17.07.2014, 22:09 1353

BAŞIMLA GÖNLÜMÜ EDEMEDİM EŞ, BİRİ YÜZ YAŞINDA, BİRİ YİRMİ BEŞ…

Mehmet ÖZATA

Mehmet ÖZATA

(CELAL SAHİR EROZAN)
Beni de tarif eden güzel bir söz. Gönlümden geçen büyük hayallerim hep aklımın süzgecine takılır ve orada kalır. “Haddini bil Mehmet” diyerek yerime oturtur.
Yaklaşık bir haftadır Bodrum Yahşi’de tatil yapıyorum. Bodrum’da bütün sahiller parsellenmiş. Sıfır denize kadar her sahilde şemsiye ve şezlonglar var. Para ödemeden veya bir şey yiyip içmeden denize girmen mümkün değil.
Yasada “Bütün kıyılar devletin hükmü altındadır” diyor ama, uygulayan, dinleyen kim? Şezlonglarda herkesin elinde cep telefonu veya Aypet denilen bir oyuncak. Yediden yetmişe herkes konuşuyor, mesaj yazıyor, oyun oynuyor.
Önceki yıllarda ara sıra kitap okunurdu. Şimdi kitaplar da yok olmuş.
Allah sonumuzu hayır etsin…
Tekâmül yasasına göre, “Tabiatta bütün canlılar (bitkiler dahil) kendi türünün mükemmelliğine doğru yol alırmış.” Okumadan, yazmadan insan türüne nasıl bir katkı sağlayacağız, orası meçhul.
İyi ki “gavur “ diye tabir ettiğimiz şu batılılar var da, bir şeyler öğreniyoruz ve onların yaptıklarıyla uygarca yaşamaya çalışıyoruz.
Tekâmül etmezsen hayatı kavrayamazsın,
Başına her geleni kadere bağlayamazsın.
Dünya bir ibret sahnesidir, düşünsene biraz,
Her şeyi sen yaptın, kimseyi suçlayamazsın..(Mehmet Özata)
İSTANBUL BAĞCILAR’DA RAMAZAN ETKİNLİKLERİ
Kargı ve Köyleri Dayanışma Derneği (KARDER) Başkanı Mustafa Özsoy ve Sungurlu Arifegazili Dernek Başkanı Sururi Onan, Bağcılar Belediyesinin açtığı Ramazan etkinlikleri standında Çorum’un yöresel yiyeceklerini tanıtmışlar.
Ayrıca, Çorum’un diğer derneklerinin de katılımıyla 14 Temmuz sabahı yaklaşık 1500 hemşehrimizle beraber Sahur yemeği yemişler.
Sahur programından önce alanda bulunan TV ve Radyoların canlı yayınlarına katılarak Çorum’un tanıtımına katkıda bulunmuşlar. Protokole mensup konuklara meşhur sırık kebabı ikram etmişler. Bu güzel etkinlik nedeniyle Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı’ya teşekkür etmişler..
Sahur yemeğine ÇESİAD Başkanı Ahmet lapacı, Şaban Gündüz, Adem Karaşin, Bekir Zeyrek,Ömer Pekesen, İbrahim Sarısakaloğlu,Hüseyin Aksu,Süleyman Ilgaz,Mustafa Kuş,Esat inkaya ,Orhan Atak,Duman Örk, Mustafa Dişbudak,Ugur Özsoy,Resul Ilgaz, İdris Büyükçorak, Mevlüt Sargın,Musa Köylü,Bayram Baran, Ayhan Aydoğdu, Dr.Mehmet Arslan,Mustafa Çıplak,Osman Bilim ve Osmancık’lı fotoğraf sanatçısı Mehmet Haykır katılmış.
Bu vesileyle, her zaman, her yerde ve her koşulda Çorum’u en iyi şekilde temsil etmeye çalışan ÇESİAD Başkanı Ahmet Lapacı’ya, ÇEKVA Başkanı Avni Çelik’e
ÇEKVA Genel Müdürü Erdal Karslı’ya, Sungurlu Arifegazili Dernek Başkanı Sururi Onan’a, ve Kargı ve Köyleri Dernek Başkanı Mustafa Özsoy’a teşekkür ederim.
Birkaç güzel beyitle söyleşimizi noktalayalım.
Taş gibiydin çok kalpler kırdın artık yeter,
Toprak ol da bak, nasıl üstünde güller biter…???

Ne ben den rukû (eğilmek), ne senden kıyam.. (ayağa kalkma)
Selamün aleyküm, aleyküm selam...(Fuzuli)

Ey kimsesizler, el veriniz kimsesizlere,
Onlardır ancak el verecek kimse sizlere…(Yahya Kemal Beyatlı)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@