20.10.2014, 00:23 397

CAMİLERDE KURALLARA AYKIRI HAREKETLER -2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Efendimiz (s.a.v.) ezan okumanın ve ön safta namaz kılmanın faziletini anlatmak için; “ İnsanlar ezan okumanın ve ön safta yer almanın sevabını bilselerdi, ön safta durabilmek için kura çekmekten başka yol bulamazlardı” ve “ Müminler eğer ön safta namaz kılmanın faziletini gerçekten bilmiş olsalardı, orada yer almak için bir birleriyle yarışırlardı” buyurmuştur. (Müslim salat 129, Buhari ezan,9, 32)
Ayrıca “ Saflarınızı sık tutun, arada boşluk bırakmayın ben, boş yerleri şeytanın kara koyun şekline girerek doldurduğunu görüyorum” buyuran Resulullah Efendimiz, safların düzgün olması ile ilgili olarak da; “ Saflarınızı sık ve düzgün tutun, çünkü safların düzgün olması namazın kemalindendir” buyurmuştur. (Ebu Davut salat 94) Devr-i Sadette safların sık tutulmasından dolayı, sahabelerin elbiselerinin önce omuz ve dirseklerinde yırtıldığı rivayet edilmiştir. Günümüzde cemaatten birçoğu namaza dururken ayaklarını çok fazla açıyor, buda safların sık olmasına engel oluyor. Halbuki iki ayağın arasındaki mesafe Hanefilere göre dört parmak, Şafiilere göre bir karış olması sünnettir, bundan fazla kesinlikle olmamalıdır.
Camiler ibadet ve kaynaşma yerleridir. Cami içinde; oturmamıza, ses tonumuza, konuşma ve üslubumuza dikkat etmeli, yüksek sesle konuşmamalı, her türlü aşırı hareketlerden kaçınmalı, sesli olarak gülmemeli ve sohbet etmemeliyiz. Camilerde cep telefonları kapatılmalı, herhangi bir nedenle gürültü kirliliğine sebep olunmamalı, müminlerin hudu ve huşuunu bozacak her türlü davranışlardan sakınmalı, hiçbir şeyle Allah ile olan irtibat bozulmamalıdır.
Camilerde teknolojinin getirdiği bir sıkıntı da, cep telefonları ile meydana gelen gürültü kirliliği ve huzurun bozulmasıdır. Camiye gelirken telefonlar kapatılmalıdır. Akıllı cep telefonları ayarlandığı takdirde namaz vaktinden on dakika önce otomatik olarak kendisini sessiz moduna alır. Kaç dakika sonra sesli olmasın istiyorsanız o saat gelince de kendini yine otomatik olarak sesli moduna geçirir. O- zaman her defasında sizin kapatmanıza lüzum kalmaz. Eğer telefon unutularak açık bırakılmış ve namaz esnasında çalmaya başlamışsa, her ne kadar mekruh olsa da, (Ameli kesir olmayacak şekilde) bir hamlelik hareketle, yani tek eylemle kapatılması mümkündür, caizdir, namazı bozmaz.
Camilerde yitik aranmaz, alış veriş yapılmaz ve yüksek sesle konuşulmaz. Bu konularla ilgili olarak Peygamber Efendimiz (s.a.v.);
“ Her kim mescitte bir yitik arayanı işitirse, Allah onu sana reddetmesin ( bulamaz ol) desin. Çünkü mescitler bunun için yapılmamıştır” buyurmuştur. Unutmayalım ki camiler, içinde istenilen her türlü hareketin serbestçe yapılacağı yerler değildir. Oraların manevi kutsiyeti unutulmamalı ve bu kutsallığa saygı duyulmalı, gelişi güzel ve caminin manevi şahsiyetine yakışmayan iş ve hareketlerden kaçınılmalıdır.
