27.03.2013, 00:00 148

ZARARI DA OLABİLEN ARAÇ: PİL

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Nüfusu milyonu aşan illerden, tüm ilçelerden, bucaklara, köylere, mahallelere, mezralara, piknik yerlerine, yaylalara kadar uzanan yerleşim yerlerinde en çok kullanılan bir araç vardır. Bu ise; kibrit, çakmak değil, “pil”lerdir.

Pillerin kullanıldığı yerleri herkes bildiği için onları yazmayacağız. Ama pillerin zararlarını açıklayacağız.

Pil nedir?

Pil, kimyasal enerjiyi doğru akım elektriğe çeviren araçların adıdır. Sıvılı olanları okullarda dersi işlerken kullanılır. Sıvısız olanlara kuru pil denir. Kuru piller, insanların yaşamlarında çokça yer alır.

Kuru pillerin elektrik enerjisi, tek veya seri bağlanarak gerilimi volt olarak artırılır. O zaman doğru akım bataryası adını alır.

Her pil, kullanıldığı yerde yararlı olur. Gerilimi düşünce devreden çıkarılır, çöpe atılır. İşte çöpe atılan pil, doğa için büyük tehlike taşır.

Kuru pillerin yapısı:

Kuru pillerde civa ve kadmiyum gibi ağır metaller ile lidyum, sodyum, sozyum gibi hafif metaller kullanılır. Bu metaller insan sağlığına zarar veren maddelerdir. Şöyle ki:

*Pillerin doğru akımı, her yerde kullanılan dalgalı akımdan 35 kat daha pahalıdır.

*Pillerin doğadaki etkisi 800 yıl sürebilmektedir. Bitki örtüsüne, havaya, kara ve deniz hayvanlarına zararlar verebilmektedir.

*Pilleri en çok kullananlar da insanlar olduğuna göre, bu zararla yaşayan insanlardır. Diğer bir deyimle, mikro dalga (radyasyon) kadar zarar verirler.

*Çöpe atılan her pil, 100 m3 toprağı, 80 ton suyu zehirleyebilir.

Pil yerine ne kulanalım?

Kullandığınız aletin (aygıtın) şehir ağı elektriğiyle çalışanı var ise onu tercih ediniz. Kullandığnız aletin adaptörü yok ise adaptörü olanı kullanınız. O zaman kullandığınız elektriğe 1,35 daha az para ödersiniz.

Bu bilgileri öğrendikten sonra çöpe atılan pillerin nasıl imha edildiğini de siz öğreniveriniz.

Kaynakça: Çekva Sanat Dostları Toplantısı, 2 Mart 2013 Cumartesi. Araştırmacı yazar: Selahattin Aydemir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@