16.03.2019, 00:19 131

ALLAHIN İNSANLARI SEVMESİ-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Allah Teala hazretlerinin inanan kullarını sevmesi ile ilgili olarak onlarca sayfa yazmak mümkündür. Bu kısa yazımızda son olarak diyebiliriz ki Allah’ın (c.c) rahmeti gazabının önüne geçmiştir. Hiç kimse-hatta peygamberler bile-Allah’ın rahmeti ve yardımı olmadan sadece kendi iyilikleri ve ibadetleri ile cennete giremeyecektir. (20) O halde Peygamberleri de onlara gerçekten inananları da cennete koyacak olan bir tek Allah’tır. Rabbimizin ehli imanı cennetine koyması da O’nun kullarına karşı beslediği sevgidendir.

Allah (c.c) bizleri sevdiği kullarından eylesin. O bir kulunu severse Cebrail (a.s.)’a: “Ben falanı seviyorum onu sen de sev” diye emreder. Cebrail de o kulu sever, sonra gök ehline: “Allah Teala falanı seviyor, onu sizde sevin” diye seslenir. Göktekiler de o kimseyi severler. Sonra yeryüzündekilerin kalbinde o kimseye karşı bir muhabbet uyanır. (21)

Rabbimiz sevdiği kulunu saflaştırır. Yani ölmeden önce ona güzel işler yaptırarak, O’nu etrafındakilere, akrabalarına, komşularına sevdirir. Dünyaya bulaşıp kirlenmekten korur, cezasını dünyada verip sabrettirir, kendisinden hoşnut olur ve o halde iken ruhunu alır. (22)

Nihayet sevgi, şefkat ve merhamet bakımından Allah’a nispetle kul, anneye nispetle evlat gibidir. Hz. Ömer diyor ki: “Bir defasında Rasul-i Ekrem (s.a.v)’in huzuruna bir kısım esirler getirildi. O esirlerin arasında çocuğunu kaybetmiş bir kadın da vardı. Kadın gördüğü çocuğu kucaklıyor, bağrına basıp emziriyordu. Rasul-i Ekrem o kadını bize gösterdi:” “Ne dersiniz? Bu kadın çocuğunu ateşe atar mı ?” diye sordu. Oradakiler: “Hayır, kendisine kalsa kesinlikle atmaz.” dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz: “İşte Allah Te`âlâ kuluna bu kadının çocuğuna olan şefkatinden daha merhametlidir.” buyurdu. (23)

Allah mümini sever. Bizi di sevmesi için, bizim çabamız ve gayretimiz olmalıdır. O’nun bizi sevmesi için yapacağımız iş belli, gideceğimiz yol aşikârdır. Biz bunları yine kitabımızdan öğreniyoruz. Yüce Allah (cc) Kur’an-ı Kerimin ayetlerinde mealen; “Öyleyse yalnız beni anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin, sakın nankörlük etmeyin” (24) , “Allah’ı unutan ve bu yüzden Allah’ın de kendilerine, kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayın. İşte onlar fasık kimselerin ta kendileridirler” (25) ve Deki: “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır. Çok merhametlidir.” (26)

Mekke’den Selam, sevgi ,saygı ve dua ile.

(20)-Buhari rikkat 18,Müslim Münafıkiyn 71-78

(21)-Buhari:Fezuili ashab’innebi 6.edeb 95-96

(22)-Peygamberin sevdiği müslüman Sh.96

(23)-Buhari edeb 18 Müslim tevbe 22

(24)-Bakara, 152

(25)-Haşr, 19

(26)-Ali İmran, 31

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@