“Tarih gezileri eğlenceli hale getirilmeli”

Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji bölümünden Doç.Dr.Özlem Sir Gavaz, “Hititlerde yapılan siyasi ve dini kült gezilerinin günümüzde rekreasyon amaçlı kullanılması” konusunda bilgiler verdi.

Güncel 22.04.2019, 23:26
351
“Tarih gezileri eğlenceli hale getirilmeli”

5 Rekreasyon araştırmaları kongresinde düzenlenen panelde konuşan Doç.Dr.Özlem Sir Gavaz, bir tanrılı halk olarak bilinen Hititlerin yılda 170 civarında bayramı bulunduğunu ve bu bayramlarda kralın, çeşitli merkezlerde bulunan tanrı ve tanrıçaların tapınaklarını ziyaret ettiğini buna da kült gezileri denildiğini ifade etti. Ziyaret edilen yerlerin bazen tapınak, bazen kutsal bir dağ, bazen nehir kenarı, ağaçlık ya da ormanlık bir alan olabildiğini dile getiren Doç.Dr.Özlem Sir Gavaz, bu geziler sayesinde Hitit ülkesinin siyasi gücünü ve bölgedeki daimi üstünlüğünü ülke içinde ve dışında duyurabildiğini söyledi. Ziyaretlerin halk ve komşu krallıklara karşı da gövde gösterisi niteliğinde olduğunu belirten Doç.Dr.Özlem Sir Gavaz, Hitit Krallarının kült rotasının bir rekreasyon rotası olarak belirlenmesi, ziyaret edilen yerleşimlerde oluşturulacak tanıtıcı levhalar ve belirlenecek geleneksel aktivitelerle alanın bir rekreasyon merkezi haline dönüştürülmesi ayrıca hem dinlence hem de eğlence alanları oluşturulurken tarihi dokunun da korunması gerektiğini ifade etti.

Belirlenen rotada gastronomi alanlarını oluşturulabileceğini, oryantirink, trekking ve kampçılık gibi etkinlikler yapılabileceğini belirten Gavaz, bunların yanı sıra bisiklet ve koşu yarışları düzenlenebileceğini, köy seyircilik oyunları, geleneksel Hitit festivalleri, sanat atölyeleri, sergiler ve çalıştaylar yapılabileceğini dile getirdi. (Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@