirmiştir.

Nitekim adeta su niyetine içilen sarhoş edici içkiler, Kur’an-ı Kerim’de dört aşamada yasaklanmıştır.

Birinci aşamada Nahl Suresi’nin 67. ayeti gelmiştir. Bu ayette mealen, “Hurma ağaçlarının meyvelerinden ve üzümlerden hem bir içki, hem de güzel bir rızk elde ediyorsunuz. Bunda aklı eren bir millet için elbette bir ders, alınacak bir ibret vardır.” buyrulmuştur. Görüldüğü gibi bu ayetle içkinin güzel rızk olmadığı beyan edilmiştir. Yani üzümü ve hurmayı olduğu gibi yemeye güzel rızık, bunlardan yapılan ve içildiğinde insanın aklını karıştıran içkiye de güzel olmayan rızık denilmiş ve böylece içkinin dinen tasvip edilmediği ortaya konulmuştur. Bu ayetten içkinin ileride yasaklanacağı da anlaşılmış, artık sahabeden birçoğu içmez olmuştur.

İkinci aşamada Bakara Suresi’nin 21. ayeti gönderilmiştir. Bu ayette Cenab-ı Hak mealen, “Sana içkiyi ve kumarı sorarlar, de ki onlarda hem büyük günah, hem de insanlar için fayda var gibidir. Ancak günahları faydalarından daha büyüktür.” buyrulmuştur. Bundan sonrada sahabeden “Menfaatını alır, zararını atarız” diyerek içenler olduğu gibi “Büyük günah olan bir şeyin menfaatine ihtiyacımız yoktur” diyerek içkiyi terk edenler de olmuştur.

Üçüncü kademede nazil olan Nisâ Suresi’nin 43. ayetin de ise mealen, “Ey iman edenler! Siz sarhoşken ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın” denilmek suretiyle sarhoşluğun namaz kılmaya engel olduğu beyan edilmiş, bu yüzden sahabenin çoğunluğu artık içkiyi bırakmış, çok az bir kısmı ise, yatsı ve sabah namazlarından sonra içmeye devam etmişlerdir.

İnsanlar arasında kavgaya, düşmanlığa, dargınlığa sebep olan, namaz kılmaya engel teşkil eden ve sahabe tarafından bu ve benzeri zararları yaşanarak görülen sarhoş edici içkiler, nihayet dördüncü kademede indirilen Maide Suresi’nin 90. ayeti kerimesi ile tamamen yasaklanmıştır. Ayette Yüce Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! İçki, kumar, tapınmaya mahsul dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın amelinden birer murdardır. Onun için bunlardan kaçının ki murada eresiniz.”

Yüce Mevlamız, şeytanın insana içki içirmek ve kumar oynatmasındaki maksadını da aynı surenin müteakip 91. ayetinde beyan ederek şöyle buyurmuştur: “Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vaz geçtiniz değil mi?”

Bu ayetle alkollü içkiler, her türlü sarhoş edici ve uyuşturucular, yani insanın aklını normal fonksiyonlarını yapamaz hale getiren her şey, kesin olarak yasaklanmıştır.

Dinin gayesi şu beş ana hususun muhafaza edilmesidir. Bunlar:

1-Dinin muhafazası,

2-Aklın muhafazası,

3- Neslin muhafazası,

4- Nefsin (canın) muhafazası,

5- Malın muhafazası.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir hadislerinde mealen, “içkiden uzak durun, çünkü içki bütün kötülüklerin anasıdır” buyurmuştur.

(Sürecek)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@