24.08.2015, 00:09 286

GERÇEK MÜSLÜMAN TERÖRİST OLAMAZ-1

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

İslam dini; barış, hoşgörü ve esenlik dinidir. Bu anlamlar dinimizin isminde de mevcuttur. İslam kelimesi Arapça bir kelimedir. Seleme kökünden gelir. Bu kökün sessizlerinden selim ve salim gibi iki kelime türetilir. Her ikisi de zarar vermeyen güvenilir ve iyi huylu olan anlamlarına gelir.
Dinimizin ismi olan "İSLAM" kelimesi de, gelişi güzel seçilmemiştir. Bu kelime ile insanlara telkin edilmek istenilen başta gelen davranış ilkesi; başkalarına zarar vermemek, iyi huylu ve güvenilir kişi olmaktır. Yani Müslüman mısınız, o halde başkalarına maddi ve manevi zarar vermeyeceksiniz, iyi huylu, ahlaklı, güzel davranışlı ve güvenilir bir kişi olacaksınız. Aksi halde İslam'ınız eksik olur demektir.
Sevgili peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) bir hadisi şeriflerinde Müslüman'ı; "Müslüman o kimsedir ki, onun elinden ve dilinden diğer Müslümanlar zarar görmez." diye, Mümini de "Mümin o kimsedir ki; iyi huyludur, herkesle iyi geçinir, herkeste onunla iyi geçinir. Herkesle iyi geçinmeyen, huysuz olduğu için de başka kişilerin kendisi ile iyi geçinemediği kimsede hayır yoktur." diye tarif etmiştir.
Dinimizde insanlara şu veya bu şekilde zarar vermek yoktur. Müslüman kendisine yapılmasını istemediği kötülüklerin, başkalarına da yapılmasını istemez. Müslüman ne başkalarına zulmeder, nede başkalarından zülüm görmek ister. Çünkü bu konuda yüce Allah Kur'an-ı Kerimde "Ne zulmedin nede zulme maruz kalın" , "Allah zalimleri sevmez " ,"Allah'ın laneti zalimlerin üzerine olsun" (Ara,:44), "Allah zalim kimseleri hidayete ' erdirmez"(Bakara258) buyurmaktadır.
Peygamberimiz Efendimiz ise bir hadisi şeriflerinde "Ne kimseye zarar verin nede kimseden zarar görün; dinde zarar verme ve zarar görme yoktur." buyuruyor.
Düşünelim şimdi; gerçekten inanan bir insan bunca ayet ve hadise rağmen, eline silah alıp eşkıyalık ederek, teröristlik ve anarşistlik yaparak veya bunları yapacak bir örgüt oluşturarak (Adı "Hizbullah" gibi Allah'ı, İslam'ı ve dini çağrıştırsa bile) veya böyle bir oluşuma katılarak dini, ırkı, sosyal konumu, ne olursa olsun her hangi bir insana veya suçsuz ve günahsız insanlara zarar vererek, zulmederek, zalim durumuna düşebilir mi? Başka bir deyimle; Allah'ın emrine aykırı hareket edip, zalim konumuna düşerek Allah'ın sevmediği, Allah'ın lanetlediği ve Allah'ın hidayete erdirmediği insan haline gelmeyi göze alabilir mi?
Hayır, hayır, gerçekten inanan bir Müslüman, değil eline silah alarak; suçlu- suçsuz, günahlı-günahsız, kadın-erkek, çocuk-ihtiyar demeden masum insanları öldürmek, katletmek, o karıncayı bile incitemez. Müslüman merhamet etmeyene merhamet edilmeyeceğini bilir. O inancı gereği hem insanlara, hem de hayvanlara merhamet eder, o canlıya kıyma babında yeşil dalı bile kıramaz ve kesemez.
