01.08.2015, 00:02 214

YETENEK ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Osmancık’ta bir çayevinin önünde oturan 50’lerde bir hemşehrim yolumu kesti:
-Hocam, sizin bir yazınızı okudum. “Her çocuk, bir yetenektir” diyorsunuz. Bir çayımı içip, bunu biraz açabilir misiniz? Dedi. Öneriyi kabul ettim. Çayları içtik, oradan buradan, şuradan konuştuk. O an bildiklerimi anlattım. On gün sonra bu konuda bir köşe yazısı yazabilirim dedim.
O gün, yapmam gereken işler var idi. Onları yapıp köye döndüm. Kitaplar karıştırmaya başladım. Bu köşe yazım böylece oluştu. O hemşehrime teşekkürler!..
Nerede “yeternek” sözcüğü geçse aklımıza şunlar gelir. Şöyle ki;
-Yetenek, bir şeyi anlamında öğrenmektir. Bu ise merak etmekten doğar.
-Yetenek, giriştiğimiz bir işi yapmaktır. Uygulamaları içerir.
-Yetenek, bir işi tamamlamaktır. Eksiklerimizi gidermektir.
-Yetenek, bir duruma uymaktır. Uyumlu davranmaktır.
Yetenek; yüce Allah tarafından yalnız insanlara verilmiştir. Doğuştan gelen bir güçter. Er insanın beyin yapısına bağlıdır. Beyin ise; kafatası içerisinde bulunan milyonlarca sinir hücresi olan nöronların inanlara kazandırdığı beyin gücüdür. Nöronların da, duygu nöronları, ortada bulunan uyum nöronları, beynin aldığı etkiyi kaslara ileten iletin görevi gören üç türe sahiptir. Her insanın beyin gücü farklıdır. Bu arklılık, bizlerin düşünmesini sağlar. Buluşlar, keşifler, teknolojinin gelişmesi öylece sağlanır.
Beyin gücü ise, kişinin eğitilmesi, okutulması ile gelişmeye başlar. Anadan, babadan ve onların yedi soyundan gelen genlere bağlıdır. Her çcuk ana ve babanın bir kopyası değildir. Yepyeni bir yetenektir. Yepyeni bir ikşidir. Her kişinin de kendisine özgü yetenekleri vardır. Gelecek kuşakları hazırlayanlar yeteneklerin iyi yollarda gelişmesini savunur. Ne yazık ki toplumda yeteneklerini beğenilmeyen yönlerde kullananlar vardır. İnsanların bazıları, sosyal alanını, bazıları fen alanını, bazıları da sanat alanında aşama aşama sivrilebilirler. O alanın sayılan sevilen kişisi olabilirler. Yalnız bir şartla! Akıl, bilim, mantık üçlüsüne sahip çıkarak. Ben de ben demeyerek. Çağdaş olmayı amaçlayarak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@