“Hemşireler, artan iş yükü ve uzun çalışma süreleriyle karşı karşıya”

Genel Sağlık İş Sendikası Çorum İl Temsilcisi Yalçın Çiftçi, hemşirelik mesleğinin kurucusu kabul edilen Florance Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs’ın 1964 yılından bu yana Türkiye’de Hemşireler Günü olarak kutlandığını belirterek, “Ülkemiz hemşireleri, dünyadaki meslektaşlarından çok daha fazla sorunla baş etmeye çalışmaktadır. Hemşirelik mesleğinin sağlıkta dönüşüm sistemi ile birlikte katlanarak artan sorunlarının başında artan iş yükü ve uzun çalışma süreleri gelmektedir” dedi.

Güncel 15.05.2019, 00:33
219
“Hemşireler, artan iş yükü ve uzun çalışma süreleriyle karşı karşıya”

100 bin kişiye düşen ebe ve hemşire sayısı OECD ülke ortalaması bin 25 iken, Türkiye’de bu sayının 272 olduğunu, yetersiz istihdam nedeni ile ağır iş yükü altında çalışan hemşirelerin uzun çalışma sürelerine de maruz kaldığını kaydeden Çiftçi, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 149 sayılı hemşirelik personelinin çalışma koşulları ile ilgili antlaşmasında ve 157 sayılı tavsiye kararında; çalışma saatinin haftada 40 saat, günlük çalışma saatinin 8-12 saat olması; haftalık kesintisiz 36-48 saat dinlenme süresi ve nöbetler arası en az 12 saat kesintisiz dinlenme süresi olması; yıllık ücretli izinlerin en az 4 hafta olması gerektiğini bildirmektedir.

Antlaşmayı imzalayan 38 ülke arasında yer almayan Türkiye’de vardiyalı çalışma sistemine göre 16-24 saatlik nöbetler söz konusu olabilmektedir.

Aynı zamanda farklı mesleklerin görev alanına giren hizmetler, personel yetersizliğinden dolayı yine hemşirelerin omuzlarına yüklenmiştir. Hemşireler görevleri dışı işlerde ve istekleri dışı saatlerde çalıştırılmaktadır. Yetersiz istihdam nedeniyle hemşirelerin görev alanları dışında çalıştırılmasına son verilmelidir.

Sağlık hizmeti bir ekip hizmetidir. Sağlık hizmetinin sunumunda yer alan her meslek mensubu hizmet sınıfının vazgeçilmez parçasıdır. Hemşirelerin de içinde bulunduğu sağlık çalışanlarının “Hekim dışı sağlık çalışanı” “Yardımcı sağlık personeli” “Diğer sağlık çalışanları” gibi ifadelerle tanımlanmasına son verilmelidir. Sağlık hizmeti bir bütündür anlayışıyla 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı ibaresi kaldırılarak, Sağlık Hizmetleri Sınıfı ibaresi altında bir bütün olarak düzenlenmelidir. Yine bu kapsamda ek göstergelerde yeniden düzenlenmelidir. Tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını kapsayacak şekilde ek göstergeler kademeli olarak yükseltilmelidir. Hemşirelik mesleğinin bugünü ve yarını için tüm meslektaşlarımızı Genel Sağlık-İş çatısı altında birlikte mücadeleye davet ediyoruz.

Emeğimizin karşılık bulduğu gelecek güzel günleri birlikte var etmek dileğiyle, tüm meslektaşlarımın 12 Mayıs Dünya Hemşireler Gününü kutlarız.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@