30.03.2018, 00:03 1026

HZ. PEYGAMBERİN MUTLULUK YUVASINDAKİ TEMEL İLKE VE PRENSİPLER-1

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Şüphesiz ki, her konu da olduğu gibi, aile yuvası konusunda da örneğimiz sevgili Peygamberimizdir. O’nun saadet yuvasından alacağımız çok dersler ve örnekler vardır. Saadet asrının en mutlu hanesinden sızan ışıklar, bu gün bile ümmetin yuvalarını aydınlatacak güç ve kudrettedir. Efendimizin yuvasında uygulanan pek çok ilke ve prensipler, günümüzde de uygulandığında evlerimize mutluluk ve muhabbet kaynağı olacak durumdadır. Peygamberimizin, ailenin saadet ve mutluluğu ile ilgili sözleri, yaptıkları ve konuşmaları bir bütün olarak incelenip, analiz edildiği takdirde birçok güzel ve yol gösterici örneklerle karşılaşmak mümkündür. O’nun aile ile ilgili ortaya koyduğu ilke, prensip ve güzelliklere baktığımızda.

Allah’ın Kuranı Kerimde bütün insanlığa her konuda en güzel örnek ve model olarak takdim ettiği Hz. Muhammed’in, fedakarlık, sevgi, hoş görü, sadakat, iffet, güven ve mutluluk örnekleriyle dolu aile hayatı da, ayrı bir örnek arz etmektedir. Rahmet Peygamberi, sadakat sahibi bir eş, sevgi ve şefkati eksilmeyen bir baba, emin ve fedakar bir dost idi. Efendimizin yuvasında huzurun kaynağı, paylaşım, adalet, fedakarlık ve karşılıklı sevgi ve saygı gibi vaz geçilmez ilkelerdir. Allah Resulünün baba olduğu aile ocağında; ta yürekten gelen muhabbet, şefkat, merhamet ve değer verme, yokluğu hissedilmeyen temel ilkelerdi. O’nun evi, eşiyle ve çocuğuyla insani erdemlerin yaşandığı bir yuvadır. Bu emsalsiz duygu ve temeller üzerine kurulan aileden, eş olarak sadakatin asla esirgenmediği Hz. Hatice’ler, bilgi ve hikmet kaynağı olan Hz. Aişe’ler, sevgi, saygı ve merhametin evlada dönüştüğü Hz. Fatıma’lar, edep timsali Hz. Hasan ve Hz. Hüseyinler yetişmişlerdir. Hülasa, kutlu Peygamberimizin evinde yaşanan bu eşsiz güzellikler, insanlık için birer sembol ilkeler ve prensipler haline gelmiştir.

Peygamber Efendimizin aile bağları; sevgi, saygı, anlayış ve merhamet esası üzerine kurulmuştu. Eşlerine karşı büyük bir yakınlık gösteren Efendimiz, zaman zaman eşleriyle şakalaşır ve onların hoşuna giden sözler söyler ve hareketler yapardı. O eşlerinin en genci olan Aişe validemizle koşu yarışı yapar, onunla yan yana, omuz omuza savaş oyunları oynayan Habeşlileri seyrederdi. Yine Aişe annemize, onun hoşuna giden; “Ayşe, Uveyş (Ayşecik), Aiş ve Humeyra” gibi isimlerle hitap ederdi. (Ekrem Keleş, en güzel örnek Hz.Peygamber s. 92)

Sevgili Peygamberimiz, ilk eşi Hz. Hatice’ye büyük değer verir ve onu çok severdi. Mümkün olduğu kadar ona muhabbetini gösterirdi. Hz. Hatice vefat edince ağladı ve her durumda onun hatırasını muhafaza etti. Daha sonra en genç hanımı olan Hz. Aişe validemiz, “Ben vefatının üzerinden uzun yıllar geçtiği halde, Hatice’yi kıskandığım kadar hiç kimseyi kıskanmadım” demiştir.(Müslim Fezailus-sahabe, 74-76)

Allah Resulünün eşleri kendisine büyük bir sevgi ile bağlanmışlar ve saygılı davranmışlardır. Eşlerinden Ümmü Habibe’nin, babası Ebu Süfyan’ı henüz Müslüman olmadan Peygamberin minderinin üzerine oturtmaması, bu saygının boyutlarını gösteren örneklerden sadece biridir.(İbn Sa’d. VIII s.100)

Efendimiz eşlerine çok kibar ve nazik davranırdı. Asla kırıcı söz söylemez, azarlamaz ve kesinlikle dövmezdi. Eşlerinin onunla çok güzel münasebetleri vardı. Peygamberimiz eşlerine eşit ve adil davranırdı, eşleri de onu çok severler ve ona çok saygı duyarlardı. Eşlerinden Safiye validemizi deveye bindirirken, önce incinmemesi için devenin üzerine bir örtü örtmesi ve binerken de eğilerek onu kendi omuzuna bastırarak devesine kolay binmesini sağlaması ve vefatından önce hastalığının artması sebebiyle diğer eşlerinin odalarına gidemediğinden dolay, Aişe validemizin odasında ve yanında kalması için diğer eşlerinden izin alması, onun hanımlarına karsı olan nezaketinin sadece bir iki örneğidir. (Buhari, “megazi” 83)

(Sürecek)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@