20.05.2016, 00:17 377

BERAT KANDİLİ

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Yüce Allah biz kullarına bir ömür vermiştir. Bu ömür, annemizden doğduğumuzda aldığımız ilk nefesle başlar, ölürken verdiğimiz son nefesle biter. Ömür Allah’ın kula emanetidir. Emanete ihanet büyük günahtır. Allah ve Resulüne itaat ederek yaşanan ömür, ihanet edilmeyen ömürdür. Allah ve Resulüne itaat edilmeden yaşanan ömür ise, ihanet edilmiş ömürdür.
Yüce Allah, ömrün içerisinde; yapılacak duaları sür'atle kabul edeceği, yapılacak her türlü ibadet ve itaatlere kat be kat sevaplar ihsan edeceği zamanlarda lütfetmiştir.
Cenab-ı Hakkın gazabı ilahisinin susup, rahmeti ilahisinin coştuğu bu zaman dilimlerini, İslam dininin teşvik ettiği faydalı ve hayırlı işlerle ihya edenler, büyük bir mazhariyete ve müstesna bir ecre (sevaba) nail olurlar.
Bu yıl, 21 Mayıs Cumartesi gününü, 22 Mayıs Pazar gününe bağlayan gece ( yarın gece) idrak edeceğimiz “Berat Gecesi” de, işte bu müstesna zaman dilimlerinden birisidir. Bizleri sağlık ve sıhhat üzere bu mübarek günlere ulaştıran Allah’a hamt, Onun Resulüne salavat ediyor, bu günlere ulaşamayarak rahmeti Rahmana kavuşanlara yüce Allah’tan rahmet diliyorum.
Şuurlu ve uyanık bir kalple bu geceyi ihya edenler, başka gecelerde verilen sevabın kat kat fazlasını kazanmış olurlar.
Berat kelimesi, beraetin kelimesinin kısaltılmışıdır. Berat; borçtan, isnat edilen suçtan, günahtan ve cezadan kurtulmak manalarına gelmektedir.
Dini terim olarak berat; günahtan arınmak, Allah'ın af ve mağfiretine kavuşmak, Allah katında berat etmek ve temize çıkmak demektir.
Berat gecesi; feyizli, bereketli çok mübarek bir gecedir. Berat gecesi; Kuran-ı Kerimin tamamının Levh-i Mahfuzdan (Allah katından) topluca dünya semasına indirildiği çok şerefli,kutsal ve bereketli bir gecedir.
Berat Gecesi; Günahlardan temizlenme, Allah'a olan borçlardan kurtulma ve berat etme vesilesi olduğu için ve Cenab-ı Hakkın ikramlarına, ihsanlarına ve lütuflarına erişme vesilesi olduğu içinde, Rahmet Gecesi ismi ile de anılmaktadır.
Kandil Geceleri; Müslümanların Allah'a yöneldikleri, çeşitli ibadet ve itaatlerde bulundukları, hayır ve hasenat yaptıkları, dua, tövbe ve istiğfar ile günahlarının affedilmesini niyaz ettikleri, anne baba ve diğer büyükleri memnun ettikleri, yetim dul, fakir, fukara ve muhtaçları görüp gözettikleri, çocukları ve dostları sevindirdikleri kutsal, feyizli ve faziletli zaman dilimleridirler.
Hz. Ali ( r.a.)’ den rivayet edilen bir hadiste Peygamber Efendimiz buyuruyor ki;
“Şaban ayının yarısı gecesi, yani Berat Gecesi olduğunda, gündüzünde oruç tutun, gecesini de ibadetlerle geçirin. ”Çünkü Yüce Allah (c.c), o gece rahmetiyle gökyüzüne (dünya semasına) iner ve şöyle buyurur: “Günahının affını isteyen yok mu? Af edeyim, rızkının artmasını isteyen yok mu? bol rızık vereyim, bir derde duçar olan yok mu? afiyet vereyim. Yok mu şunu isteyen? yok mu bunu isteyen? diye bu ilahi ses, tan yeri ağarıncaya kadar devam eder.” buyuruyor.
O halde bizlerde isteyeceklerimizi Rabbimizden bu gece isteyelim. Sayısız insanları affettiği bu gecede Allah’tan, tövbe ederek affımızı isteyelim. Rızıkların tayin edildiği bu gecede, Rabbimizden bol bol rızık isteyelim. Hastalara şifa, dertlilere deva dağıtıldığı bu gecede, Allah’tan hastalara şifa, dertlilere deva isteyelim.
