15.04.2017, 00:07 213

ALEMLERE RAHMET, HZ. MUHAMMET (SAV)-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Döneminden önce ve sonra, genel manada bütün topluluklarda;

Kadında ruh var mıdır? Yok mudur? Kadın insan mıdır? Değil midir? Tartışması yapılırken insanlar kız çocuğu yetiştirmeyi utanç vesilesi kabul ederek bu çocuklarını diri diri toprağa gömerken O;

Bir, iki veya üç kız çocuğu yetiştirip, arıyla namusuyla evlendiren anne-babayı cennetle müjdelemiş ve “ Cennet annelerin ayaklarının altındadır” prensibini getirerek Kadına sosyal hayatta layık olduğu itibar mevkisini kazandırmıştır.

Herkes nefsini düşünürken O, ümmetini düşünmüş, herkes kuvvetlinin yanında yer alırken O, zayıfın ve haklının yanında yer almış, herkes hedef olarak menfaatını alırken, O, Allah’ın rızasını ve fazileti esas almıştır.

Peygamber Efendimiz,

“Siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de gerçek mü’min olamazsınız” prensibiyle; birlik, beraberlik, kardeşlik ve sevginin harcını koymuştur.

O, canına kasteden düşmanlarını bile fırsat elinde iken afetmiş, böylece büyüklüğün, hoş görünün ve müsamahanın örneğini sergilemiştir. O, “Komşusu aç iken, tok olarak sabahlayan bizden değildir” buyurarak paylaşmanın önemini işaret etmiştir.

O, “Bizi aldatan ve bize hile yapan bizden değildir” buyurarak; doğruluğun, dürüstlüğün ve samimiyetin önemini vurgulamıştır.

O, “suçlu kızım Fatıma da olsa cezalandırılır” diyerek adaletle eşitliği vurgulamıştır.

Efendimiz (sav) bir manada manevi hayatımız için; hava, su ve gıda gibi vazgeçilmez bir unsurdur.

Yüce Allah ona habibim(sevgilim demiş, O’nu âlemlere rahmet olarak göndermiş, büyük şefaatı o’na vermiş ve Alemi onun nuru ile yaratmıştır.

O, öyle bir peygamberdir ki;

Habeş kralı Necaşi O’nun için; “Allah’a yemin ederim ki, eğer o, bu ülkemde olsa idi O’nun ayakkabılarını taşır, ayaklarını yıkardım“  demiştir.

O, öyle bir peygamberdir ki;

Prens Bismark o’nun için; “ Ey Muhammed! Sana muasır bir vücut olamadığım için çok müteessirim” demiştir.

O, öyle bir peygamberdi ki;

Şairlerin ve ediplerin ilham kaynağı, şiir ve nesirlerin konusu olmuştur. O,

“Arayı arayı bulsam izini,

İzinin tozuna sürsem yüzümü,

Hak nasip eylese görsem yüzünü

Ya Muhammed canım arzular seni”

Diyen Yunus’un

“Sen Ahmet-i Mahmudu Muhammetsin Efendim

Haktan bize Sultan-ı Müeyyedsin Efendim “ diyen Şeyh Galip,

“Yıllar geçti Ya Muhammed, Aylar bize hep muharrem oldu.

Akşam ne güneşli bir gece idi, eyvah oda Leyle-i matem oldu” diyen Mehmet Akif’in ve

“Bahiradan süzülen, bir yaşta ben olsaydım,

Okşadığın bir parça, kumaşta ben olsaydım,

Senin için görülen, bir düşte ben olsaydım” diyen Nurullah GENÇ’ in ve daha nicelerinin gönül ve hülyalarını süslemiştir.

Peygamberimiz Muhammet Mustafa (sav) bize; emanet bıraktığı iki şey, yani Kur’an-ı Kerime ve sünnete, sımsıkı sarıldığımız zaman; Fakirlikten zenginliğe, kavgadan kardeşliğe, kin ve düşmanlıktan hoş görüye, cehaletten ilme ve dalaletten hidayete kavuşacağımızı vaad etmiştir.

Bu gün fert olarak-aile olarak ve toplum olarak o sevgiliye, o’nun manevi iklimine, getirdiği hoş görüye, insanı dünya ve ahiret mutluluğuna götürecek mesajlar topluluğuna ne kadar muhtacız.

Peygamber Efendimizin bu örnek hayatının ve getirdiği prensiplerin, bu zamana kadar olanlardan farklı bir üslup ve yaklaşımla, uzman kişiler tarafından yeniden anlatılması gerekmektedir.

Peygamberimiz Hazreti Muhammet (sav)’i; gelişen dünya şartlarına yön verecek ve insanlığın yeni problemlerine çözüm getirecek seviyede, yeniden tanıtmalı, yeniden tanımalı, yeniden anlamalı ve yeniden anlatılmalıdır.

Bu yeniden tanıma ve tanıtmanın, dünyanın anlaşmazlıkları içinde bunalan, insanlığa, bir ferahlık ve bir rahatlama getireceğine inanıyorum.

Allah bizleri, Allah’ın, Peygamberin, Allah’a ve ahirete inanan,  namaz kılan, zekat veren, rüku eden ve Allah’ın yolundan gidenlerin dostlarından eylesin.

Allah bizlere Peygamberi seven ve O’nun yolunda gidenleri dost, arkadaş ve eş olarak seçmeyi nasip eylesin.

Allah bizlere Hak yolunda olanların yolundan gitmeyi nasip eylesin. Batılın ve şeytanın yolunda olanların yolundan gitmeyi nasip etmesin.

Pazar günü yapılacak olan referandumun dinimiz, devletimiz ve milletimiz için hayırlara ve sile olmasın yüce Allah'an niyaz ediyorum.

Ankara’dan selam, sevgi, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@