Çalışma izin belgesinin geçerlilik süresi uzatıldı

Tam kapanmada işletmeler ve işçiler tarafından manuel doldurulan izin belgelerinin geçerlilik süresi uzatıldı

Güncel 07.05.2021, 18:50
300
Çalışma izin belgesinin geçerlilik süresi uzatıldı

İçişleri Bakanlığı'nca muafiyet kapsamında olan işveren ve çalışanların manuel doldurdukları çalışma izni görev belgesinin geçerlilik süresi ikinci kez uzatıldı. 7 Mayıs’ta süresi biten belgeler 12 Mayıs 2021 gününe kadar geçerli olacak.
İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Görev Belgesinin Süresinin Uzatılması” konulu genelge yolladı. Genelgede, tam kapanma döneminde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması için sokağa çıkma kısıtlaması muafiyeti getirilen işkolları ve görevlileri tespit edilerek duyurulduğu bildirildi. Genelgede, tam kapanma sürecinde muafiyet kapsamında bulunan işkollarında üretim faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak ve muafiyetlerin suistimal edilmesini önlemek amacıyla, sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf işyerlerinde görevli kişilere e-başvuru sistemi üzerinden "çalışma izin belgesi" veya manuel olarak doldurularak çalışan ve işyeri yetkilisince imzalanıp onaylanan "çalışma izni görev belgesi formunu" alma ve denetimlerde ibraz etme zorunluluğunun getirildiği hatırlatıldı.
12 MAYIS GÜN SONUNA KADAR GEÇERLİ OLACAK
Genelgede, tam kapanma sürecinde muafiyet tanınan sektör çalışanlarına yönelik e-başvuru sistemi üzerinden bugün itibariyle 9.5 milyona yakın başvuru neticelendirildiği ve muafiyet nedeni, güzergahı ve zamanı ile kısıtlı olacak şekilde çalışma izni görev belgesi düzenlendiği belirtildi. Genelgede, Nace kodu eşleşme hatası, muafiyet kapsamındaki bir işyerinde görev yapmasına rağmen alt işvereninin muafiyet kapsamında olmaması nedeniyle çalışma izni görev belgesi alamayanlar ile erişim hatası gibi geçici durumlar göz önünde bulundurulduğunda; sistem üzerinden görev belgesi alınamamasının üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksamaya yol açmaması için Ek'te yer alan ve işveren ile çalışanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imza altına alınan "çalışma izni görev belgesi formunun" geçerlilik süresinin 12 Mayıs 2021 Çarşamba Günü saat 24.00'e kadar uzatıldığı ifade edildi.
İKİNCİ KEZ UZATILDI
İçişleri Bakanlığı daha önce gönderdiği genelge ile söz konusu belgelerin geçerlilik süresinin 7 Mayıs saat 24.00 kadar uzatıldığını duyurmuştu. Alınan yeni kararla belgelerin geçerlilik süresi bitmeden bir kez daha uzatılmış oldu.Son Dakika: Tam kapanmada manuel doldurulan izin belgelerinin geçerlilik süresi uzatıldı.
Öte yandan Çorum TSO da “çalışma izni görev belgesinin” geçerlilik süresinin uzatıldığını tüm üyelerine duyurdu. TSO tarafından üyelere yollanan duyuruda; “Sayın Üyemiz. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni genelge ile, muafiyet kapsamındaki işveren ve çalışanlarının manuel olarak doldurdukları izin görev belgesi formunun geçerlilik süresi 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü saat 24.00’e kadar uzatılmıştır” denildi.
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@