27.03.2021, 00:05 29

BERAT KANDİLİ

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Yüce Allah biz kullarına bir ömür vermiştir. Ömür Allah’ın kula emanetidir. Emanete ihanet büyük günahtır. Allah ve Resulüne itaat ederek yaşanan ömür, ihanet edilmeyen ömürdür. Allah ve Resulüne itaat edilmeden, hatta isyan edilerek yaşanan ömür ise ihanet edilmiş ömürdür.

Yüce Allah, ömrün içerisinde; yapılacak duaları süratle kabul edeceği, yapılacak her türlü ibadet ve itaatlara kat be kat sevaplar ihsan edeceği zamanlarda lütfetmiştir.

Cenab-i Hakkın gazabı ilahisinin susup, rahmeti ilahisinin cuşa geldiği bu zaman dilimlerini, İslam dininin teşvik ettiği faydalı ve hayırlı işlerle ihya edenler, büyük bir mazhariyete ve müstesna bir ecre nail olurlar.

Bu yıl, 27 Mart Cumartesi gününü, 28 Mart Pazar gününe bağlayan gece idrak edeceğimiz “Berat Gecesi” de, işte bu müstesna zaman dilimlerinden birisidir. Bizleri sağlık ve sıhhat üzere bu mübarek günlere ulaştıran Allah’a hamd, O’nun Resulüne salavat ediyor, bu günlere ulaşmayarak rahmeti Rahmana kavuşanlara yüce Allah’tan rahmet diliyorum.

Şuurlu ve uyanık bir kalple bu geceyi ihya edenler, başka gecelerde verilen sevabın kat kat fazlasını kazanmış olurlar.

Berat kelimesi, Beraetin kısaltılmışıdır. Berat; borçtan, isnat edilen suçtan, günahtan ve cezadan kurtulmak anlamlarına gelmektedir.

Dini terim olarak Berat; günahtan arınmak, Allah’ın af ve mağfiretine kavuşmak, Allah katında Berat etmek ve temize çıkmak demektir.

Berat gecesi; feyizli, bereketli çok mübarek bir gecedir. Berat gecesi; Kuran’ı Kerimin tamamının Levh-i Mahfuzdan (Allah katından) topluca dünya semasına indirildiği çok şerefli, pek kutsal ve bereketli bir gecedir.

Berat Gecesi; Günahlardan temizlenme, Allah’a olan borçlardan kurtulma ve berat etme vesilesi olduğu için ve Cenab-ı Hakkın ikramlarına, ihsanlarına ve lütuflarına erişme vesilesi olduğu için de Rahmet Gecesi ismi ile anılmaktadır.

Kandil Geceleri; Müslümanların Allah’a yöneldikleri, çeşitli ibadet ve itaatlarde bulundukları, hayır ve hasenat yaptıkları, dua, tevbe ve istiğfar ile günahlarının affedilmesini niyaz ettikleri, anne baba ve diğer büyükleri memnun ettikleri, yetim dul, fakir, fukara ve muhtaçları görüp gözettikleri, çocukları ve dostları sevindirdikleri kutsal, feyizli ve faziletli zaman dilimleridirler.

Hz. Ali ( r.a.)’ den rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz buyuruyor ki;

“Şaban ayının yarısı gecesi, yani Berat Gecesi olduğunda, gündüzünde oruç tutun, gecesini de ibadetlerle geçirin.”

Çünkü Yüce Allah (c.c), o gece rahmetiyle gökyüzüne (dünya semasına) iner ve şöyle buyurur: “Günahının affını isteyen yok mu? af edeyim, rızkının artmasını isteyen yok mu? bol rızık vereyim, bir derde düçar olan yok mu? âfiyet vereyim. Yok mu? şunu isteyen, yok mu? bunu isteyen? diye bu İlahî ses, tan yeri ağarıncaya kadar devam eder.” buyuruyor.

O halde bizlerde istiyeceklerimizi Rabbimizden bu gece isteyelim. Sayısız insanları affettiği bu gecede Allah’tan tövbe ederek affımızı isteyelim. Rızıkların tayin edildiği bu gecede, Rabbimizden bol bol helal rızık isteyelim. Hastalara şifa, dertlilere deva dağıtıldığı bu gecede, Allah’tan hastalara şifa, dertlilere deva isteyelim.

