24.06.2014, 22:07 289

YERİN KULAĞI VAR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Halk arasında; “Bir şey söyleme dostuna, o da söyler dostuna” derler. Herkes buna inanır. Yerin kulağı var deyimini anlatır. Gizli konuşulan bir şeyin umulmadık bir yoldan başkalarınca dyulabilir anlamını taşır. Yeri gelince de bu deyimin öyküsü şöyle anlatılır.
Bir zamanlar Osmanlı padişahlarından biri, tıraş olmak için güvendiği berberini saraya çağırtmış. Berberi, huzuruna çıkarmış.
-Berberim, senin ağzının sıkı olduğunu biliyorum. Onun için seni çağırttım. Şimdi kimsenin bilmediği bir gerçeğe tanık olacaksın. Benim başım keldir. Başımda kavuk olduğu için kimse bunu bilmez. Eğer ağzını sıkı tutamazsan, bu durumu etrafına söylersen ölümlerden ölüm beğen, anladın mı, demiş.
Berber; Anladım, padişahım. Bu konuda bana güvenebilirsiniz demiş.
Berber, padişahının başında bulunan birkaç teli itina ile düzeltmiş, evine gitmiş. Aradan aylar geçmiş, berberin içi içini kemirmeye başlamış. Kendi kendine;
-Demek ki padişahımın başı kelmiş, diye konuşmaya başlamış. Bu sırrı kimseye söyleyemediği için kıvrandığı olurmuş. Bu sır, berberin uykusunu kaçırıyormuş. Sabır, sabır dedikçe, hasta olacak duruma gelmiş, düşmüş.
Berber düşünmeye başlamış. Dağlara, kırlara çıkmaya karar vermiş. Oralarda kimseyi göremedikçe tüm gücüyle kayalığa doğru bağırmaya başlamış.
-Padişahın başı kel, padişahın başı kel, demiş.
Berberin sesi karşıki kayalıklardan yankılanmış, oralardan geçen köylüler de yankılanan sesi duymuşlar. Bu söz ağızdan ağıza, kulaktan kulağa yayılmış. En sonunda padişahın kulağına kadar gitmiş. Padişah çok kızmış, berberi huzuruna çağırtmış.
Berber, endişeli bir şekilde kendisini padişahın huzurunda bulmuş.
-Padişahım, sultanım, inanın ben bir insana bir şey söylemedim. Sizin verdiğiniz sırrı saklamak için çok çaba harcadım. Dayanamadım ve kimselerin bulunmadığı yerde içimi dökmek ve rahatlamak için dağlara, kırlara kendimi attım. Avazım çıktığı kadar padişahımın başı kel diye bağırdım. Sesimin yankılarını da dinledim. Meğer ki yerin kulağı varmış, deyivermiş!
Kaynakça: Deyimlerin hikayeleri, Yahya Kavas.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@