24.07.2020, 00:05 75

FETOCULARIN FİTNESİ-1

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Fitne; anarşi, terör, karışıklık, geçimsizlik, bozgunculuk ve arabozuculuk demektir.

Ayrıca; Müslümanlar arasında bölücülük yapmak, Müslümanları sıkıntıya, zarara, günaha sokmak ve insanları isyana kışkırtmaya da “Fitne” denilmektedir. (1)

Yüce Allah (c.c) insanları toplum halinde yaşama kabiliyeti ile yaratmıştır. Cemiyet halinde yaşayan insanların birlik, beraberlik, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma duyguları ile huzur içerisinde yaşamaları başta İslam Dini olmak üzere, bütün semavi dinlerin amacıdır

Toplumun (milletin) fertleri arasında fitne çıktığı, yani anarşi ve terör olduğu zaman; milli bütünlük ortadan kalkar, insanlar kamplara (gruplara) bölünür, kardeş kardeşe düşman, akraba akrabaya hasım olur. Bu durum da, devletin sarsılmasına sebep olur. Tarih, fitne ve anarşi yüzünden yıkılıp yok olan nice devletlere sahne olmuştur. Bu sebepledir ki; Yüce Allah (c.c) Kur’an-ı Kerimde fitne ve terörün zararını bildirmiş, fitne ve anarşiye yaklaşmayın buyurmuş, fitne, terör ve anarşi ile mücadele etmeyi emretmiştir.

Fitne (anarşi) kıtalden daha tehlikelidir.

Nitekim Allah Teâlâ Kur’an-ı Kerimin bakara suresinin 191. ayetinde mealen, “Fitne (anarşi) adam öldürmeden (kıtalden) daha kötüdür (daha tehlikelidir)” buyurmaktadır. Hakikaten, adam öldürmede ölen ve öldüren bellidir. Ölen neden öldürüldüğünü, öldüren de niçin öldürdüğünü bilir. Fitne ve terör ortamında ise çoğu zaman ölenler ve öldürenler vardır ve belli değildir. Ölen neden öldürüldüğünü, öldüren de niçin öldürdüğünü bilmez.

Fitne kıyamet alametidir.

Nitekim Peygamber Efendimiz Ebu Hüreyre’den rivayet edilen bir hadisi şeriflerinde mealen, “Hayatımı kudret elinde tutan zata yemin olsun ki, katilin niçin öldürdüğünü, maktulün de neden öldürüldüğünü bilmeyeceği zaman insanlara gelinceye kadar, bu dünyanın sonu gelmeyecektir” buyurmuş, dinleyenler: “Ya Resulallah bu nasıl olacak?” deyince; Peygamberimiz de, “fitne ve anarşinin çoğalması, öldürmelerin çoğalması, böyle bir ortamda öldürende, ölende cehennemdedir.” buyurmuştur. Öldüren katil olduğu için, ölen de anarşist, yani fitne çıkaran olduğu için cehennemdedir.

Fitnenin zararı toplumadır, yani umumidir.

Bir ülkede fitne çıktığı zaman, onun zararı sadece hak edenlere, yani fitneyi çıkaranlara değildir. Bilakis bütün toplumadır. Nitekim Kur’an-ı Kerimin Enfal suresinin 25. ayetinde Allah-ü Teâlâ mealen, “Zararı sadece hak edenlere olmayıp, umuma olan (yani günahlı-günahsız, suçlu ve suçsuz herkese olan) fitne ve terörden uzak durun (Eğer fitne ve terörden uzak durmazsanız) biliniz ki (emirlere uymayanlara) Allah’ın azabı (çok) şiddetlidir.” buyurmaktadır.

Yüce Allah (c.c.) anarşi ve terörün zararından toplumları korumak için, insanlara bunlarla savaşmalarını, önleyici tedbirler alarak mücadele etmelerini de emretmiştir. Nitekim bakara Suresinin 193. ayeti kerimesinde mealen, “Fitne (anarşi) tamamen yok oluncaya ve din de Allah için tatbik edilinceye kadar, fitneci ve anarşistlerle savaşınız. Eğer fitne ve anarşi çıkarmaktan vaz geçerlerse, zalim ve aşırılardan başka kimseye düşmanlık yoktur” buyurulmuştur.

Günümüz dünyasında fitne ve anarşi, milletleri ve devletleri ayrık kökü gibi sarmıştır. Öyle ki huzur içerisinde yaşayan tek bir milleti tek bir devleti göstermek mümkün değildir.

(SÜRECEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@