04.07.2015, 00:34 933

YEŞİL RENK HAKKINDA BİLGİLER

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Okullar tatil olduğu için, yaz tatilini Çampınar’da geçirmek üzere gelen, Bursa’da ilkokul 3. Sınıfta okuyan bir kız öğrenciyle tanıştım. Çampınar Prof. Bahri Savcı kütüphanesinde beni görmeye gelmiş. Bu kızımı daha çok dinledim. Sınıf düzeyine göre “Oku-Düşün-Değerlendir-Paylaş-Uygula” kitabımı imzalayıp verdim. Bu cici yavrum, elimi öptü, teşekkür ederim dedi.
-Salim Dede, bir sorum var. Sorabilir miyim?
-Evet yavrum, sorabilirsiniz.
-Salim Dede, ben çiçekleri, fidanları, ağaçları çok seviyorum. Bunların hepsi de yeşil yapraklı bitkiler. Ben, yeşil rengi, onlarla tanıdım. Dünyada yeşil renk nede fazladır? Diye düşünüyorum. Beni aydınlatabilir misiniz?
-Yavrum, ben fizik kimyacıyım. Diğer bilim dallarını aynı düzeyde bilemem. Bu soru beni temelden yakaladı. Bu gece düşüneyim, yarın yine saat 16-18 arası gel, beni sorularına cevap hazırlamış olarak bulacaksınız, dedim.
Bu yavrumun sorusuna, evime dönünce cevap aradım. Onları da köşe yazısı durumuna getirdim. Sizlere sunuverdim.
Soru, renk ile ilgili olduğu için onu açıklamayı öne aldım.
Renk’in tanımı: Bir ışık kaynağından çıkan ışığın eşya üzerine çarpmasıyla yansıyan ışıkların niteliğine göre gözümüzde oluşan duyulardan her biri “renk” adını alır. Genel olarak renkler ikiye ayrılır.
Ana renkler: Bunlar dört tanedir. Mor, mavi, sarı, kırmızı.
Ara renkler: Soldan sağa ikişer karıştırılarak lacivert, yeşil, turuncu.
Beyaz renk: Bu yedi rengin karışımı da beyaz renktir.
Güneş ışığı bir prizmadan geçirilirse yedi renge ayrılır. (Doğal olanı da yedi renkli gökkuşağıdır.)
Ana ve ara renkler karıştırılarak her rengin en koyusu ile en açık rengi elde edilir. Renklerin seçimi de kişilere göre değişir. Doğada da yeşil yapraklı bitkiler, en çok bulunanı olduğu için yeşil renk en önemlisi olur.
Şimdi de yeşil yapraklı bitkileri tanıyalım.
İnsanlar, yeşil rengi, yeşil yapraklı bitkilerle tanımıştır. Şöyle ki;
Yeşil renkli bitkilerin tümü güneş ışığı altında (yeşilliği veren “klorofil” maddesi katalizörlüğünde) havadan (atmosferden) karbondioksit gazı alırlar, özümleme yaparlar, havaya oksijen gazı salarlar. Atmosferdeki oksijen miktarını %21 olarak sabit tutarlar. Çünkü tüm canlılar, oksijensiz yaşayamazlar. Bu nedenle tüm insanlar yeşil yapraklı bitkileri severler.
-Yaş günlerinde,
-Evlenme günlerinde bir fidan bile dikerler. Tüm ülkelerde ağaç yetiştirmenin nimetlerinden yararlanırlar.
Dahası da var. Sağlıklı yaşamak için, tere roka, marul, maydanoz, kivi, semiz otu, ıspanak, pırasa… benzerlerini yemeyi asla unutmazlar.
Yeşil rengin diğer etkileri:
1.İnsanların yaşamında, yeşil renk, paylaşmanın, uyumluluğun, cömertliğin, işbirliğinin rengi olarak kabul edilmektedir.
2.Yeşil renk, rahatlık verir. Yorgunluğu giderir. Sinirleri yatıştırır. İnsana huzur verir. Vücudun dinlenmesini sağlar. Ayrıca psikolojik etkileri vardır.
SONUÇ: Bu köşe yazısını bir özdeyiş ile noktalayalım.
-Cenazeme çiçek gönderme, lütfen bir ağaç (fidan) dik.
Prof. Bahri Savcı (Soyu, Osmancık Çampınarlıdır.)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@