Hz. Aişe validemizin rivayetine göre bu gecede yüce Allah, Beni Kelp kabilesi koyunlarının kılları adedince mümini (yani kendine yönelen herkesi) affeder. O halde mümin bu gece manevi kirlerden temizlenmeye, beratını almaya ve huzuru İlahiye alnı açık yüzü ak olarak çıkmaya azami gayreti göstermelidir.

Bu geceye rağmen Allah’a sığınıp, tövbe edip af dilemeyenlerin yüzlerine Allah’ın bakmayacağını da bilelim. Bir hadi-i Nebevide; “Ulu Allah, Şabanın onbeşinci gecesi (yeryüzüne) tecelli ederek, Allah’a eş koşanlarla, kavgacı ve Müslümanlar arasında bölücülük çıkaran kişilerin dışında bütün kullarını affeder” buyurulmuştur.( İbn-i Mace)

O nedenle Berat Gecesi uyanık bir gönülle geçirilmeli, gün iyi değerlendirilmeli, Geçmiş sorgulanmalı ve gelecek iyi planlanmalı, Berat Gecesi de bunları yapmak için fırsat bilinmelidir.

Berat gecesindeki Allah’ın bunca lütuf ve ihsanlarına rağmen; İçki kumar ve zinaya devam edenler, anne babaya asi olanlar, sıla-i rahmi kesenler, küs olup barışmayanlar, faldan ve kehanetten medet umanlar geceden nasibi olmayanlardır.

Kandil gecesinde; kaza namazları kılınmalı. Kur’an-ı Kerim okunmalı, tövbe edilmeli. kimsesiz, dul, yetim ve muhtaçlar sevindirilmelidir. Cemaatle kaynaşıp kucaklaşmak için camilere gidilmeli, anne-babaların elleri öpülmeli, rızaları alınmalı, çocuklar sevindirilmeli, akraba ve dostlarla telefonla da olsa, tebrikleşmelidir.

Berat gecesinde her rekâtında Fatiha’dan sonra yedi defa ihlas suresi okunarak iki rekat namaz kılınır ve namazdan sonra da yetmiş defa “ Estağfirullah el azim ve etubu ileyh” denirse, kişi seccadesinden kalkmada kul hakkı hariç bütün günahları bağışlanır denilmektedir hadisi şerifte.

Berat gecesinin gündüzünde oruç tutulmalı, (yani 27 Mart Cumartesi günü mümkünse oruç tutulmalı) gecesinde de; günahlarımızın affı, tövbelerimizin kabûlü, vücudumuzun sıhhati, ailemizin saadeti, milletimizin birlik-beraberlik kardeşlik ve huzuru, devletimizin bekası, mazlum milletlerin kurtuluşu ve bütün insanlığın hidayeti için dua edilmelidir.

Berat Kandili münasebetiyle yatsı namazından önce camilerde okunacak Mevlid-i Şeriflere iştirak edilmeli, Mevlid-i Şerif ve Kur’an-ı Kerim dinlenmeli, cemaatle namaz kılınmalı, toplu yapılan dualara iştirak edilmelidir. Camilere gitme imkânı olmayanlar da en azından televizyondan bu programları izlemeli ve dualara iştirak etmelidir.

Bütün Kandil Gecelerinde Müslümanın yapacağı altı görevi ardır. Bu görevler; Kaza namazı kılmak, Kur’an-ı Kerim okumak, dua etmek, tövbe etmek, Allah’ı bol bol zikretmek ve Peygamberimize bol bol Salat-ü Selam okumak. Şu da unutulmamalıdır ki, namaz kılmakla bu görevlerin hepsi ifa edilmiş olur. Ayrıca fakir fukara ve garip guraba da görüp gözetilmelidir.

Kandil gecesinde, başından bu yana bu din, bu devlet ve bu millet için can veren, kan döken şehit, gazilerimize ve bütün geçmişlerimize Allah’tan rahmet diliyorum

Bu vesile ile saygıdeğer okuyucularımın kandillerini tebrik ediyor, Berat Kandilinin her türlü hayırlara, birlik, beraberlik, kardeşlik, barış ve huzura vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum.

Ankara’dan selam, sevgi, saygı ve dualarla.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@