Madde bağımlıları, meslek sahibi olacak

Madde bağımlılarını hayata kazandıracak ve meslek sahibi yapacak işbirliği protokolü, İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı ve Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı M. Akif Seylan tarafından imzalandı.

Güncel 13.11.2015, 22:58 13.11.2015, 21:59
611
Madde bağımlıları, meslek sahibi olacak

İŞKUR ve Yeşilay arasında imzalanan protokol ile madde bağımlılığı tedavisi görmüş gençler, hem hayata kazandırılacak hem de meslek sahibi olacak.
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Yeşilay madde bağımlısı gençleri tedavi sonrası topluma yeniden kazandırmak amacıyla işbirliğine gitti. Bağımlıları hayata bağlayacak protokol, İŞKUR Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı ve Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. M. Akif Seylan tarafından imzalandı. Protokol ile madde bağımlısı gençler, hem sosyal hayata kazandırılacak hem de meslek sahibi olacak.
Geçtiğimiz Çarşamba günü imzalanan işbirliği protokolü törenine Yeşilay Genel Müdür Yardımcısı Cihan Samancı, İş ve Meslek Danışmanlığı Dairesi Başkanı Sinan Temur ve İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun da katıldı. Törenin sonunda Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Seylan, İŞKUR Genel Müdürü Yazıcı’ya bağımlılıklarla mücadelede verdiği destekten ötürü teşekkür plâketi sundu.
İŞKUR Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, Yeşilay’la yaptıkları işbirliğinin önemine dikkat çekerek, “Bu protokol ile YEDAM kapsamında gençlerimize meslek edindirme eğitimleri vererek ve iş kapılarını açarak onlara umut ışığı olacağız. Nitekim dezavantajlı gençlerin en büyük korkusu tıbbi tedavi gördükten sonra acaba bir mesleğim olur mu düşüncesi. Protokolümüz bu noktada daha da anlamlı işlerimiz için bir kıvılcım olacak.” diye konuştu.
Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. M. Akif Seylan ise İŞKUR işbirliğiyle madde bağımlılığından kurtulan birçok kişinin sosyal entegrasyonuna ve meslek sahibi olmalarına yardımcı olacaklarını belirtti.
Madde bağımlılarının tıbbi tedavi sonrası terapi ve sosyal hayata katılımlarını sağlayacak unsurların eksikliğinden yola çıkarak Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ni (YEDAM) hayata geçirdiklerini belirten Seylan, “YEDAM’a başvuranlara hem psikolojik destek sağlayacağız, hem de onların sosyal hayata katılmalarına yardımcı olacağız. Buradaki en önemli partnerimiz İŞKUR olacak. İŞKUR, tedavi ve terapi görenlerin kendi hayatlarını sürdürme ve toplumda aktif hâle gelmeleri için onlara meslekî yeterlilik kazandıracak.” ifadelerini kullandı.

Protokol kapsamında yapılacaklar
İŞKUR ile Yeşilay, İş ve Meslek Danışmanlarının bağımlılıklar ile ilgili bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesine yönelik yerinde ve uzaktan eğitim programı uygulayacak. Yeşilay Danışmanlık Merkezleri’nde (YEDAM) İŞKUR da yer alacak. Merkezlere gelen bağımlılardan tedavi ve terapi görenlerin işe yerleştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek.
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
hafif yağmur
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@