22.10.2016, 00:42 279

DİNİMİZDE BEDEN VE ÇEVRE TEMİZLİĞİNİN ÖNEMİ-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Bugün bu duyarlığın yerine; “Nemelazımcılık, “”Bana ne”, “Bana değmeyen yılan bin yaşasın”, “Her koyun kendi bacağından asılır.” ve “Vurdumduymazlık” felsefesi hakim olmuş, bu zihniyetteki insanlar maalesef toplumumuzda çoğalmıştır. İnsanımızın bu gafleti, İslamiyet’in ve insanlığın zararının artmasına fenalığında boy verip yükselmesine ve bugünkü ortamın oluşmasına sebep olmuştur.
Üzülerek ifade edelim ki bugün Avrupalılar (yani Hıristiyan ve Yahudiler) otokontrol görevinin bilincine varmışlardır. Avrupalı gördüğü her türlü yanlışı, zararlıyı, kötüyü ve kötülüğü yapanları ve sebep olanları her halükarda uyarır ve yetkililere haber verir. Böylece kimsenin yaptığı yanına kalmaz. Herkes doğruyu, iyiyi, faydalıyı yapmaya, yanlışı, faydasızı, zararlıyı, kötüyü ve kötülüğü yapmamaya gerekli dikkat ve özeni gösterir. Bunu Avrupalı, hem medeni insan olmanın gereği olarak yapar ve hem de müeyyidesinden (yani karşılığında göreceği ceza ve uğrayacağı zarardan) korkarak yapar. Bizler yani Müslümanlar ise bu görevi öncelikle. Allah’ın ve  Peygamber’in emri olduğu için, sonra da medeni bir insan olarak topluma uyum sağlamak ve toplumun huzuruna katkıda bulunmak için yapmalıyız.
Neticede toplum kazanır.
Üzülerek ifade edelim ki; medeni insan olma bilincinden yoksun bazı kişiler ve dini bilgi ve görgü cahilleri, müeyyide korkusu da olmadığından yani genelde yaptığı yanına kalacağından da emin olduğu için ferdi ve toplumu inciten ve rahatsız eden her türlü eylemi çekinmeden yapmakta sokakları, caddeleri, parkları, alanları, piknik yerlerini, ev ve devlet dairelerini, toplu ulaşım araçlarını alabildiğine kirletmekte, tahrip etmekte ve hor kullanmaktadırlar.
Hatta bu kimselerin çoğunun öğrenci veya okumuş kişiler olması ise üzüntümüzün daha da artmasına neden olmaktadır.
 “Herkes evinin önünün süpürse (temizlerse)  sokak ve caddeler temiz olur, belediyelere de iş kalmaz” derler. Esefle ifade edelim ki derler de yapmazlar. Eskiden köylerde ev kızları veya ev hanımları sabahın erken saatlerinde kalkar kalkmaz ilk iş olarak, toprak olduğu halde evlerinin önünü sulayarak süpürme işini yapardı. Bugün şehirlerimizde bile temizliğe bu itinanın gösterilmemesi, bu konuda neleri kaybettiğimizin göstergesi olsa gerek. Çünkü bugün değil evimizin önünü temizlemek,  her gün belediyelerin temizlediği yerleri kirletmek adeta ilk işimiz olmaktadır.
Evet maalesef bilen, söyleyen fakat yapmayan bir toplum olmuşuz.  Ah birde dediğimizi yapma bilincine sahip olsak. Beden ve çevre temizliği konusunda dinimizin prensiplerine göre yaşamayı bir öğrensek, inanın her yer tertemiz, her taraf güllük gülistanlık olacaktır.  Böyle bir ortamda kişi daha mutlu, daha mesut ve daha bahtiyar olarak yaşayacaktır.  Sevinçler artacak, kederler yok olacaktır.
Dindar ve medeni bir insan; dış görünümüyle, söylem ve davranışlarıyla, kullandığı topluma ait tuvaletleri, parkları, bahçeleri, piknik alanlarını, mabetleri, okulları ve bunların çevrelerini kirletmeyen ve temiz olmalarına özen gösteren insandır.
İnsan; kadınıyla erkeğiyle, küçüğüyle büyüğüyle, genciyle yaşlısıyla Allah’ın (c.c) en güzel şekilde ve mahlûkatın en şereflisi olarak yarattığı mümtaz varlıktır. Bu sebeple insan her türlü iyiliğe, güzelliğe layık bir varlıktır.
Netice olarak, el birliği ile iyilikleri ve güzellikleri çoğaltalım. Tertemiz bir ruhla, tertemiz bir bedenle ve tertemiz bir çevre ile iç içe yaşayalım, beraberce mutlu olalım, mesut yaşayalım, değerli okuyucularım.
Alaca’dan selam, saygı ve dua ile.
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@