15.03.2016, 00:52 276

YETKİLİLERE SON ÇAĞRIM; MÜZE VE OKULLAR BÖLGESİNE TAPU BİNASI YAPILMAMALIDIR !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bugüne kadar Çorum Haber ve Çorum Hakimiyet gazetelerinde bu konuda 2014 ve 2015 yıllarında 6 yazı yazdım ve bu bölgeye bu yapının yapılmasının uygun olmadığını belirttim. Bununla kalmadım durumu mümkün olduğu kadar yetkililere de anlattım ve duyurdum. Okumamış olanlar lütfen bu yazılarımı okusunlar.
Böyle bir binanın bu bölgede yapılmasına karşıyım. Bunun nedeni bu yapılacak yerin yıkılan eski müze binasının yeri olması yanında mevcut Müze ve Okullar Bölgesi’nin görünümünü bozacak olmasıdır. Bölgenin bir köşesine dikilecek bina o güzelim kültürel bölgede sivri bir çürük diş gibi duracak ve yeşil alanın yok olmasına neden olacaktır.
Ayrıca Tapu İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün buraya taşınması, Çorum halkının mevcut hükümet binası ile inşa edilecek bu yeni bina arasında gidip gelmesine neden olacak ve hizmetin dağılmasına sebep olacaktır.
30.11.2015 tarihli yazımda, şehrin nüfusunun artması nedeniyle 1955’li yıllarda yapılan Valilik hizmet binası ile 1980’li yıllarda yapılan ek hizmet binasının hizmete yeterli olamadığından, her resmi kuruluşun buldukları yerlerde hizmet binası yapmaya çalışmakta olduklarını bildirmiştim. Ayrıca bunun hizmetin koordinasyonunu aksatacağını da duyurmuştum. Hemşehrilerimin bir binadan diğerine koşmasını engellemek için mevcut Valilik hizmet binasının yıkılarak yerine 13 katlı bir bina yapılmasını önermiştim. Böylece hizmet alanının 7 kat artacağını bir mühendis olarak ortaya koymuştum.
Ben bu düşüncemin Çorum’un geleceğine önemli katkı sağlayacağına ve Valiliğin tüm hizmet birimlerinin bir arada olmasını sağlayacağına inanıyorum. Eğer bu önerim ilgi görmüyorsa yapılacak Tapu binası için valilik binasına yakın bir yer bulunmalı veya kamulaştırılmalıdır.
Bu konuda benim bu son yazım…
Çorum’dan uzakta yaşayan bir Çorum sevdalısı olarak çok sayıdaki yazımla görevimi yaptığıma inanıyorum.
Bu binanın Müze bölgesinde yapılmasına engel olmayanlar ve bilhassa teşvik edenler, Çorum tarihi önünde sorumlu olacaklardır.
İstanbul, 13 Mart 2016
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@