Hz. Aişe validemizin rivayetine göre bu gecede yüce Allah, Beni Kelb Kabilesi koyunlarının kılları adedince mümini (yani kendine yönelen herkesi) affeder. O halde mümin bu gece manevi kirlerden temizlenmeye, beratını almaya ve huzuru İlahiye alnı açık yüzü ak olarak çıkmaya azami gayreti göstermelidir.
Bu geceye rağmen Allah'a sığınıp, tövbe edip af dilemeyenlerin yüzlerine Allah’ın bakmayacağını da bilelim. Bir hadi-i Nebevide; “ Ulu Allah, Şaban ayının on beşinci gecesi (yeryüzüne) tecelli ederek, Allah'a eş koşanla, kavgacı ve Müslümanlar arasında bölücülük çıkaran kimselerin dışında bütün kullarını affeder” buyrulmuştur.( İbn-i Mace)
O nedenle Berat Gecesi uyanık bir gönülle geçirilmeli, gündüzünde oruç tutulmalı, gecesinde ibadet, itaat ve tövbe edilmeli, Kuran-ı Kerim okunmalı, geçmiş ve nafile namaz kılınmalı.Kandil gecesinde Geçmiş sorgulanmalı, hal güzel değerlendirilmeli ve gelecek iyi planlanmalıdır. Berat Gecesi de bunları yapmak için fırsat bilinmelidir. Bir daha bu geceye ulaşılmayacakmış gibi kabul edilmeli ve ona göre yaşanmalıdır bu gece.
Berat gecesindeki Allah’ın bunca lütuf ve ihsanlarına rağmen; İçki kumar ve zinaya devam edenler, anne babaya asi olanlar, sıla-i rahmi kesenler, küs olup barışmayanlar, faldan ve kehanetten medet umanlar geceden nasibi olmayanlardır.
Kandil gecesinde; kaza namazları kılınmalı. Kur’an-ı Kerim okunmalı, tövbe edilmeli, kimsesiz, dul, yetim ve muhtaçlar sevindirilmelidir. Cemaatle kaynaşıp kucaklaşmak için camilere gidilmeli, anne ve babaların elleri öpülmeli, rızaları alınmalı, çocuklar sevindirilmeli,. Akraba ve dostlarla telefonla da olsa, tebrikleşilmelidir.
Berat gecesinde her rekatında Fatiha’dan sonra yedi defa ihlas suresi okunarak iki rekat namaz kılınır ve namazdan sonra da yetmiş defa “ Estağfirullah el azim ve etübü ileyh” denirse kişi seccadesinden kalkmada kul hakkı hariç bütün günahları bağışlanır denilmektedir hadisi şerifte.
Berat Gecesinde; günahlarımızın affı, tevbelerimizin kabulü, vücudumuzun sıhhati, ailemizin saadeti, milletimizin birlik-beraberlik kardeşlik ve huzuru, devletimizin bekası, mazlum milletlerin kurtuluşu ve bütün insanlığın hidayeti için dua edilmelidir.
Berat Kandili münasebetiyle yatsı namazından önce camilerde yapılacak dini programlara iştirak edilmeli, Mevlid-i Şerif ve Kur’an-ı Kerim dinlenmeli, cemaatle namaz kılınmalı, toplu yapılan dualara iştirak edilmelidir. Camilere gitme imkanı olmayanlar da en azından televizyondan bu programları izlemeli ve dualara iştirak etmelidir.
Bütün Kandil Gecelerinde Müslümanın yapacağı altı görevi ardır. Bu görevler; Kaza namazı kılmak, Kur’an-ı Kerim okumak, dua etmek, tövbe etmek, Allah’ı bol bol zikretmek ve Peygamberimize bol bol Salat-ü Selam okumak.
Şu da unutulmamalıdır ki, namaz kılmakla bu görevlerin hepsi ifa edilmiş olur. Ayrıca fakir fukara ve garip gureba da görüp gözetilmelidir.
Bu vesile ile saygı değer okuyucularımın kandillerini tebrik eder, Berat Kandilinin her türlü hayırlara, birlik, beraberlik, kardeşlik, barış ve huzura vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederim.
Şehitlerimiz başta olmak üzere bütün geçmişlerimize Allah’tan rahmet Peygamber efendimizden şefaat diliyorum. Yaralı gazilerimize şifalar, şehit ve gazi yakınlarına da Rabbimiz'den sabırlar temenni ediyorum.
Ankara’dan selam, saygı, sevgi ve dua ile.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@