23.06.2016, 00:44 196

YORGUNLUĞU GİDEREN ÖRNEKLER

Salim SAVCI

Salim SAVCI

İnsan oğlu doğumundan ölümü arasında her zaman çalışır çabalar ekonomik bakımdan daha iyi şartlara ulaşmak ister. Sadece yetişkinler değil ,eğitim sistemimizin her geçen yıl daha kötüye gittiği çağımızda çocuklarımız ne çocukluklarını ne gençliklerini yaşıyor ve stres içinde geçen bir ömür tüm toplumda her geçen yıl büyük yaralar açmaktadır.
Hayat kavgası o derece yoğun ; çocuk, genç , kadın, erkek tüm toplumuzu öylesine sarmış ki; dinlenmeye ve hayattan zevk almaya ne zaman ne de mekan yok . Gerçi çalışmak ibadetten sayılır derler ama stres içindeki insanların kendilerini ibadete vermesi bile zordur. Pek ala rahatlamak , streslerden kurtulmak için neler yapmalıyız.
1. DOĞADAKİ YEŞİLLİĞİ İZLEMEK:
Bazılarına göre doğadaki yeşilliğin tonlarını izlemek, kişinin yorgunluğunu giderir.. Bunlar ise; evimizin önündeki bahçeler, parklar, koruluklar ile ormanlardır. İşte insanların yorgunluğunu en aza indiren izlenimlerden birisi de yeşilliğin tonlarının izlenmesidir. Bu ise insanlar için bulunmayacak bir mucizedir. Yeşil yapraklı bitkiler ayrıca güneş ışığı altında havadan karbondioksit alarak havaya oksijen salarlar. Tüm canlıların da yaşamasını sağlayan oksijenin en bol bulunduğu yeşil alanlarda kuş cıvıltıları arasında geçen her dakika ömre ömür katar. Bunun için evlerimizde parklarda her yerde süs çiçekleri ve ağaçlar yetiştirmemiz lazımdır. Çeşitli vesilelerle her vesileyle ağaç dikmemiz gerekir. Prof. Bahri Savcı’nın bir sözü vardır. “Cenazeme çiçek göndermeyin bir fidan veya fidanlar dikin.” Bunun için; yani dünyamızın geleceği için evlenirken; askere giderken, yaş günlerimizde fidan dikerek karbondioksidi emen ve havaya oksijen veren yeşil alanları artırmalıyız. Dünyada bazı ülkeler bundan sonra kiremit yerine yapacakları nem sızdırmaz çatılarda her çeşit bitki yetiştirmek için çalışmalara başladılar bile. Yeşil sevgisi bu denli köklü yaşamaktadır.
2. DENİZ DALGALARINI İZLEMEK:
Sahillerde rüzgârın etkisiyle alçalıp yükselerek oluşan dalgalar, sahil kumsalına doğru köpükler saçarak yayılırken İnsanlar farkında olmadan denizi ve dalgaları izlemeyi çok severler. Bu da insanların bedensel ve ruhi yorgunluklarını gidermektedir. Ayni zamanda, dalgalarla oluşan su zerrecikleri , havadaki toz zerrelerini bir arıtıcı gibi süzmektedir. Ben şahsen bu tür ortamları televizyonlarda fon müziği nağmeleri altında izlerken bile rahatlıyorum. Deniz kenarlarında ve gök kubbenin altında maviliği, hele yağan yağmurlardan sonra oluşan gök kuşakları altında o güzelliklere kendimizi kaptırdığınızı düşünün. Emin olun yorgunluğumuzdan eser kalmayacaktır.
Bu güzelliklerin yanına güzel sanatlarla uğraşları; ki bunlar; müzik, resim, ve diğerleri ile her çeşit sporu da ilave edebilirsek doğal ortamlarda mümkün olduğu kadar doğal yiyeceklerle beslenerek az yemek ve midemizi yormamak şartıyla çok uzun ve sağlıklı yaşayacağımız aşikardır.
Çalışmak yaşamımızda en önemli yeri alır ama dinlenmekte yorgunlukların giderilmesinde bir ilaçtır, ilaç!
Hepinize sağlıklı uzun yaşam dilerim.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@