01.06.2013, 00:00 157

YUMURTA KAPIYA DAYANMADAN

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bir hemşeriler söyleşisi yaşadım. O, bu, şu konuştu da konuştu. Orta Doğudaki olaylar dile getirildi. Bu olayların Türkiye Cumhuriyeti’ni nasıl etkileyeceği ortaya serildi .Bir emekli köylü hemşerim:

-Dostlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin yumurta deliğe gelmeden…” yapması gerekenler var dedi. Gördüğü tehlikeleri söyledi. Herkes düşündü, birikimimize göre görüşler sergiledi. Şöyle ki:

-Orta Asya’dan göç edip gelen Türkler Anadolu’ya yerleştiler. Burada beylikler, devletler kurdular. Son olarak da yüzyıllarca yaşayan Osmanlı İmparatorluğunu yaşatabildiler. Fakat, Batı bu gelişmeyi benimseyemedi, anlayamadı, onu yıkmanın yollarını yıllarca aradı. İkinci Dünya Savaşı ile amacına ulaştı. İmparatorluğu batışa doğru itti. Bunu gören Türk halkı içerisinde oluşan Kuva-i Milliye ruhu ile ortaya atıldı. Yaşamındaki her şeyi ortaya koyarak erkekli kadınlı, bir Kurtuluş Savaşı verdi. Dipdiri, canlı mı canlı bir Türkiye Cumhuriyetini kurdu. İşte bunu bilmek, unutmamak gerek.

-Türkiye Cumhuriyeti, geri kalmış bir ülke olarak kalmadı, gelişmekte olan ülkeler düzeyine erişti. Şimdi bu dönemi yaşıyor. Fakat Anadolu’nun toprak üstü, toprak altı zenginlikleri dünyadaki gelişmiş ülkelerin iştahını kabarttı. Bunlardan yararlanmanın yollarını bulma çabasındalar. Onlar gelecek yüzyılları için bir araya geliyorlar. Biz de onlara yem olmamaya başlamak zorundayız.

-Biz Türk toplumuyuz. Kendimize özgü niteliklerimiz vardır.Bizim algılarımız, duygularımız bir başkadır. Sabırlıyızdır, konukseveriz, bir vefamız vardır. Beğenmediğimiz görüşler karşısında bir direncimiz vardır. İnsanlarımızın ak ve kara günlerinde bir birlikteliği mevcuttur. Bu güzellikler yanında bir huyumuz vardır, o da “yumurta deliğe gelmeden…” harekete geçmemizdir.

-Hemşeriler, kendimize güvenelim. Biz Türküz, Türk olarak yaşayacağız. Bu vatan bizim, bu bayrak bizim, bir anadilimiz Türkçe var. Bu topraklar üzerinde yaşayanlar bu kavramları canlarını, başlarını vererek yaşatmayı bilirler.

-Hemşeriler, çok güzel konuştunuz. Bilmediklerimi de bana öğrettiniz. Bu ruh yaşadıkça Türkiye Cumhuriyeti yaşayacaktır. Yaşayamaz diyenler var ise onları en uzman bir doktora götürünüz derim, hepinizi ayağa kalkarak selamlarım.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@