30.03.2013, 00:00 378

BURS ALMAYI DÜŞÜNEN ANNE VE BABALARA

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Zorunlu öğretimin 12 yıla çıkarılması geleceğimizi hazırlama açısından gerekli idi. En sonunda bu durumu kabul ettik. Varlıklı ailelerin çocukları için sorun yok. Fakat, toplumun çoğunluğu varlıklı olmadığı için çocuğunu okutmada sıkıntı çekmektedir.

Bir zamanlar orta tabakanın çocukları için yatılı okullar vardı. Bugün bunların sayısı azaldıkça azalıyor. Ana ve babaları da bir büyük sorun bekliyor. Yol bulamayanlar yavrularına:

-Yavrum, senin okuman için her sıkıntıyı çekmeye hazırız. Ama sen orta lise yüksekokul düzeyinde başarılı olabilirsen, sana burs sağlamaya çalışacağız. Fakat her şey sana bağlıdır yavrum. Derslerini iyi hazırla. Anlayamadıklarını, bilemediklerini sorup öğren. Kişiliğine sahip çık. Kesinlikle başarılı olmaya çalış, diyor. Bununla yetinmiyor. Beğendiği öğretmen, emekli öğretmenlerle görüşüyor. Burs veren kişi ve kurumlar hakkında bilgi topluyor. Bunlardan birisi de, emekli öğretmen, yazar olduğum için ben oluyorum.

Çorum ve Osmancık’ta burs verebilen kurumları ve kişileri öğrenmek üzere yola çıkıyorum. Burs verebilen bir vakıf ile doğduğu kentte bir varlık yaratabilen kişiyi öğrenmiş oluyorum. İşe de:

Burs nedir? Sorusuna cevap arıyorum. Bursu:

-“Bir öğrencinin öğrenim süresince bir yerden (kurum ya da kişi) sağladığı yardım parasıdır” diye öğreniyorum. Bulduğum kurum ile kişi hakkında öğrendiklerimi aktarıyorum:

Burs veren kurum: Çorum’da ÇEKVA (Çorum Eğitim Kültür Vakfı) den aldığım bursiyer sayısını veriyorum.

-Çekva, bugünki bursiyerler dahil 4.500 öğrenciye burs vermiştir. Halen de vermektedir. Burs alacak öğrencinin başarılı olması şarttır.

Burs veren kişi: Osmancık’ta Osmancık sevdalısı Ömer Derindere başta gelmektedir.

Ömer Derindere, eğitim öğretim alanına önem vermeyi bilen bir kişiliğe sahiptir. Aldığım bilgileri aktarıyorum.

-İlk olarak 100/ yılında Osmancık’ta 5 üniversite öğrencisine burs vermeye başlamıştır.

-2013 yılı itibariyle 1730 öğrencinin okullarından başarı ile mezun olmalarına katkıda bulunmuştur.

-Halen 5’i torunu olmak üzere 1033 öğrenciye burs veriyor.

-Toplam bursiyer sayısı 2763’e yükselmiştir.

*  *

Çorum’da, Osmancık’ta başka burs verenler olabilir. Onları da öğrenebilirsem yazmak isterim. Bir emekli öğretmen olarak burs verenlere karşı duyduğum duygularımı anlatmayı kalemim beceremedi. Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum.

-Yavrularımız okullarda çok başarılı olsunlar. Burs veren kurum ve kişiler çığ gibi büyüsün, artsın!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
hafif yağmur
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@