02.04.2021, 22:36 20

CAMİ VE CEMAAT İLE ARINMAK-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Camiler Allah’ın evleridirler. Müminler günde beş defa Allah’ın evine ezanla davet edilirler. Davete icabet ederek, camiye ibadete gelenler, Allah’ın misafirlerdirler. Ev sahibi misafirlerine ikram eder. Yüce Allah’ın camiye gelenlere ikramı ise, onların günahlarını affetmesidir.

Evinde abdestini alarak namaz kılmak niyetiyle camiye gelen kişi, oraya kadar günahları ile gelir. Bu günahlar onun boynunda bir halka gibidir. Melekler kapıda, Allah’ın evine günah ile girmesin diye bu günah halkasını çıkarırlar. Kişi camide namazını kılar, dua ve tövbesini yapar. Camiden çıkarken melekler, “ Ya Rabbi bu kulunun boynuna, günah halkasını tekrar takalım mı?” diye sorarlar. Yüce Allah, “Kulum davetime icabet ederek camiye geldi, evimde ibadetini yaparak dua etti, benden affını diledi. Ben de kulumu affettim. Artık kulumun boynuna günah halkasını takmayın” buyurur.

“Peygamberimize gelen bir adam, “ Ya Rasulallah! Günah işledim, dua et de Allah beni affetsin” demiş. Peygamber efendimiz dua edeceği zaman, ezan okunmaya başlamış. Efendimiz adama, “ Gel namazı kılalım da ondan sonra dua edelim” buyurmuş. Namazdan çıkınca adam, talebini tekrarlamış. Peygamberimiz adama: “ Sen bizimle camiye girip ibadet etmedin mi?” diye sormuş. Adam, “ Evet sizinle camiye girdim, namazımı kılıp çıktım.” demiş. Peygamber (s.a.v.) adama, “Allah camiye girip ibadet yapıp çıkanları affeder, seni de affetmiştir, ayrıca dua etmeye lüzum var mı?” buyurmuş.

Camilerin müdavim cemaatleri, bilhassa köy, mahalle, site ve kurum camilerinde, genelde birbirlerini tanırlar. Asker arkadaşı, iş arkadaşı ve hac arkadaşı gibi, tabiri caizse cami ve cemaat arkadaşı olurlar. Bunlar çoğu zaman karşılaşınca selamlaşır, musafaha yapar, el sıkışır, hal hatır sorarlar. Efendimiz, “ İki mümin musafaha yapınca, daha elleri birbirinden ayrılmadan, Allah onların günahlarını bağışlar, günahları af olur” buyurmuştur.(Bezzaz)

Görülüyor ki, hem cami ve hem de cemaat, mümini Allah’ın affetmesine, yani müminin günah kirlerinden arınmasına sebep olmaktadırlar. Yüce yaradanımız, insana isyan etme kabiliyeti vermiştir. Fakat Müslümanlara yaptığı yanlışlardan dolayı kazandığı günahların affına vesile olacak birçok sebepler ve Fırsatlar da yaratmıştır. Müslüman bu sebeplere tevessül eder, bu fırsatlardan yararlanmasını bilirse, Allah (c.c.) onu, günah kirlerinden arındırır. İşte cami, cemaat ve toplu yapılan ibadetler de, kulun affedilmesi için birer sebep ve fırsattır. Bu fırsatları değerlendirenler günahlardan, manevi kirlerinden arınırlar.

İnsanlar kıyamet günü, hesaplaşması bittikten sonra, sırat köprüsü denilen, bir imtihan köprüsünün başına gelecekler. Altında cehennemin bulunduğu halk deyimiyle, bu kıldan ince ve kılıçtan keskin köprüden herkes teker teker geçmek zorundadır. Dünyada Allah’a itaat ederek yaşamış olan iyi kullar bu köprüyü çeşitli kolaylıklarla geçerler. İnanmayanlar ve günahkârlar bu köprüyü geçemeyerek, dehşetlikler ülkesi olan cehenneme yuvaranacaklardır.

Dünyada cami yaptıran, yapılmasına yardımcı olan veya camide cemaat olarak bulunup caminin şenlenmesine sebep olanlar, korkularından sırat köprüsüne binmeye çekinince camiler, bu köprüyü geçecek vasıtalar şeklinde önlerine gelecekler, bu bahtiyar müminler de onlara binerek, sırat köprüsünden kolaylıkla geçeceklerdir.

Nitekim Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) bu konudaki hadislerinde; “ Yeryüzünün camileri kıyamet günü ulaşım aracı şekline girerek, sırat köprüsünün başına gelecekler. Cami imamları kaptan, müezzinler yardımcısı ve cami cemaati ile cami yapımına yardımcı olan hayırseverler yolcu olacak ve böylelikle yeryüzünün ibadet evlerinin bu bahtiyar mensupları, sıratı hep birlikte kolaylıkla geçivereceklerdir.” buyurmuştur.(Nura doğru, s 109)

Sırat köprüsünün başına toplanmış olan insanlar da, bu bahtiyar ina nanlara gıpta ile bakacaklardır. Demek ki insan, hayatta iradesi elinde ve canı teninde iken, caminin banisi, caminin cemaati veya Allah evinin misafiri olursa, Allah (c.c.) onu günah kirlerinden arındırır. Allah cümlemizi bu bahtiyar kullarından olanlardan eylesin. Âmin. D.K.

Ankara'dan selam, sevgi, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@