09.01.2020, 00:03 175

ÇORUM SEYAHATİM - HİTİT ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜNÜ ZİYARETİM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

2006 yılında kurulan Hitit Üniversitesinin Rektörlüğü görevine 23 Mayıs 2019 tarihinde getirilen Prof. Dr. Ali Osman Öztürk’ü Çorum dışında yaşadığım için 17 Haziran 2019 tarihli Çorum Haber gazetesindeki “ HİTİT ÜNİVERSİTEMİZ REKTÖRLÜĞÜ’NDE GÖREV DEĞİŞİMİ” başlıklı köşe yazımda tebrik etmiştim.

Prof. Öztürk’e başarılar dilerken, kendisinin İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi bünyesinde ve Devletimizin çeşitli kurumlarında edindiği tecrübeleri, üniversitemizin daha geliştirilmesine, Dünya üniversiteleri arasında saygın bir üniversite olarak yer almasına, Çorum’un kalkınmasına ve Çorum halkıyla bütünleşmesine yardımcı olacak şekilde değerlendirmesini bir akademisyen olarak kalpten temenni ediyorum dilekleri ile yazımı bitirmiştim.

Çorum’da bulunmanın sağladığı imkanla 23 Kasım 2019 günü kendisini ziyaret ederek yeni görevinde bir defa daha başarılar diledim ve tebrik ettim. Bu ziyaretimde aşağıda açıkladığım bilgilerin bir kısmını kendisinin bilgisine sundum.

Hitit Üniversitesinin bünyesinde yer alan 1975-76 ders yılında eğitime başlayan Meslek Yüksek Okulunun temelini teşkil eden Makine Meslek Yüksek Okulunun kuruluşunu sağlayan bir kişi olarak Çorum’da bir üniversite kurulması için hep gayret gösterdim. Ne yazık ki 1992 yılında hükümet tarafından söz verilmesine rağmen Çorum yeni açılan üniversiteler listesinde yer almadı 2006 yılında Çorum’da Hitit Üniversitesi öncelikle başta milletvekillerimiz olmak üzere benim de dahil olduğum birçok Çorum sevdalısının katkısıyla kuruldu.

* * *

2006 yılında kurulan Hitit Üniversitesinin ilk rektörü Prof. Dr. Serdar Kılıçkaplan idi. Bu dönemde daha önceki tarihlerde kurulmuş bulunan ve üniversitenin bünyesinde İlahiyat, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakülteleri ile Çorum Meslek Yüksekokulu kendilerine ait binalarına eğitim veriyorlardı. Ayrıca Sungurlu, Osmancık ve İskilip meslek yüksekokulları da faaliyetlerini sürdürüyorlardı. !992 yılında kurulması yasal olarak kararlaştırılan Veteriner Fakültesi eğitime başlayamamıştı. Bir üniversitenin kurulmasında yer alması gereken Fen Edebiyat Fakültesi ise Milli Eğitim Bakanlığına ait bir lise binasının bir bölümü bu hizmet için tahsis edilmesiyle eğitimine başlayabilmişti. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü de burada yerleşik bulunuyordu.

Bu dönemde kuruluş kanununda yer alan Tıp Fakültesi hemen açılamadı. Gazi Üniversitesi ile yapılan iş birliği çerçevesinde Tıp Fakültesine alınan 21 öğrenci ile 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında Ankara’da öğretime başladı.

Serdar Kılıçkaplan döneminin en büyük uğraşı konusu Hitit Üniversitesinin yeni kampüsünün nerede olacağı hususu idi. Bir eğilim organize sanayi bölgesinin arkasında bulunan ve yarım kalan Havaalanının bulunduğu bölgeye yapılmasını isterken, o zamanın valisi Atıl Üzelgün, şehrin yakınında bulunan daha yeşil bir alan olan Çomar Barajı bölgesinde yapılmasını istiyordu. Rektör Kılıçkaplan ise OSB arkasındaki alanın jeolojik bakımdan uygun olmadığını iddia ediyor ve Vali’nin yanında yer alıyordu.

Yer seçimi konusundaki yapılan bu tartışmalar nedeniyle Çorum Gazeteciler Cemiyeti bu konuda görüşlerimi belirtmek üzere beni bir konferans vermem için davet etti. Rektörün de katıldığı bu konferans Çorum Belediyesi’ne ait Turgut Özal İşmerkezi Salonu’nda yapıldı. Anadolu şehirlerinde ziyaret ettiğim şehrin uzağında inşa edilen kampüsleri gören bir kişi olarak bunların beklenen hizmetleri vermediğini tespit etmiştim. Bu konferansta Almanya’da okuduğum üniversitenin şehir içinde olmasının verdiği her türlü imkânı dikkate alarak Hitit Üniversitesi için şehir içinde bir kampüs yeri bulunmasının faydalı olacağını açıkladım. Rektörün dört yıllık dönemi bu tartışmalar içinde bir neticeye varılmadan bitti.

