08.06.2016, 00:08 803

YENİDEN ÇEKİLEN 'KÖKLER' DİZİSİ ve MARTİN LUTHER KİNG !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Ülkemizde siyah beyaz televizyonun ve tek bir televizyon kanalının olduğu 80'li yıllarda herkesin ilgi ile izlediği bir dizi vardı. Türkiye dâhil tüm dünyada ilgiyle izlenen bu dizi filmde, 1767'de Afrika'daki Gambiya'dan köle tüccarları tarafından kaçırılıp Amerika'ya götürülen Kunta Kinte isimli siyahinin hayatı anlatılıyordu.
Bu dizinin konusu, Amerika'da köle olarak satılmasının ardından hayatı aşağılamalar içinde geçen Kunta Kinte’nin özgürlük mücadelesi hakkında idi. Kendisine verilen "Toby" ismini kullanmayı reddeden Kunta Kinte'yi anlatan Alex Halley, bu filme senaryo olan kitabıyla siyahilerin zorlukla geçen hayatlarını ve yaşam mücadelesini tüm dünyaya duyurmuştu.
Dizinin şansını artırmak için şair Maya Angelou, futbol yıldızı OJ Simpson gibi isimler de dahil edilmişti. Köleleri taşıyan geminin beyaz kaptanı, yaptığı işin çelişkilerini vicdanında taşıyan bir karakter olarak, atalarının köle ticaretindeki rolü konusunda beyaz izleyici kendisini daha iyi hissetsin diye eklenmişti diziye.Siyahi Amerikalı Alex Haley'in kendi atalarından esinlenerek yazdığı "Kökler: Bir Amerikan Ailesi'nin Hikâyesi" kitabı ve aynı ismi taşıyan filmi, benim Amerika’da var olan ‘’Beyaz-Siyah’’ ayırımını ve Martin Luther King’in ABD’de yürüttüğü ‘’Amerikan yurttaş hakları hareketi’’nin nedenini daha iyi anlamama büyük katkı sağlamıştı.
* * *
ABD'de kölelik kaldırıldığında tahayyül edilen özgür ortam, sivil haklar hareketine değin bir hayal olmayı sürdürdü.
Siyahlar artık köle değillerdi ama inanılmaz örgütlü bir ayrımcılığa maruz kaldılar. ‘’ Siyahlar Bekleme Odası’’ levhanın görüldüğü çekiliş tarihini tespit edemediğim bu fotoğraf da onları belgeleyen cinsten, yalın bir ayrımcılığın seviyesini gözler önüne seriyor.Martin Luther King, Amerika’da yüz yıllar süren ayırımcılığa karşı olan hareketlerin önderliğini üstlendi. King, siyahların oy hakkı, ayrımcılığın sona ermesi, çalışan hakları ve diğer temel haklar için gösterileri düzenledi ve organize etti.
Yaptığı mücadele sonucunda aynı okula gidemeyen, aynı otobüse binemeyen, aynı lokantaya giremeyen zenciler kölelik hayatlarının en önemli kazanımlarını elde ettiler. Bütün bu haklar 1964 yılında çıkan Yurttaş Hakları Kanunu (Civil Rights Act of 1964) ile 1965 yılında çıkan Oy Hakkı Kanunu (Voting Rights Act of 1965) ile Amerikan hukukunun birer parçası oldu.
Sosyolog, din adamı, politik eylemci ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi olarak tanımlanabilecek King, belki de en çok 1963 yılında "İş ve Özgürlük İçin Washington'a Yürüyüş" sırasında Lincoln Anıtı önünde yaptığı "Bir Hayalim Var" konuşmasıyla ünlüdür.
‘’Bir gün, dört çocuğumun da derilerinin rengi ile değil de kişilikleri ile yargılanacağı bir ülkede yaşayacaklarına dair bir hayalim var.’’
İnsan hakları için ve siyahların ikinci sınıf vatandaş olmaktan çıkarılması için yaptığı çalışmalarla King, 1964 Nobel Barış Ödülüne layık görülmüştür.
Martin Luther King, Tennessee eyaletinin Memphis kentinde 4 Nisan 1968'de bir suikast sonucu ölmüştür (doğumu Atlanta,15 Ocak 1929 ).
1986’dan beri her yıl Ocak ayının üçüncü Pazartesi günü ABD'de King’in doğum gününde medeni haklar lideri ve yaşamı boyunca savunduğu idealler anılıyor, konuşuluyor, King’in barış sevgisi dile getiriliyor.
* * *
23 Ocak 1977’de yayınlanan ilk bölümü izlemek için 29 milyon evde o kanal açılmıştı. Son bölümü ise 36 milyon hanede yaklaşık 100 milyon kişi izlemişti. Halen içeriğini unutamadığım "Kökler," dizisi 38 yıl sonra yeniden beyazcamda. Dizinin yapımcıları arasında, 1977'de çekilen TV dizisinde Kunta Kinte'yi canlandıran ünlü aktör LeVar Burton da yer alıyor.
ABD’nin ırk tarihiyle ilgili konular hala büyük ilgi görüyor. Bu nedenle History Channel bu diziyi yeni kuşaklar için tekrar çekme kararı aldı. Kanal sayısının artması gibi nedenler ilk dizinin başarı seviyesini yakalamayı zorlaştırsa da yeni dizinin ilk bölümünü 5,3 milyon kişi izledi. Bu, bir mini dizinin ilk bölümü açısından son üç yıldır kaydedilen en yüksek rakamdı.
* * *
Bu dizinin yakında ülkemize geleceğini tahmin ediyorum. 40 yaşın altında olanların bu filmi izlemelerini tavsiye ediyorum. Bu filmi izledikleri taktirde bugün insan hakları konusunda ahkam kesen ülkelerin daha 50 yıl önce neler uyguladıklarını ibretle izleyebilirler. Bizleri her konuda tenkit edenlerin Osmanlı’nın tebaasına ayırım yapmadan nasıl davrandıklarını öğrenmeleri gerekir.
İstanbul, 7 Haziran 2016
Kaynaklar:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Martin_Luther_King
www. TurkishNY.com
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@