05.07.2019, 00:07 121

HACILARI UĞURLARKEN

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Bilindiği gibi İslam’ın şartı beştir. Bunlar; Kelime-i Şehadet getirmek, Namaz kılmak, Oruç tutmak, Zekat vermek ve Hacca gitmektir.

Görüldüğü gibi İslam’ın beş şartından birisi de “HACCA GİTMEK” tir.

Evet Müslüman, akıllı, buluğa ermiş, hür, haccın farz olduğunu bilen (Bu şart gayri Müslim ülkede Müslüman olanlar içindir.), vasıta ve yol masrafını karşılayabilen, gidip dönünceye kadar kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sağlayacak maddi güce sahip olan ve hac mevsimine yetişen kişilere ömründe bir defa haccetmek farzdır.

Bu şartları taşıyan kişilerin bizzat haccetmeleri için de; sağlıklı olmaları, hapislik gibi engeli olmamaları, hac yolunun güvenli olması, kadınlar için yanlarında mahremlerinin olması (Bu Hanefilere göredir.), ve eşinden boşanmış veya eşi ölmüş olan hanımların iddet süresinin bitmiş olması da gerekmektedir.

Hac yolu Allah’a giden bir yoldur. Bu yolun engelleri de pek çoktur. İnsanın malı, evlatları, nefsi ve şeytan bu yolun başlıca engelleridir. Nitekim Yüce Allah (c.c.) Kur’an-ı Kerimde mealen “ Şeytan sizi fakirlikle korkutur ve her türlü fenalığı emreder.” başka bir ayette “ Şeytan Allah’a “Öyle ise bende adem oğullarını doğruluktan saptırmak için muhakkak senin doğru yoluna oturacağım, onlara vesvese verip pusu kuracağım.” (Müfessirler bu yol Mekke yani Hac yoludur diyorlar), başka bir ayette ise “Nefis insana daima fenalığı emreder” buyurmaktadır.

Bu engellerden sonra bir başka ayette de mal ve evladın engeli için Cenab-ı Hak “Ey iman edenler! Sakın ha mallarınız ve evlatlarınız sizi Allah’ı anmaktan, namaz kılmaktan yani Allah’a yeterince kulluk yapmaktan alıkoymasın. Kim böyle yaparsa işte onlar hüsrana uğrayanların ta kendileridir” buyurmaktadır.

hac yolunun yolcuları yukarıda sıralanan bütün engelleri aşmışlar, nefsine ve şeytana karşı rahmanın açmış olduğu sınavı kazanmışlardır. Onlar Allah sevgisini; mal sevgisine, evlat sevgisine, eş-dost sevgisine vatan ve millet sevgisine tercih ederek bütün bunları geride bırakarak Allah yolunun yolcusu olmuşlardır.

İbadetler Allah rızası için yapılır, Allah’ı kendisinden razı eden bir kul için ne dünyada ve ne de ahrette hiçbir korku, üzüntü ve keder yoktur. Allah rızası için yapılan her iş ve ibadet için Allah’ın kuluna mükafatı vardır. Hac ibadetinin mükafatını da Hz. Muhammed (s.a.v.) “Hacca niyet eden kişi, hac esnasında kadına yaklaşmaz, kimse ile kavga- döğüş etmez ve kendini günahkar edecek diğer söz, fiil ve davranışlardan da uzak durursa (yani makbul olan bir hac yaparsa), geri evine annesinden doğduğu gün gibi günahsız olarak döner.” buyurarak haber vermiştir.

Hacılarımız bizim Allah’ımıza göndermiş olduğumuz temsilcilerimizdirler. Onlar, mebrur hac yaparak evlerine annelerinden doğdukları gün gibi günahsız olarak döneceklerdir. Bizler için yapacakları dua ve istiğfar nedeni ile de onların hürmetine Cenab-ı Hak bizleri de af edecektir.

Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Allah’ım haccı kabul olanları af eyle ve onların istiğfar ettiklerini de af eyle “ diye dua etmiştir. Ve bir hadisi şeriflerinde de mealen “Hac ve umre için Beytullaha gidenler, (onları uğurlayan) Müslümanların Allah’a gönderilmiş temsilcileridirler. Dua ederlerse Allah kabul eder, mağfiret dilerlerse Allah bağışlar” buyurmuştur.

Demek oluyor ki, şu anda o mübarek beldelere Hacı olmaları için uğurlamakta olduğumuz bu kardeşlerimiz, bizim Rabbimize gönderdiğimiz temsilcilerimizdirler. Oralarda bizim affımız için, birlik beraberlik ve kardeşlik duyguları içerisinde mutlu ve huzurlu olarak yaşamamız için dua ederlerse Allah Teala hazretleri dualarını kabul buyurur, bizleri de af eder ve birlik beraberlik ve kardeşlik duygular içinde huzurlu olarak yaşamamızı nasip eder inşallah

Hac yolculuğuna uğurlamakta olduğumuz hacı adaylarımıza Allah’tan kolaylıklar diliyorum. Çünkü mükafatı bu kadar büyük olan ibadetin zorluğu da aşikardır. Hacca niyetinde bile Efedimiz, “Allah’ım senin rızan için hac yapmaya niyet ediyorum, onu bana kolaylaştır ve benden kabul eyle” diyerek bu zor ibadet için kolaylık dilemiştir Allah’tan. İnsanoğlu azmetti mi her işi başarır. Hacı adaylarımız da azmederlerse hac ibadetlerini de en güzel şekilde yaparlar inşallah.

Hacılarımızın haccını şimdiden tebrik ediyorum. Bilerek yapılan ibadetler daha makbuldür. Hacılarımız gitmeden önce hacla ilgili bilgileri ve nasıl yapılacağını da öğrenmelidirler.

Haclarımız mebrur, günahlarımız mağfur olsun. Yüce Allah (cc) hacılarımıza hacdan dönerlerken; Hz. Ebubekir’in sadakati, Hz. Ömer’in adaleti, Hz. Osman’ın sahaveti ve Hz. Ali’nin de cesaret ve celadeti ile dönmelerini nasip eylesin.

Hacılarımıza hayırlı yolculuklar diliyor, Efendimize Kabe’mize ve o mübarek beldelere bizlerden selam götürmelerini ve oralarda bizlere, ülkemize ve milletimize de dua etmelerini istirham ediyorum.

Muhterem hacı hanımlara ve muhterem hacı efendilere güle güle gidin ve sağlıkla dönün, o mübarek yerlerde bizlere de dua edin, oralara ve oradakilere bizden selam götürün diyorum ve yazımı bu manada iki beyitle bitirmek istiyorum.

Olmadan kalbe zede

Yağan nuru Hüda'ya.

Nasip oldu size de

Merve ile Safa’ya

Dua edin bize de

Muhammed Mustafa’ya

Güle güle gidiniz

Bizden Selam götürün

Ankara’dan selam, sevgi, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@