* * *

2011 yılında Hitit Üniversitesi rektörlüğüne İTÜ İnşaat Fakültesi Profesörlerinden Reha Metin Alkan tayin edildi. Aynı üniversitede ve Fakültede çalıştığım için bir hemşeri olarak kendisini yakinen tanıyordum. Prof. Alkan bu göreve getirildiğinde İTÜ Rektörü danışmanı idi. Yurtiçi ve yurt dışında aldığı eğitim yanında yöneticilik konusunda da önemli bir birikimi vardı.

Göreve başlayan Rektör Alkan, Çorum kökenli esnaf bir aileden gelişi nedeniyle hemşerilerimizle iyi bir ilişki kurduğu gibi milletvekillerimiz, valilerimiz ve belediye başkanlarımız ile de yakın işbirliği sağladı. Bu işbirliği sonucunda şehrin yakınında bulunan ve Mühendislik Fakültesinin de bulunduğu Çomar Barajı yanındaki alan Kuzey kampüsü, Ankara yolunda, yeni hastane karşısında bulunan alan Güney kampüsü olarak belirlendi. Devlet kademesinden de yakın ilgi ve destek gören Prof. Alkan bu kampüslerde yeni eğitim binalarının yapılmasını da sağladı. Ayrıca bu dönemde yeni fakülteler(Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık, Turizm, Spor Bilimleri, Diş Hekimliği) ve yüksekokullar (Alaca, Teknik Bilimler ve Sosyal Bilimler ) açıldı. Aynı dönemde Ankara’da Gazi Üniversitesinde geçici olarak eğitim gören Çorum Tıp Fakültesi öğrencilerinin 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında Çorum’da eğitimlerini sürdürmeleri sağlandı ve Sağlık Yüksekokulu Tıp Fakültesine, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ise Spor Bilimleri Fakültesi’ne bağlandı. Çorum Meslek Yüksekokulu ise yeni kurulan Teknik Bilimler ve Sosyal Bilimler yüksekokulları içinde yer aldı. Yasal olarak kurulmalarına rağmen Veteriner, Turizm ve Diş Hekimliği fakülteleri binalarının ve eğitim kadrolarının olmaması nedeniyle eğitime başlayamadı.

* * *

2019 yılında üçüncü Rektör olarak göreve başlayan Prof. Öztürk’ün, fakülteleri ile yüksekokulları olan eğitim kadrosu ve binaları bakımından belirli bir seviyeye gelmiş üniversiteyi daha ileri seviyelere taşıyacağından eminim. Yukarıda açıkladığım atılımlara rağmen halen üniversitede eğitim alanında ve bina inşaatlarının tamamlanması bakımından yapılacak önemli işler bulunmaktadır. Üniversitedeki hizmetleri yanında devlet kademesinde de görevler üstlenmiş bulunan Rektör Öztürk’ün bu eksiklikleri ve açılmamış Veteriner, Turizm ve Diş Hekimliği fakülteleri, birlikte çalıştığı Hitit Üniversitesi mensuplarıyla birlikte geçmişte olduğu gibi milletvekillerinin, Vali’nin, Belediye Başkanı’nın ve halkın desteğini sağlayarak başarılı bir şekilde yürüteceğinden ve tamamlayacağından eminim.

Rektör Prof. Dr. Öztürk ile Üniversitenin geleceği hakkında da sohbet ettik. Kendisi bana inşaat müteahhitleri ile yaşanan sorunların halledildiğini, kısa sürede başlamış işlerin bitirileceğini ve yeni adımlar atılacağını da anlattı. Genç ve dinamik olan Rektörün Üniversiteyi daha ileriye götürme konusunda çok istekli olduğunu gördüm. Şehrimizdeki tüm yetkililerin ve halkımızın kendisinin yanında yer alarak maddi ve manevi destek sağlamasının gerekliliğini vurgulayarak kuruluşunda benim de belirli bir katkım olan Üniversitenin ihtiyaç duyması halinde ilerleyen yaşıma rağmen yardımcı olabileceğimi ifade ederek yanından ayrıldım.

İstanbul, 7 Ocak 2020

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@