Necati Gül: “Şeker fabrikaları özelleştirilmemeli”

Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Necati Gül, pancar şekerine alternatif bir ürüne ayrıcalık tanınarak kota artırımının tarım sektörüne ve pancar sanayinin desteklediği yan sektörlere zarar verdiğini belirterek, “Mevcut kanunda bile AB ortalamalarının çok üzerinde üretim kotası verilen nişasta bazlı şekerlerin kotasının daha da artırılması pancar şekeri sanayi ve pancar üreticilerini olumsuz yönde etkileyecektir.” dedi.

Güncel 23.09.2016, 00:35 23.09.2016, 00:36
747
Necati Gül: “Şeker fabrikaları özelleştirilmemeli”

ZMO İl Temsilcisi Gül, şekerpancarı hasadının başlaması ve Çorum Şeker Fabrikası’nın sezon açılışı nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.
Türk Şeker verilerine göre Çorum’un 2015 yılı sonu itibarıyla 25 bin 023 dekar alanda 136 bin 569 ton şekerpancarı üretimiyle Türkiye’de 17. sırada yer aldığını hatırlatan Gül, “İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü verilerine göre ise ilimizde 30 bin 970 dekarlık alanda 152 bin 872 ton şekerpancarı üretimi yapılmakta ve şekerpancarı, en çok üretim yapılan 7. ürün konumundadır. Hâl böyle iken şekerpancarından yapılan şekerin yerini; glikoz, izoglikoz ve fruktoz şurubuna bıraktırmak isteyen lobiler, var güçleriyle çalışmaktadırlar. Amaç ülkemizin ve çiftçimizin çıkarı değil, şekerpancarının sürdürülebilir üretimi değil, topluma sağlıklı ve doğal şeker yedirmek ise hiç değildir. Sonuç olarak, Türkiye’de NBŞ kotalarının sürekli olarak artırılmasına bir son verilmeli ve AB kota seviyelerine uygun olarak yeniden düzenlenme yapılmalıdır. Şeker üretim maliyetlerini düşürmek için şeker pancarı tarımı desteklenmelidir. Kamuya ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden vazgeçilmelidir.” ifadelerini kullandı.
(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@