Hamdi Bolat: “Afetin her türlüsüne karşı donanımlı olmalıyız”

Vali Yardımcısı Hamdi Bolat, afetlerin hayatın bir gerçeği olduğunu belirterek, insanların afete karşı her zaman tedbirli ve bilinçli olması gerektiğini söyledi.

Güncel 16.02.2014, 20:50 16.02.2014, 20:50
717
Hamdi Bolat: “Afetin her türlüsüne karşı donanımlı olmalıyız”
‘Çorum Afet Riskleri ve Yapılması Gerekenler’ konulu panelde bir konuşma yapan Hamdi Bolat, afete karşı tedbir almanın, hazırlık yapmanın ve bilinç oluşturmanın devletin temel görevlerinden biri olmakla birlikte, bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması, sivil toplum kuruluşları ve halkın da işin içine çekilmesi gerektiğini kaydetti.

Çorum’da yeni açılan ve kısa adı ACAT olan Acil ve Afet Derneği Çorum Şubesi ile Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği (ATTDER) işbirliği ile ‘Çorum Afet Riskleri ve Yapılması Gerekenler’ konulu bir panel düzenlendi.

Acil ve Afet Derneği Çorum Şubesi’nin açılış töreninin ardından saat 14.00’de Turgut Özal İşmerkezi Belediye Konferans Salonu’nda bir panel düzenlendi.

Panele; Vali Yardımcısı Hamdi Bolat, İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yücel, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Elvan Kaya, Acil ve Afet Derneği Genel Başkanı Dr. İlhan Öztürk, ATTDER Genel Başkanı Yaşar Gökbayrak, ACAT Çorum Şubesi Dernek Başkanı Cemil Çufadar, Başkan Yardımcısı Can Kargın, Şube Sekreteri Nesrin Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyeleri Züleyha Görel, Mustafa Koçak ile dernek üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Acil ve Afet Derneği Genel Başkanı Dr. İlhan Öztürk, toplumun afet olaylarına karşı her zaman bilinçli ve hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Kısa adı ACAT olan Acil ve Afet Derneği Çorum Şubesi ile Acil Tıp Teknisyenleri ve İnsanların her zaman afete karşı hazırlıklı olması gerektiğinin altını çizen Öztürk, bu konuda bilinç geliştirilmesinin şart olduğuna değindi.

Acil Tıp Teknisyenleri Derneği Genel Başkanı Yaşar Gökbayrak ise, “Afet, ülke olarak sık sık karşı karşıya kaldığımız ve görmek istemediğimiz olaylar bütünüdür. Ülkemize baktığımızda gerek iklimsel gerekse de coğrafi anlamda afet riskiyle karşı karşıya” diyerek, ülke nüfusunun yüzde 95’inin riskli bölgelerde yaşadığını dile getirdi.

Panele konuşmacı olarak ise İstanbul Üniversitesi'nden Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Gazi Üniversitesi'nden Dr. Bülent Özmen, KBRN Uzmanı Aytaç Kabaklarlı katıldı.

Panelde afet riskleri ve yapılması gerekenler ayrıntılı bir şekilde ele alındı.
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@