“Türkiye’deki gazeteciliği yabancılara anlatamıyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, gazeteciliğin, devlet için değil, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için yapılan bir meslek olduğunu belirterek, “Cemiyet olarak nesnel gazetecilikten yanayız. Devleti küçük düşürmek isteyenlere karşıyız. Ama haberin de nesnel olması şart. ‘İlla bunu yapacağız’ diye haberi çarpıtmak, gazetecilikte yok. Uluslararası alanda da gazetecilik böyle yapılmıyor. Bu nedenle Türkiye’de gazeteciliğin durumunu yabancılara anlatmakta zorlanıyoruz.” dedi.

Güncel 16.12.2016, 00:15
499
“Türkiye’deki gazeteciliği yabancılara anlatamıyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)’nin Konrad Adenauer Stiftung (KAS) Türkiye Temsilciliği ile birlikte düzenlediği yerel gazetecilik seminerleri devam ediyor. Bugüne kadar 8 bini aşkın gazetecinin sertifika aldığı seminerlerin 84’üncüsü İstanbul'da yapıldı.

The Marmara Oteli Opera Salonu’nda gerçekleştirilen seminere Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Başkan Vekili Vahap Munyar, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver,  Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir ile TGC’nin il temsilcileri katıldı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)  Başkanı Turgay Olcayto açılış konuşmasında, nesnel gazetecilikten yana olduklarını, devleti koruma adına haberlerin çarpıtılmasının uluslararası alanda Türkiye’yi anlatılması güç bir duruma düşürdüğünü söyledi.

Açılış konuşmasının ardından, konusunda uzman gazeteci, akademisyen ve hukukçular tarafından mesleki konuların ele alındığı 4 oturum yapıldı.

İlk oturumun moderatörlüğünü TGC Başkanı Turgay Olcayto üstlendi. Oturumda; TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş “Gazetecilikte güncel sorunlar”, DHA Yeni Medya ve Projeler Direktörü Salih Zeki Sarıdanişment “Ajans haberciliği” başlıklı birer konuşma yaptı.

Seminerin ikinci oturumunda,  Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç “Medya-siyaset ilişkisi”, TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir “Basın İlan Kurumu Yönetmeliği’ndeki değişiklikler" hakkında bilgi verdi.  Bu oturumun moderatörlüğünü TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver yaptı.

Bu oturumun ardından Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ulaş Karan "Basın ve Düşünceyi İfade Özgürlüğü Sorunları" konulu bir konuşma yaptı. 

    Seminerin diğer oturumunda yerel medyanın sorunları tartışıldı. Oturumun moderatörlüğünü TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş üstlendi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@