31.03.2020, 00:01 79

FAİZ (2)-II

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Faiz sisteminin uygulandığı toplularda, faizin haram olduğunu bilen ve ondan uzak durmak için elinden gelen gayreti gösteren insanların bile, ondan etkileneceğini 15 asır öncesinden haber veren Peygamber efendimiz (s.a.v.) başka bir hadislerinde de buyuruyor ki:

“İnsanların üzerine öyle bir zam gelecek ki, onlardan faiz yemedik hiçbir fert kalmayacak. Hatta kim faiz yemezse, ona da tozu olsun isabet edecek” (İbni Mace, c.2. s,765)

Onun için yüce dinimiz biz Müslümanlara, geçimimizi helal yollardan kazanmayı emretmiştir. Nitekim Yüce Allah (c.c): “İnsan ancak çabasının sonucunu elde eder. Ve çabasının karşılığı ileride muhakkak görülecektir” buyurmuştur.(Necm, 53/39-40 ) Bu konuda Peygamberimiz de (s.a.v.): “Hiç kimse kendi el emeğinin kazancından daha hayırlı bir yiyecek yememiştir” buyurmuştur.(Buhari, Buyu, 15)

Faizin sahibine eninde sonunda kaybettireceğini, “Faiz yoluyla mal çoğaltan hiç kimse, malının hayrını göremez” sözüyle beyan eden Peygamberimiz (s.a.v.), “Haram mal sahibinde en fazla 40 veya 60 sene kalır” buyurmaktadır. (Buhari. Riba, İbn Mace, Ticaret, 58) Durum böyle olunca, helal haram demeden kazanıp mal biriktirmenin bir anlamı yoktur. Ayrıca haram olarak kazanıp biriktirdiğimiz malı, biz öldükten sonra, bu dünyada mirasçılar yerken, biz de öbür dünyada onun cezasını çekeriz. Onun için faiz terk edilmez ve faizli işlemlere devam edilirse, her şeyden önce Allah’ın emrine uyulmamış olur ki, bu da çok büyük bir cürettir, cezasız kalması da mümkün değildir. Nitekim yine aynı surenin 278 ve 279. ayetlerinde mealen:

“Ey iman edenler! Allah’tan korkun. Eğer gerçekten inanıyorsanız, mevcut faiz alacaklarınızı terk edin.”, “Yok, eğer bu faizi terk etmezseniz, biliniz ki Allah’a ve Peygamberine karşı harbe girmişsinizdir. Eğer faiz almaktan tövbe ederseniz, anaparanız sizindir. Böylece ne zalim olursunuz, ne de zulme uğramış bulunursunuz.”

Evet, bir Müslüman haramlığını inkar etmeden faizle iştigal ederse, günahkar olur, dinden çıkmış olmaz. Eğer haramlığını inkar ederse, o zaman İslam’dan çıkar ve Allah korusun kafir olur. O nedenle elden geldiğince faizden uzak durulmalıdır. Çünkü Allah, alış verişi helal, anapara veya mala ilaveden ibaret olan faizi haram kılmıştır. Faiz alanın da, faiz verenin de zalim kimseler olduğunu, gerçekten inananların faizden uzak durmaları gerektiğini, Allah bu ayetlerde açıkça beyan buyurmaktadır. O halde hakikaten inanan kimseler olarak; faiz alıp vermek suretiyle zulmedip zalim olmamak ve zulme maruz kalmamak için faizden uzak durmalıyız. Bakın bu konuda İbni Mesut (r.a.), Peygamberimiz Muhammet Mustafa (s.a.v.) in şöyle buyurduğunu haber veriyor:

“Faiz yiyene ve yedirene, senedi imzalayan katibe ve onu imzalayan şahide Resulullah lanet etti, ve bunlar günahta eşittirler buyurdu.” ( Müslim, c.5 s.50. İbni Mace, c.2.s.764)

Hakikaten madden ve manen kurtuluşa ermek ve mutluluğa ulaşmak için faizin her çeşidinden, her türlü faizli işlemlerden uzak durmak gerekmektedir. Bu duruma işaret eden Ali İmran suresinin 130. Ayetinde yüce Allah: “Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak faizi yemeyin. Allah’tan sakının ki kurtuluşa eresiniz” buyurmaktadır.

Netice olarak Yaratanımız bize, temiz ve helal olanı yemeyi, haram ve pis olanı yememeyi emrediyor. Aile bireylerimizi ve kendimizi maddi ve manevi her türlü zarardan korumamızı emrediyor. Kendimizi ve aile efradımızı kendi elimizle tehlikeye atmamamızı emrediyor.

O halde bizler, inanan insanlar olarak dünyada, Rabbimizin bu ve benzeri emirlerine harfiyen uyarak yaşamak suretiyle hem bu dünyanın, hem de öbür dünyanın mutluluğunu elde etmeye çalışalım. Rabbim muvaffak eylesin.

Yazımızı bir ayet ve bir hadis ile tamamlayalı.

“Yasak edildiği halde faizi alanları ve haksız yollar ile insanların mallarını yemeleri yüzünden, onları güzel şeylerden mahrum ettik. Ve içlerinden inkar edenlere acı bir azap hazırladık.” (Nisa, 3/161)

“Bir adamın bilerek yemiş olduğu bir dirhem faiz, Allah katında otuz altı defa zina yapmaktan daha büyüktür.”( Feyzülkadir. c. 3, s.524)

Allah bizleri, helali helal bilip yiyenlerden, haramı da haram bilip yemeyenlerden eylesin.

Ve Allah bizleri, milletimizi ve bütün insanlığı da Korona virüs belasından muhafaza eylesin. Amin

Ankara'an selam, sevgi, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@