24.06.2011, 00:00 171

YURT DIŞINDA VE İÇİNDE TARİHİ VARLIKLARIMIZIN İZLERİ SİLİNİYOR!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Genç bir talebe iken Avrupa'nın Londra, Paris, Roma gibi bir çok şehrine yaptığım ziyaretlerde bu şehirleri güzel gösteren eski yapıların önemini yaşım ilerledikçe daha iyi anladım. Bilhassa uzun  bir süreden beri eşimle birlikte her yıl yaptığım yurt dışı gezilerime ait sizlerle paylaştığım yazılarımdan da izlediğiniz gibi Viyana, Prag,Budapeşte, Varşova, St.Petersburg gibi kentler, bizi daha çok korunan tarihi yapıları ile etkiledi.

Son Portekiz gezimizde de korunan tarihi yapılar hakkında verilen bilgiler  ışığında izlediğimiz bu varlıklar bizi çok etkiledi. Yazılarımı okuyorsanız bunu muhakkak hissetmişsinizdir. Son günlerde bu konuda gazetelerde yer alan haberler beni bu yazıyı yazmaya yöneltti.

Bizim bu varlıkları korumak konusunda pek özen gösterdiğimiz söylenemez. Bu konuda Çorum da dahil pek çok örnek verilebilir.

UNESCO'nun daha önce tüm şehri dünya mirası listesine aldığı İstanbul'da kültürel eserlerin korunması için gereken özenin gösterilmediği nedeniyle listeden çıkarılması ihtimali yıllardan beri üzerimizde sallanan bir kılıç gibi duruyor. Bunun ana nedeni olarak İstanbul'daki çarpık yapılaşmanın, trafiğin ve altyapı çalışmalarının kültürel mirası tehdit etmesi gösteriliyor..

1990 yılından beri Antalya'da yaşayan sanat tarihi eğitimi almış bir ressam ve araştırıcı olan İrlandalı Mikkail Duggan bakın yaşadığı bu şehir hakkında nasıl bir değerlendirme yapıyor? ''Bugün Antalya'da Karaalioğlu Parkı dışında güzel bir park yok. Her yer bina oldu, kent ranta yenik düştü. Güzel ve geleneksel yapı kalmadı. Zamanla daha kötüye gidiyor.''

Yurtdışında bulunan varlıklarımızın durumu da pek farklı değil. Suudi Arabistan'da yıkılan Osmanlı yapıları ve Balkanlarda yok edilen kültür varlıklarımız ve daha niceleri örnek verilebilir.

Geçtiğimiz hafta Atina'da Balkanlar'daki Osmanlı mirasının incelendiği bir toplantıya katılan ve 50 yıl boyunca Balkanlar'daki Osmanlı eserlerinin izini süren Hollandalı sanat tarihçisi Prof Machiel Kiel bakın neler söylüyor?

''50 yıldır Balkan coğrafyasını geziyorum,gördüklerimi de yazıyorum.Osmanlı'dan kalan mimari eserlerin durumu içler acısı ve bunu her seferinde o bölgenin yetkililerine bildirdim. Saha çalışmalarında bu eserlerin fotoğrafını çektiğim için dayak da yedim, hapse de girdim. Temel amacım bu barbarlığa karşı çıkmak, bunun için mücadele ediyorum. Çünkü herhangi bir tedbir alınmazsa, on yıl içinde Balkanlar'da,Osmanlı'nın imzasını taşıyan hiçbir eser kalmayacak.''

Aynı toplantıya Türkiye'den katılan Prof. Halil Berktay ise bu konuda,''din öteki'nin dini, sanat ötekinin sanatı olunca cami, türbe ve tekkesiyle dini anıtsal mimariyi dümdüz etmek daha kolaylaşıyordu.'' değerlendirmesini yapıyor.

Bu yazıma Yugoslovya'daki iç harp esnasında bombalanarak yıkılan ve ülkemizin yardımı ile yeniden yapılan Mostar Köprüsü'nün bir fotoğrafını düşündürücü olduğu için ekliyorum. Budapeşte'de korunan ve halen kullanılan Türk Hamamı'nı ilerideki bir yazımda ele alacağım

Evet, bunları  ve tarihi yapıların korunmasının ne kadar önemli olduğunu sizlerle paylaşmayı istedim.

İnşallah sizler de civarınızdaki bu kültür değerlerine sahip çıkar ve korunması için elinizden geleni yaparsınız.

Antalya, 23 Haziran 2011

 

Arzu Çakır Morin,''Selimiye Camii dünya mirası olacak mı'', Hürriyet, 20.6.2011

E.Sefa Seyiyoğlu, ''Birçok Antalyalıdan daha Antalyalı bir İrlandalı ! !'', Büyükşehir Antalya gazetesi, Haziran 2011

Sefa Kaplan, ''On yıl sonra Balkanlar'da Osmanlı'dan iz kalmayacak'', Hürriyet, 21.6.2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@