31.08.2010, 00:00 157

YAZLIK SİTEDE 30 AĞUSTOS !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Dağın başındaki ıssız sitemizin bazı evlerinde birkaç günden beri dalgalanan al bayrakların, bugün sayısının oldukça arttığını sahile inerken tespit ettim.

Demek ki tatilde de olsalar Cumhuriyet'in bu önemli gününü unutmayanlar var...

Büyük Taarruz ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi, 88 yıl önce gerçekleşmese ve Türk ordusu 9 Eylül'de İzmir'e girmese idi, bu sahiller bugün Yunanlıların işgalinde olurdu...

Vatanımızda mübarek Ramazan ayı serbest ve huzur içinde yaşanamadığı gibi ezan sesleri gökleri çınlatamazdı...

*     *     *

Sahile indiğimde okuduğum Hürriyet Gazetesini açtım. Birinci sahifede büyük punto ile yazılmış "30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutluyoruz. Cumhuriyet yandaşıyız" satırları ve Atatürk'ün bir fotoğrafı yer alıyordu.

Yanımda dinlenen bir site sakininden okuduğu Cumhuriyet Gazetesini istedim.

Bu gazetenin 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili hususlara geniş bir yer verdiğini gördüm.

Devlet büyüklerinin, 30 Ağustos mesajlarını ilgi ile okudum. Gazetede yayınlanan bu mesajları aynen sizlerin değerlendirmenize aşağıda sunuyorum.

*     *     *

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 30 Ağustos mesajında, "Atatürk'ün üstün komutanlık ve liderlik yeteneği, milletimizin bağımsızlık tutkusu ve ordumuzun kahramanlığı bu essiz zaferi getirmiştir" dedi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 30 Ağustos'taki zaferin milletin yeniden doğuşunun başlangıcı olduğunu kaydetti.

Başbakan Tayyip Erdoğan da mesajında 30 Ağustos Zaferi'nin verdiği güçle demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyeti koruyacaklarını belirterek, "Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin ötesine taşıma hedefimizi mutlaka gerçekleştireceğiz" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da mesajında, özgürlüğün, laik Cumhuriyetin ve demokrasinin müjdecisi olan 30 Ağustos'un, çok büyük engel ve sorunlarla dolu yolun inançla, kararlılıkla aşıldığı gün olduğunu belirterek, "30 Ağustos Zafer Bayramı tam bağımsızlıktır, toprak bütünlüğüdür, birliktir, kardeşliktir. Günümüz koşullarında da herkes çok iyi bilmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlığını, özgürlüğünü dil, din, ırk ve inanç farklılığı yapmadan omuz omuza vererek kazandı" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli mesajında, 30 Ağustos Zaferi'nin emperyalizmin ulus aleyhine kurguladığı oyunları bozup, sinsi hesapları altüst ettiğini söyledi. Bahçeli, " Ne hazindir ki 88 yıl öncesinin kutlu hatıralarından çok uzaklara savrulmuş olanlar, bugün ortalıkta cirit atmaktadırlar" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın,  ülkenin birlik ve beraberliğinin önemli gününde bir açıklama yaptığına dair gazetede bir habere rastlamadım ve çok üzüldüm.

Genel Kurmay Başkanı Işık Koşaner yayımladığı 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajında, "Cumhuriyetimizin üniter-devlet, ulus-devlet ve laik-devlet yapısıyla Atatürkçü düşünce sisteminin rehberliğinde güvence altına alınan ilerleyişimiz duraksamadan devam edecektir" ve "Türk Silahlı Kuvvetleri aleyhindeki her çabanın hedefinde, bağımsızlığı ve bölünmezliği ile Türk Cumhuriyeti olduğu unutulmamalı." dedi.

*     *     *

Yakınımda oturan site sakinleri ile yaptığım değerlendirmede bu mesajlarda da ifade edildiği gibi,

* Türkiye'nin bağımsızlığını koruyarak muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasının gerektiği,

* Kazanılan bağımsızlığın, dil, din, irk ve inanç farklılığı yapmadan omuz omuza sürdürülmesi gerektiği,

* Türkiye aleyhine sinsi oyunlara alet olmamız gerektiği,

*Cumhuriyetimizin üniter-devlet, ulus-devlet ve laik-devlet yapısının bozulmaması gerektiği,

* TSK aleyhindeki her çabanın engellenmesi gerektiği, hususlarında hemfikir olduk.

Temenni ederim ki siz de bu hususlarla hemfikirsinizdir.

*     *     *

30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutlarken Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet payidar olmasını temenni ediyorum.

Bodrum-Dörttepe, 30 Ağustos 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@