30.11.2011, 00:00 433

ZEYTİN DE ZEYTİN

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bundan önce: “İncir de İncir” diye bir köşe yazısı yazmıştım. Bu köşe yazımı okuyan bir hemşehrim:
-İncir de İncir yazınızı okudum, çok hoşuma gitti. Dilerim Zeytin de Zeytini yazarsınız dedi. Bu sohbet, işte bu yazıyı oluşturdu.
Zeytinin anavatanı: Zeytin ağacı, Akdeniz ikliminde yetişir. En belirgin özelliği; yaprağı dökülmediği için yeşilliğini verdi nimetle güneş ışığı altında 360 gün oksijen üretmesidir. Bu nedenle zeytin ağacı, hayat ağacı ve ölmez ağaç diye anılır. Bazı kaynaklara göre anavatanı Türkiye’dir.
Zeytin dalının efsanedeki yeri: İnsanlar, tufandan kurtulmanın sevincini ağzında bir zeytin dalı getiren bir güvercinden alarak yaşamışlardır. Bu nedenle zeytin dalı önem taşır, bir sembol olarak da yaşar.
Türkiye’de zeytin üreten yerler: Çoğunlukla Akdeniz, Ege, Marmara kıyılarıdır. Gaziantep, Kilis, Mardin, hatta Artvin’in de adı geçer. Edremit ile Ayvalık başa güreşir.
Zeytinin kullanıldığı yerler: Zeytin ağacının ürünü zeytin adını alır. Çeşitli işlemlerden sonra tane olarak yenir. Daha çok zeytinyağı elde edilir, sıvı yağ olarak tüketilir. Zeytinler, zeytin yağı fabrikalarında işlemler görür, yağ elde etmede kullanılır. Fabrika artıklarına prina denir, onlar da sabun sanayinde değerlendirilir.
Zeytin yağının besin değeri: Besinlerin kalori değerlerine bir göz atalım:
Zeytinyağı: 900 cal, Ceviz: 705 cal, Fındık: 690 cal, Badem: 651 cal.
Meyvelerin kalori değerleri; 100’ün altındadır. Ekmek ise 262 cal.dir.
Zeytinyağının insan sağlığındaki yeri: Zeytin ile zeytinyağının içinde yağ asitleri bulunur. Bu asitlerin çoğu vücut için gerekli olan tekli doymamış omega-6 yani linoleik asit yağlarıdır. Bu yağlar kolesterol içermezler. Kolesterolü de kontrol altında bulundururlar. Şimdi de; neleri önlediklerini sıralayalım:
1. Göğüs ve bağırsak kanserlerine karşı koruyucu özellik gösterir.
2. İçerdiği A, E, D, K vitaminleri yardımıyla çocukların büyüklerin kemik gelişimine yardımcı olur.
3. Zeytinyağından yapılan ilaçların tansiyonu düşürücü olanları tansiyonu düşürür.
4. Zeytinyağı mide asitini azaltır, gastrit ve ülseri önler. Safra kesesinin boşaltma işlemini düzenler, safra taşı riskini minimuma indirir. Vücudun atıklarından arınmasını kolaylaştırır.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@