05.08.2013, 00:00 168

YURT DIŞI VARLIK BARIŞI SÜRESİ UZATILDI

Fikret TEPENÇELİK

Fikret TEPENÇELİK

Mayıs 2013 tarihli 28661 sayılı Resmi gazetede " Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yurt dışı kaynak ve kazançların Türkiye'ye getirilmesi halinde herhangi bir ceza uygulanmadan işletme kaynaklarına alınacağına ilişkin yasanın başvuru süresi 31.10.2013 tarihine kadar uzatıldı.

Daha önce ayrıntılı bir şekilde yazmıştık ama, bir kez daha hatırlayalım istedim;

Bu yasadan, gerçek kişi ( Şahıs İşletmeleri) şeklinde işletmeleri olan kişiler ile, Tüzel Kişi (Şirket ) şeklinde olan işletmeler yararlanacaktır. İşletmesi olmayan bir vatandaşın bu yasa hükümlerden yararlanma hakkı bulunmamaktadır.

Buna göre, 15.04.2013 tarihi itibariyle sahip olunan ve yurt dışında bulunan; para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye araçları ile varlığı kanaat getirici bir belge ile ispat edilen taşınmazlar bu kapsama girmektedir.

Yukarıda saydığımız bu değerleri 31.07.2013 tarihine kadar Türk Lirası cinsinden rayiç bedel ile bankalara, Sermaye Piyasası Kurulunca faaliyette olan aracı kurumlara veya vergi dairelerine bildirmek suretiyle beyan edilecektir.

Beyan edilen bu  tutarlar üzerinden % 2 oranında bir vergi tahakkuk edilerek takip eden ayın sonuna kadar bir defada ödenecektir. Bildirilen bu tutarlar işletmelerin bilançolarına dahil edilerek bir fon hesabında tutulacak ve sadece sermayeye ilave edilebilecektir, başka bir amaç için kullanılmayacaktır.

Ayrıca şöyle bir avantajı söz konusu olacaktır, bildirilen ve beyan edilen bu kaynaklar üzerinden hiç bir şekilde vergi incelemesi ve cezai bir işlem yapılmayacak, ödenen % 2'lik vergi nihai vergi niteliği taşıyacaktır. Ayrıca başka nedenler ile 01.01.2013 tarihinden önceki dönemlere ilişkin ( 2012 ve öncesi yıllara) gelir, kurumlar ve Katma değer Vergisi yönünden ortaya çıkacak matrah farklarından bu yasa uyarınca bildirilen tutarlar mahsup edilecektir.

Diğer taraftan, yurt dışındaki işletmelere iştirak etmiş işletmelerin bu iştiraklerini satmalarından dolayı elde ettikleri kazançları, iştirak kazançları, ticari kazançları ile tasfiyeden doğan kazançlarını da 31.10.2013 tarihine kadar elde edilenler dahil olmak kaydı ile 31.12.2013 tarihine kadar Türkiye'ye getirilmesi halinde gelir veya kurumlar vergisi alınmayacaktır.

İlgili ülkelerin devlet güvencesi altında tutulan sicil kayıtları, banka ve aracı kurumlar ile posta idaresi ve noter gibi kurumların kayıt ve belgeleri, Vergi Usul Kanununca kabul edilen belgeler ile Türk Elçilik yada Konsoloslukları tarafından düzenlenen belgeler geçerli belge olarak kabul edilecektir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-5°
parçalı bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@