07.08.2020, 00:01 87

HAYATI GÜZEL YAŞAMAK-1

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

İnsanı yaratan, yaşaması için nimetler veren Allah’tır. Allah insanın hayatta kalacağı müddeti de tayin etmiştir. Ömür denilen yaşam müddeti, Allah’ın insana bir emanetidir. Emanete ihanet günahtır. Onun için hayat güzel, doğru ve dürüst yaşanmalıdır. Çünkü İlahi mahkemede ömrün nerede, nasıl ve hangi yolda yaşanıp tüketildiği sorulacaktır.

İnsanın yaşam boyu yaptığı işleri, amelleri ve söylediği sözleri; iyi ve kötü diye nitelendirilir. İyiden taraf olanlar sevap, kötüden yana irade kullananlar da günah işlemiş olurlar. İnsanın iradesini iyi veya kötü yönde kullanma, özgürlüğü vardır. O nedenle de yaptığından sorumlu tutulmuştur. Zerre kadar hayır işleyen de, şer işleyen de karşılığını görecektir.(Zilzal s. 99/7-8)

İnsan; görünen beden varlığı ile dünyaya, görünmeyen ruhi varlığı ile de ahirete aittir. Allah katında en makbul insan, bedenini ruhuna, ruhunu da bedenine tercih etmeyen insandır. Çünkü ruhunu bedenine tercih eden dünyada sefil, bedenini ruhuna tercih eden de ahirette rezil olur. Onun Müslüman hiç ölmeyecekmiş gibi dünyası için, yarın ölecekmiş gibi de ahireti için çalışmalıdır. Bu dünyanın, ahiretin tarlası olduğu, burada ne ekilirse, orada onun biçileceği, yaşam boyu unutulmamalıdır. Çünkü dünya ekme yeri, ahiret ise hasat yeridir.(Kasas s 28/77)

Cehennemde ateşin olmadığı, cehennemliklerin ateşlerini dünyadan oraya, kendilerinin götürdüğü gerçeği de bilinmelidir.

Din, insanın hem dünyada ve hem de ahirette mutlu olmasını amaçlamıştır. Bunun için takip edilecek yolu çizmiş ve yolculuk kurallarını da koymuştur. Bu amaçla; emirler vermiş, yasaklar koymuş, günahı sevabı, helalı haramı, faydalıyı zararlıyı, hayrı şerri, hidayeti dalaleti, rahmani ve şeytani olanı, tasnif ve tadat edip bildirmiştir. Emirlere uyup yasaklardan sakınan, sevap olanı alıp günah olanı öteleyen ve faydalıyı benimseyip zararlıyı reddeden anlayışla ömrünü yaşayanlar, dünya ve ahiret saadetine kavuşurlar, işte bunlar hayatı güzel yaşamayı başaran insanlardır. Aksini yapanlar ise dünyada rezil, ahirette sefil olurlar çünkü bunlar, hayatı güzel yaşamayı başaramamış kimselerdir.

İnsan ömrünü, ilahi kamera karşısında yaşamaktadır. Yaptığı her işi, her ameli, her hareketi ve söylediği her sözü; yazılı, sözlü ve görüntülü olarak “Kiramen Kâtibin” melekleri tarafından kaydedilmektedir.(Kaf s.50/ 17-18) Mahşerde kurulacak olan İlahi mahkemede itirazı olanlara, bu kayıtlarla cevap verilecek, “Buyur hayat kitabını oku, yaşantına ait filmi seyret” denilecektir. Onun için Müslüman; Allah’ın her zaman, her yerde ve her durumda hazır va nazır olduğunu, kendisini görüp gözetlediğini bilmelidir. Bu bilinçle kişi, her zaman Allah’ı görüyormuş gibi davranmalıdır, her ne kadar kendisi Allah’ı görmese de, Allah kendisini görüp gözetmektedir. O halde Müslümanın vazifesi, meleklere kötü görüntü vermemeye, azami gayret göstermektir. Nitekim Peygamberimiz hadislerinde, “Allah’ı görüyormuş gibi O’na ibadet et. Çünkü sen O’nu görmüyorsan da, O seni görüyor.” buyurmaktadır. (Camiussagir -1133)

Müslümanın hayat yolculuğu; sağında ilahi emirlerin, yani yapacaksın denilenlerin, soluimselnda da ilahi yasakların yani yapmayacaksın denilenlerin bulunduğu bir kulvarda seyretmektedir. Bu kulvarın adı Kur’an da, “Sırat-ı Müstakimdir.” Bu yolculukta emirler ihmal edilirse sağda, yasaklar ihlal edilince de solda uçuruma düşerek insan; maddi ve manevi, dünyevi ve uhrevi zarara duçar olur.

Netice olarak, hayatı güzel yaşamak için;

Her şeyden önce Yaratanınla, kendinle, eşinle, hane halkınla, akrabalarınla, komşularınla ve içinde yaşadığın toplumun diğer bütün fertleri ile barışık olacaksın.

“Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksın. Toplumu temelinden sarsan ve neslin bozulmasına sebep olan zinaya yaklaşmayacaksın. Yalnız Allah’a kulluk edecek, sadece ondan yardım isteyeceksin. Anne ve babaya iyilik ve ihsanda bulunacaksın. Haksız olarak kimsenin canına kıymayacaksın. Rızkıma ortak olur diye çocuğunu öldürmeyeceksin. Yetimlere iyi davranacak ve mallarına ihanet etmeyeceksin. Ölçmede ve tartmada adil ve dürüst olacaksın. Yeryüzünde gurur ve kibir taslayarak yürümeyeceksin. Akrabaya, yolcuya ve yoksula yardım edeceksin. Ne müsrif ne de cimri olmayacaksın. Ahde vefa göstereceksin. Emanete ihanet etmeyeceksin.”(İsra suresi 23-40)

(SÜRECEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@