30.03.2020, 00:03 58

FAİZ (2)-I

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Günümüz dünyasının büyük iktisatçılarının çoğunluğu, faizi toplumlar için zararlı görmektedirler. Çünkü faizi, uygulandığı ülkelerde sermaye urunun meydana gelmesine, yani sermayenin belirli ellerde toplanmasına sebep olduğu kanaatine varmışlardır. Nitekim 22 Ocak 2018 Tarihli istatistiklere göre, dünya nüfusunun yüzde birlik kesimi, küresel sermayenin yüzde 82 sine sahipmiş. Yine aynı kaynağa göre dünya sermayesinin yarsına sekiz kişi sahipmiş. Bu gün yaşadığımız dünyada açlıktan, günde on binlerce hatta yüz binlerce insan ölürken kılını bile kıpırdatmayan bu sekiz kişi, dünya sermayesinin yarısını elinde bulundurmaktadır ve bunun sebebi de faizdir. Fakat “Biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar.” , “Aç köpek fırın yıkar” dememişler. Kanımca bu sözler boşa söylenmemiştir. Acaba bu gün insanlığın barış ve huzura muhtaç olmasının ve küçük bir virüs tarafından tehdit edilmesinin sebeplerinden midir, diyorum bunlar?

Allah bir şeyi helal etmişse, o şey insanların faydasına olduğu için helal etmiştir. Eğer bir şey insanlar için zararlıysa, Rabbimiz onu da insanların faydası için haram kılmıştır. Yani İslam’ın helal ve haramları insanın her zaman lehine ve faydasınadır. İslam dininin haram dediği bir şeye riayet edilmezse, şüphesiz ki onun bir müeyyidesi vardır. Haram olduğu kesin olan faizi, bütün ikaz ve uyarılara rağmen terk etmeyip yiyenlerin de tabii ki bir cezası vardır. Nitekim yüce Allah Kur’an-ı kerimde mealen buyuruyor ki:

“Faiz yiyen kimseler (kabirlerinden), kendisini şeytan çarpmış kimselerin cinnet nöbetinden kalktığı gibi kalkarlar. Bu halde olmaları onların, “ Alış veriş aynen faiz gibidir” demeleri yüzündendir. Halbuki, Allah alım satımı helal ve Faizi (Ribayı) haram kılmıştır. Bundan böyle, kim kendisine Rabbinden bir öğüt gelip faiz yemekten sakınır vaz geçerse, daha önceki faiz ona bağışlanır ve bundan sonra onun işi ( af edilişi) Allah’a aittir. Kim de haram olan bu faizi helal diye yemeye dönerse, işte onlar Cehennemliktir, o ateşte ebedi (sonsuz) olarak kalacaklardır. (Bakara suresi, 2/275)

Ayeti kerimeden açık ve net olarak faizin haram olduğunu, bu uyarıya rağmen helal diyerek faiz yiyenlerin ebedi Cehennem cezası ile cezalandırılacağını öğreniyoruz. Halk arasında, “ Haramın binası olmaz” derler. Bu söz de boşa söylenmemiştir. Bakın Kur’an-ı kerim bu hususta ne buyuruyor:

“Allah teala, faizle geleni (haramı) mahveder (faiz karışan malın bereketini giderir) ve sadakaları (zekatları) verilen malı artırır ( Bereketlendirir)” (Bakara, 2/276)

Demek oluyor ki, haram yollardan kazanılan mal, bereketsiz olacağı gibi, sahibi için de hayır değil şerdir. Bu konuda Rum suresinin 39. Ayetinde de mealen: “İnsanların malları içinde artsın diye verdiğiniz her hangi bir faiz, Allah katında artmaz. Fakat Allah’ın rızasını dileyerek verdiğiniz her hangi bir sadakaya (zekata) gelince, İşte zekatı veren o kimseler, evet onlar (sevaplarını ve mallarını) kat kat artıranlardır” buyrulmuştur.

Faiz malın bereketini azalttığı gibi, ömrün bereketini de azaltır. Toplumda meydana gelen bir- çok iflaslar, intiharlar, dağılan aileler, yok olan hayatlar hep faiz yüzündendir. Faizin uygulandığı ülkelerde dar gelirliler ve yoksullar hep ezilirler. Zenginle fakir arasındaki uçurum gittikçe derinleşir. Allah rızası için borç verme, yardımlaşma, sevgi, merhamet, şefkat, ihsan ve infak gibi erdemli davranışlar ortadan kalkar. Helal ve haram duyarlılığı zayıflar, sonunda helal olup olmadığına bakılmaksızın kazanç elde etmeye çalışmak, toplumda büyük huzursuzluklara sebep olur.

Bu durum aynı zamanda, Peygamber Efendimizin asırlarca önceden:

“Öyle bir zaman gelecek ki insanlar, kazandıklarının helal yollardan mı, yoksa haram yollardan mı kazanıldığına hiç bakmayacaklar ve hiç dikkat etmeyecekler” buyurarak haber verdiği bir gerçeğin ortaya çıkmasına neden olur. (Buhari, Nura D. S.421)

(SÜRECEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@