Eşkıyanın, yani teröristin dini diyaneti ve milliyeti olmaz. Eline silah alarak masum insanları öldüreni İslam'da ki tek sıfatı "KATİL" dir. Bu tür insanlar, İslamlıktan öte, insanlık damarları kurumuş adeta canavarlaşmış kimseledir.
Adı inancından dolayı Müslüman olan ve davası İslam bulunan insanların, terörist ve anarşist olması, vahşete bulaşması kesinlikle mümkün değildir. Onun için adı "HİZBULLAH" olan bir örgütün bile İslam dini ve onun mensubu olan gerçek Müslümanlarla alakası olamaz. Günahsız insanların, yaşlıların, kadınların ve çocukların katilleri devlet, millet, din ve diyanet düşmanlarıdırlar.
Kur'an-ı kerimde "Allah ve Resulü sizi diriltecek-ihya edecek şeye çağırdığın da o çağrıya uyun" buyruluyor. Bu nedenle İslam dini bir (DİRİCİLİK-İHYA) çağrısıdır. İslam da "NEKROFİL-ÖLÜ SEVİCİLİK" yoktur. Müslümanlar "en iyi Türk ölü Türk tür, en iyi Zenci ölü Zencidir" diye düşünenler gibi düşünmezler ve "en iyi gayri Müslim ölü gayri Müslim dir" diyemezler.
İslamiyet'te haksız yere cana kıymak, suçsuz bir insanın öldürülmesi bütün insanların öldürülmesi olarak telakki edilmiştir. Bu nedenledir ki bu suçları işleyenler " insanlık suçu işlemiş" olarak kabul edilmiştir ve bu suçları işleyenlere ağır ve caydırıcı cezalar getirilmiştir.
Nitekim Kur'an-ı Kerimde yüce Allah "Islah edildikten sonra yeryüzünde bozgunculuk yapmayın." (Fitne ve anarşiye sebep olmayın) (Araf:85), "Sakın ha yeryüzünde bozgunculuk (fitnelik, fesatlık, teröristlik, anarşistlik) yapmayın." <Baka,a:11)/ "Bakın ki bozguncuların sonu nasıl olmuştur•"(Araf:86> buyurmuş ve fitneyi, terörü, anarşiyi ve bozgunculuğu yasaklamış, bunlara sebep olan fitnecileri, teröristleri ve anarşistleri uyarmıştır.
Öte yandan Kur'an-ı Kerimde Canab-ı Hakk ve Feyyaz-ı Mutlak Hazretleri "Haklı sebep olmadıkça Allanın muhterem kıldığı cana kıymayın." Buyurarak haksız yere adam öldürmeyi yasaklamıştır""333) Burada akla bir soru geliyor. Acaba haklı sebep veya sebepler nelerdir? Bu sorunun cevabı da Kur'an da vardır. Bu konuda Maide Suresinin 32. ayetinde mealen "Kim bir cana karşılık olmaksızın bir cana haksız yere kıyarsa bütün insanlığı öldürmüş gibi olur. Her kim de bir canı kurtarırsa bütün insanlığı kurtarmış gibi olur." buyurmakta, Maide Suresinin33. Ayetinde de "Allah ve Resulüne karşı savaşanların ve yeryüzünde Hak düzeni ve huzuru bozmaya çalışan fitnecilerin (anarşist ve teröristlerin) cezası; ya acımasızca öldürülmek, ya da idam edilmek yahut el ve ayaklarının çaprazvari kesilmesi veyahut ta bulunduğu yerden sürülmeleridir. Bu onların dünyalık rüsvaylıklarıdır. Ahirettede onlara büyük bir ceza vardır." buyrulmaktadır.
Bu ayetlerden anlıyoruz ki, haksız yere adam öldürenler, yeryüzünde bozgunculuk çıkaranlar, Allah ve Resulüne (yani devlete) savaş açanlar (başkaldıranlar) öldürülürler. İslam da cana kıymak için haklı sebepler işte bunlardır.
(SÜRECEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@