25.09.2010, 00:00 169

'ZORBA' BODRUM'DA !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Uluslararası 8. Bodrum Bale Festivali'nin başarılı geçtiğini ve Zorba isimli bale temsilini izlediğimi bilginize sunmuştum.

Devlet Opera Balesi tarafından organize edilen bu festivale Türkiye, İtalya, İspanya, Kore ve Bulgaristan'dan bale toplulukları katildi.

Bulgaristan, Sofya Opera ve Balesi'nin sunduğu 'Zorba' temsilinin baş balerini (dansçısı) Tatar asilli, Moskova Bolşoy ve halen İngiltere Kraliyet balelerinde çalışan Irek Mukhamedov idi.

Yunanistan’ın dünyada daha da tanınmasını sağlayan,'Zorba' balesinin romanı ve müziği hakkındaki değerlendirmeyi bu bale sunumunu izleyen Zeynep Oral'a bırakıyorum;

"Kazancakis'in insanı yürekten fetheden sağlam romanı " Zorba”nın film, tiyatro, müzikal, bale uyarlamaları çok kez yapıldı. Hiç kuşkusuz Mikis Theodorakis'in bu eser için gerçekleştirdiği senfonik bestenin 'Zorba’nın bunca yaygınlaşmasında büyük rolü oldu. Bu eserin kimi bölümleri dilden dile dünyayı sardı sarmaladı.

Bu öyle bir müzik ki, senfonik ve folklorik ögeler bir bütün oluşturuyor. Çağdaşla, geleneksel ezgiler birbirini kucaklıyor. Önceki akşam Bodrum Kalesi'nde o müzik, kah Bizans ayinlerini, kah Anadolu'nun oyun havalarını, kah Balkan steplerinden esen rüzgarı getirip kucağıma bırakıverdi..."

Ayrıca;

"Zorba" balesinin bir şansı daha var: Lorca Massine gibi bir koreografin eline düşmesi...

Theodorakis'le uzun yıllar suren işbirliği 1988'de dünya repertuarına bu baleyi kazandırdı."

*     *     *

Zorba romanı ile ilgili olarak Zeynep Oral şunları söylüyor;

"Köyün güzel dulu ile Amerikalı arasındaki aşk ve vuslat sahnesi... Toplumun öfkesini kustuğu, askı yasakladığı ve kadını ölüme mahkûm ettiği sahne... Ölüm döşeğinde yaşlı kadının hayalleri... Zorba’nın ona düzenlediği düğün töreninin bir ayine dönüşmesi... Yabancıyla, "ötekiyle" Zorba’nın dayanışması, bütünleşmesi..."

*     *     *

Balenin çok başarılı olan, baş dansçısı Irek Mukhamedov hakkında bakın Zeynep Oral ne diyor?

"İste o görülecek bir şeydi! Sahneye çıktığı an izleyiciyi avucunun içine almayı biliyor. Tıpkı Zorba karakteri gibi, onda da "şeytan tüyü" var! Onun serseriliğinde, onun duygudaşlığında, onun kişiliğinde...Yalnız danslarıyla değil, bedeniyle, yüzüyle,elleriyle, tavrıyla tepeden tırnağa Zorba kesilmişti."

*     *     *

Finali görmeliydiniz.. Bodrum alkışlarla çınladı....2000 seyirci, Irem Mukhamedov'u,basarili Bulgar bale topluluğunu ve onun dört solistini ayakta alkışladı ve defalarca sahneye çağırdı...Her gelişte finali tekrarladılar.Biz de zevkle izledik.

*     *     *

Esimle birlikte güzel bir Bodrum akşamında, bizi sitemize götürecek Bodrum garajındaki minibüse doğru yürürken, bu müzik ve bale ile Ege'nin karşı tarafındaki komsumuz Yunanlıların dünyada ne kadar sempati kazandığını ve kazanacağını düşünmeden edemedim...

Bodrum-Dörttepe,

2 Eylül 2010

Zeynep Oral,"Bodrum'dan 'Zorba' Geçti !", Cumhuriyet,2.9.2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@