10.02.2011, 00:00 299

YEŞİL DÜĞÜN !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

İlgimi çektiği için masamda beklettiğim bir gazeteyi biraz önce buldum.

Başlığı ''Türkiye'nin ilk yeşil düğünü'' idi. Bugüne kadar, çevre dostu firma, doğayı koruyan imalat, yeşil bina gibi bir çok haber okumuştum. Ama böyle bir yeşil düğün haberine hiç rastlamamıştım. Başlığın yanında şu açıklama yer alıyordu;'' Davetlilerin karbon ayakizi kadar yenilenebilir eneji projesine bağış yaptılar.''

Bu noktada , Karbon Ayak izinin birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsü olduğunu bilginize sunmayı isterim.

*     *     *

Bu haberde önemli gördüğüm hususları sizlerle paylaşmayı istiyorum;

•Karbon telafisi için davetiyeleri mümkün olduğunca e-posta ve telefonla göndermişler. Basılı davetiyeleri yüzde 100 geri dönüşümlü kağıttan az sayıda bastırmışlar.Yakıt sarfiyatını azaltmak için davetiyeleri kendileri dağıtmak yerine posta ile yollamayı tercih etmişler. Zarfın ve davetiyenin boyutlarını küçük tutmuşlar ve ince kartonu tercih etmişler.Davetiye süsü olarak plastik bazlı objeler yerine buğday başağını tercih etmişler.

•Nikah şekerinin er ya da geç çöpe gittiğini düşündükleri için yaptırmamışlar.

•Düğüne her konuğun hangi ülkeden, hangi şehirden ve hangi ulaşım aracıyla geleceğinin bir listesini yapmışlar ve karbon ayakizini hesaplamışlar.Aynı miktardaki gönüllü emisyon azaltım sertifikasını Gaziantep'teki bir yenilenebilir enerji projesinden satın alarak telafi etmişler.

•Balayılarında uçak yolculuğunun küresel ısınmaya büyük katkı sağladığını düşündükleri için uzaklara gitmemişler.Hem yakınlığı hem de güzelliği nedeniyle Hırvatistan'ı tercih etmişler.

*     *     *

Dünya'da yeşil düğün hizmetini paket olarak sunan oteller olduğunu anlatan çift, kendi düğünlerini de İstanbul yakınındaki Polonezköy'de bir kır düğünü olarak yeşil çimenler üzerinde yapmışlar.

*     *     *

Evlenen çift bu hareketlerini marjinal bir çevreci eylem olarak değil, sürdürülebilir bir yaşam için hepimizin üzerine düşen bir görev olarak görüyor.

İstanbul, 8 Şubat 2011

Yeşim Çobankent,'' Türkiye'nin ilk yeşil düğününü yapan Karabulut çifti'' ,Hürriyet, 22.12.2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@