Efendimiz bir hadislerinde de,“ Camide alış veriş eden kimseyi gördüğünüzde, Allah ticaretinizde kazanç bırakmasın deyin” buyurmaktadır. Gelin görün ki, bu gün camilerimizde nerdeyse, cami önünde ki dilencilerin ve satıcıların seslerinden cemaatte ne hudu, ne huşu ve ne de huzur kalmamaktadır. Hatta bazı camilerde, cemaatin en kalabalık olduğu Cuma ve Bayram namazlarında, (güya!) cami yetkililerince bile, saf saf dolaşılarak, cemaatin her birisinin önüne dilenci kutusu gibi bir şey uzatılarak insanları mahcup ederek, parası olmayanları sıkıntıya sokarak yardım istenmekte, yani modern dilencilik yapılmaktadır. Bu her yönüyle yanlış ve çirkin olan, caminin manevi havasını bozan, ne maksatla yapılırsa yapılsın hoş görülmeyecek olan bir tutum ve davranıştır.. Çünkü her şeyden önce Peygamberimizin yasak ettiği bir eylemdir.
Bu yanlışın yapılması, camiye yeni yeni alıştırılan çocukların, gençlerin ve bayramdan bayrama camiye gelenlerin kafalarına, cami ve cemaat ile ilgili yanlış ve kötü bir imajın yerleşmesine de sebep olmaktadır. Bu kişilere göre cami artık; namaz kılınan, birilerinin insanları utandırarak haraç topladıkları ve dilencilerin saflarda cemaat arasında dolaştığı mekanlardır. Ayrıca bu yanlışla onlara, camiye ibadet için gelenlerden, her defasında ücret toplanıyormuş gibi bir imajı da verilmektedir. Her iki durumda da; insanların cami hakkında ki saf ve temiz duygu ve düşüncelerinin olumsuz yönde etkilenmesine, Allah’ın evine hor bakılmasına ve ibadet hanenin hakir görülmesine sebep olunmaktadır.
Buna ne cami görevlilerinin, ne dernek ve vakıf yetkililerin nede cemaatten birilerinin hakkı yoktur. Bu hareketler, manevi vebalinin altından kalkılamayacak, çok çirkin ve yanlış davranışlardır. Yüce Allah Kerim kitabımızda, “ Camilerin (maddi ve manevi imarı) yönünden harap olmasına çalışanlardan, camilerde Allah’ın anılmasına ve namaz kılınmasına engel olanlardan daha zalim kim vardır? Aslında bunların oralara ancak korkarak girmeleri gerekir. ( Başka türlü girmeye hakları yoktur) Bunlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük bir azap vardır” buyurmaktadır. (Bakara 114)
Üzülerek kaydetmeliyi ki ülkemizin bazı camilerinde, camiye ait dernek veya vakıf yetkilileri ile cemaatten bazılarının, ya da cami görevlilerinin arasındaki, çoğu maddi çıkar kavgasından kaynaklanan bir takım anlaşmazlıklar, kavga ve kargaşalar, samimi cemaatin o camiden soğumasına sebep olmaktadır. İşte bu caminin manevi imarını tahrip etmektir. Çünkü cami cemaati caminin manevi imarı ve süsüdür. Görüldüğü gibi buna sebep olanları Allah zalim ve rezil olarak nitelemekte ve onlara ayrıca büyük bir azabın olduğunu da haber vermektedir.
Ülkemizin çeşitli bölgelerinde acizane yapmış olduğum kırk yıllık müftülüğüm esnasında; camiye, cami hizmetine ve cami cemaatine hor bakan, onları hakir gören, Camileri kendi malıymış gibi menfaati için kullanan, Cami cemaati arasında fitne fesat ve dargınlıklara, hatta kavga ve dövüşmelere sebep olan, mabetlerin manevi şahsiyetini hiç düşünmeyen bazı cami, dernek ve vakıf görevlisinin, yanılarak yaptıkları yüz kızartıcı işler yüzünden karakollara ve mahkemelere düşerek, hatta görevlerinden olarak, toplum içine çıkamayacak derecede rezil ve perişan olduğuna şahit olmuşumdur.
(SÜRECEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@