16.06.2015, 00:27 3606

HER ŞERDE, KÜÇÜK DE OLSA BİR HAYIR VARDIR

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Yüce Allah (c.c.), kerim kitabımızın ikinci suresinin, iki yüz on altıncı ayet-i kerimesinde; “ Sizin için daha hayırlı olduğu halde, bir şeyi sevmemeniz mümkündür. Sizin için daha kötü olduğu halde, bir şeyi sevmeniz de mümkündür. Allah bilir, siz bilemezsiniz.” buyurmaktadır.
O halde her şeyin künhüne vakıf olan yalnızca Allahtır. Biz olayların perde arkasını bilemeyiz. Fakat her şeye iyi gözle iyimser olarak bakarak mutlu olmakta, kötümser olarak bakarak mutsuz olmak da elimizdedir. Önemli olan, irade-i cüz-iyyemizi iyi, hayır, faydalı ve sevap olan tarafta kullanmaktır.
Bir Çin atasözü, “ İyimser insan, her felakette bir fırsat, kötümser insan ise, her fırsatta bir felaket görür” der.
Gerçekten de, iyimser insanla kötümser insan bir değildir. İyimser insan olayların müspet yönünü, kötümser insan ise, olayların menfi yönünü görür. Bu nedenle iyimser insan, daima mutlu ve huzurlu, kötümser insan ise mutsuz ve huzursuzdur.
Halk arasın da, “ Her işte bir hayır vardır.” derler. Hayır var iken şerri düşünmek ve şerden yana olmak, her halde kötümserliğin alameti olsa gerek.
Yarısına kadar su ile dolu bir bardağı göstererek, bu bardak dolu mu boş mu? diye sorulduğunda iyimser insan, “Yarıya kadar dolu,” kötümser insan da “ Yarıya kadar boş” dermiş. Bu da kötümser insanin menfi bakışlı, iyimser insanın da müspet bakışlı olduğunu gösterirmiş.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.), “ Her şerde, küçükte olsa bir hayır vardır.” buyurmuştur. Hakikaten, şer de bile hayır aramak insana; ümit, moral ve huzur verir. Bunun için, “ Ne oldum dememek, ne olacağım” demek lazım. “ Beterin de beteri vardır” sözünü unutmamak gerek.
İyimser olmak, elindekinin kıymetini bilmekle, yukarıya değil aşağıya bakmakla olur. Bir ayağı olmayan, iki ayağı olana değil iki ayağı da olmayana, bir gözü olmayan, iki gözü olana değil iki gözü de olmayana… bakarak mutlu olabilir. Ayağının biri sakat olan, Allah'a şükür, iyi ki bir ayağım var, ya o da olmasaydı halim ne olurdu? demeli, bir gözü olmayan da böyle düşünmelidir.
Elin iki ayağı ve iki gözüne bakıp onlara imrenerek mutsuz olmak yerine, sahip olduğun tek ayak ve tek göz için şükretmeli, bunlar da olmaya bilirdi diye düşünülmeli, sahip olduğunla yetinip, onunla mutlu olmaya çalışılmalıdır..
Ne güzel söylemişler, “ Eldeki bir kuş, daldaki üç kuştan iyidir” diye. Senin olan eldeki az nimet, senin olmayan başkasına ait çok nimetten daha iyidir, çünkü senindir.
Allah’ın nimetleri sonsuzdur. Herkes, her canlı o nimetlerin binlercesinden her an ve her saniye istifade etmektedir. O halde insan, her saniye o nimetleri ihsan edeni hatırlayıp anmalı, ona şükretmeli, nimete nankörlük edilmemelidir.
Gelecekte bu gününü düşünerek mutsuz olmamak ve geleceğini karanlık görmemek için, bu gününü iyi, hayırlı, faydalı ve sevap olan işlerle meşgul olarak yaşamalısın. İraden elinde ve canın teninde iken, seni iki cihanda da mutlu edecek salih ameller yapmalısın. Çünkü, yarın bu günü tekrar yaşaman mümkün değildir, istesen de yaşayamaz Her gecenin bir sabahı, her yokuşun bir iniş, her tünelin bir çıkışının varlığını bilmek ve ona göre yaşamak, insan ümit ve yaşama azmi ve sevinci verir.
Fıkra buya, iki arkadaş varmış. Birinin morali bozuk ve üzgünmüş.
Diğeri sormuş, çok üzgün ve kederli görünüyorsun neden?
Beriki cevap vermiş. “Üzüntümün sebebi geleceğim.
Öbürü yine sormuş, “ Geleceğin konusunda seni endişeye sevk eden sebep nedir?
Beriki cevap vermiş. “ Geçmişim.”
O halde bu gün, gelecekte bizi endişe ve mutsuzluğa sevk edecek bir hayat yaşamamaya gayret edilmelidir.
Unutmayalım ki, her gecenin bir sabahının, her yokuşun bir inişinin, her tünelin de bir çıkışının olduğunu bilmek ve ona göre yaşamak, insana yepyeni ümit ve yaşama sevinci verir.
Hakkı Hak bilip Hakka tabi olunmalı, batılı batıl bilip batıldan sakınılmalı, Allah’a geçek kul, Peygambere layık ümmet olmaya çalışılmalıdır. Her nefes Allah anılmalı, O hiç unutmamalıdır. İnsanın fikri Allah zikri, “La İlahe illa Allah” olmalıdır. Çünkü hadis-i şerife göre, “ Kimin kalbinde Allah olursa, Allah onun iki cihanda dostudur, yardımcısıdır. Kimin kalbinde de Allah’an gayrısı olursa, Allah onun iki cihanda hasmıdır.”
Allah bizleri, kendisi için dünyada da, ahirette de üzüntü ve keder olmayan has kullarından ve dostlarından eylesin. AMİN
Ankara’dan selam, saygı ve dua ile.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@