Ciltteki kızarıklıklar çoğu zaman kılcal damarların yüzeye yakın olmasından veya kan dolaşımının hızlanmış olmasından kaynaklanır.
Bu durumlara sebep olan sıcak-soğuk, güneş ışınlarına fazlaca maruz kalmak, baharatlı gıdalar gibi etkenler, açık renk tenli ve bazı genetik hassasiyetlere sahip kişileri daha çok etkiler.
Cilt kızarıklığı uzun süre kortizonlu krem kullanmaktan, radyasyon tedavisinden veya yüzde ateş ve kızarıklık basmaları şeklinde seyreden akne rozasea hastalığından da kaynaklanabilir.
Sıkıntı ve stres durumlarında aniden ortaya çıkan yüz kızarması durumu çoğunlukla kalıcı değildir. Bu durumla duygu durumlarını kontrol altına almaya çalışarak, dolaşım düzenleyici kremler kullanarak veya ışık tedavisi görerek baş etmek mümkün olabilir. Fakat kızarıklık kalıcıysa diğer etkenleri araştırmak ve bir uzman hekime başvurmak gerekir.
Kronik cilt hastalığı olan gül hastalığı veya rozasea oldukça sık rastlanan, ancak erken teşhis konulup gerekli önlemler alınırsa hafif atlatılabilen bir rahatsızlıktır. Nedeni kesin olarak bilinmeyen bu hastalığın kalıtsal sebeplerden, stresten, bakterilerden veya parazitlerden kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Kesin bir tedavi de söz konusu değildir. Bu hastalıktan kaynaklanan cilt kızarıklığı tedavisinde iki strateji izlenir: Hastalığın ilerlemesini önleyecek önlemler alınır veya mevcut şikayetleri hafifletecek tedaviler uygulanır. Kızarıklık ilerlediyse hastaya harici olarak uygulanan ve damarları daraltan ilaçlar verilir. Rozasea’nın belirtilerinden biri olan iltihabi lezyonlar fazla değilse kişiye antibiyotikli kremler tavsiye edilir, bu lezyonların yoğun olması durumunda ise ağızdan antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu uzun süreli bir tedavidir, yüksek dozda ilaç uygulamasıyla başlanır ve şikayetler azaldığında doz düşürülür. Rozasea’dan dolayı genişleyen damarların tedavisi içinse lazer tedavisi uygulanır.
Hassas ciltlerde bazı durumlarda oluşan ve herhangi bir hastalıkla ilişkilendirilmeyen cilt kızarıklığı için maske uygulamayı da deneyebilirsiniz. Fakat maskeyi uygulamadan önce bileğinizin iç kısmında denemeli ve alerjik bir tepki olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu maske için bir miktar at kestanesi alın ve bunları soyup rendeledikten sonra bir kavanoza koyun. Üstüne at kestanelerinin çok az üstüne çıkacak miktarda susam yağı ekleyin ve kavanozun kapağını güzelce kapatıp 2 hafta boyunca güneş alan bir yerde bekletin. Bu süre geçtikten sonra karışımı süzün ve içine 1 çay kaşığı elma sirkesi ekleyin. Maskeyi cildinize haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.
Cilt lekeleri ve kızarıklığı için hazırlayabileceğiniz bir başka maske için birer yemek kaşığı kudret narı ve kantaron yağına ihtiyacınız var. Bu iki malzemeyle hazırladığınız maskeyi sabah ahşam yüzünüze sürebilirsiniz. Yüzdeki kızarıklığa doğal maske arayışı içinde olanlara bir tavsiyemiz daha var; domates maskesi. Bu maskeyi hazırlamak için 1 adet rendelenmiş domatese birer tatlı kaşığı limon suyu ve yulaf ekleyin. Maskeyi temizlenmiş cildinize uygulayın ve yüzünüzde 10 dakika bekletip ılık suyla yıkayın. Cilt kızarıklığı sorununuz ortadan kalkana kadar haftada bir kere uygulayabilirsiniz.
Yüz kızarmasından veya rozasea’dan muzdarip olan kadınların pudra kullanmaması gerekir, zira pudra zaten hassas olan cildi tahriş edebilir. Yeşil tonlu fondötenler kızarıklıkların ve genişleyen damarların görünümünü hafifletmek açısından işe yarar. Kozmetik bakım ürünleri, makyaj malzemesi ve güneş koruyucu seçerken hassas cilt yapısına uygun, kaliteli, alkol ve mentol içeren ürünlerden uzak durmak önemlidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol