Çorum Üstün Zekalılar Enstitüsü’nde “GO” oyunu

Çorum Hitit Üniversitesi GO Kulübü öğrencileri, Özel Deha Eğitim ve Aile Danışmanlık Berard Eğitim Merkezi bünyesinde kurulan Çorum Üstün Zekalılar Enstitüsü (ÜZE)’ndeki öğrencilere “GO” zeka oyunu ile eğitim veriyor.

Güncel 05.01.2014, 21:45 05.01.2014, 21:46
663
Çorum Üstün Zekalılar Enstitüsü’nde “GO” oyunu

Uzak Doğu’da, Amerika’da çok yaygın olarak oynanan “GO” oyunu ile ilgili bilgi veren Hitit Üniversitesi GO Akademik Danışmanı Veysel Dinler, kulübün 2009 yılında kurulduğunu ve üniversitenin dışına çıkarak Çorum’a açılmaya karar verdiklerini söyledi. Çocukların küçük yaşta bu oyuna başlamalarının zekalarının gelişmesine faydalı olacağını belirten Dinler, çocukların küçük yaşlarda bu oyuna başladıkları takdirde ilerleyen yıllarda oyuna daha hakim olabileceklerini belirtti.
“GO” oyununun çok iyi bir akıl oyunu olduğunu ifade eden Dinler, oyunun “satranç”a benzediğini belirterek, “Genç insanlarla oyunu tanıştırmak istiyoruz. Neden bizim gençlerimiz olmasın? Oyun, 43*43 cm’lik bir tahtada 19 yatay-19 dikey çizgiden oluşur ve beyaz-siyah olmak üzere 2*2 milimlik yuvarlak taşlarıyla oynanır. Taşlar karelerin içine değil, çizgilerin kesişme noktalarına konulur. Aslında çok basit bir oyundur” dedi.
Hitit Üniversitesi GO Kulübü öğrencilerinin dönüşümlü olarak enstitüdeki çocuklara oyunu öğreteceklerini dile getiren Dinler, “GO” oyununun amacının “kuşatmak ve esir almak” ve oyunun tek kuralının bu olduğunu başka herhangi bir kuralın veya oyuncuya yük olan teknik bir detayın bulunmadığının altını çizdi.
Hitit Üniversitesi GO Kulübü Başkanı Ahmet Kürşad Aslan ve kulüp öğrencileri bugün merkezdeki çocuklara oyunu öğreterek, eğlenceli bir şekilde zekalarının gelişmesine katkı sağladılar.
Enstitü Müdüresi Ayşenur Acar, faaliyetlerin bugün başladığını ve çocukların zekaları için faydalı olacak bir oyun çalışması olacağını belirterek, Hitit Üniversitesi GO Kulübü Danışmanı Veysel Dinler ve kulüp öğrencilerine teşekkür etti. (Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı az bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@