28.11.2011, 00:00 196

YAZAR BAHRİ GÜVEN’İN “Dr. RiFAT PATIR ANI KİTABI” ve ÖNEMİ HAKINDA

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum’da kültür ve sanat hayatının gelişmesi için büyük gayret gösteren yazar Bahri Güven, sağolsun yazdığı kitaplarını bana gönderir. Onun bu hareketi ve bilhassa sana hitap yazısı beni her zaman etkiler ve duygulandırır. Kendisinin başarılı olmasını temenni ederek, bu eseri ile şehrimizin saygıdeğer insanı Dr. Rifat Patır’ı ölümsüzleştirdiğini ve genç kuşaklara tanıtma imkanı sağladığını belirtmek isterim.

*      *      *

1956 yılında Almanya’ya tahsil için gittiğimden Sayın Patır’ı gençlik dönemimden pek hatırlamıyorum. Almanya’dan döndükten sonra da Çorum’da uzun süreli bulunmadığım için kendisini daha çok hakkında anlatılan ve hepsi de çok olumlu olan değerlendirmelerden tanıyorum.

İnsanlara sağlık konusunda ülkemizin her tarafında hizmet veren Dr. Patır’ı, Çorum’a geldiğim bir seyahatimde arkadaşım İsmet Çenesiz’le birlikte mauyanehanesinde ziyaret etmiştim. İsmet, Dr. Rifat Patır hakkında bana gitmeden önce takdirin ötesinde ne kadar güzel şeyler anlattı bilemezsiniz…

Muayenehanesinin gösterişten uzak sade döşenmiş olması, Dr. Patır’ın ne kadar halk adamı olduğunun bir göstergesi idi… Hakikaten kendisi ile sohbet etmekten ve Çorumla ilgili düşüncelerini duymaktan çok memnun oldum.

Kendisine bundan böyle de sağlıklı, mutlu, hizmet ve seyahat dolu yıllar diliyorum. Takdir edildiği için hakkında kitaplar yazılması bir alicenaplık örneği olarak görüyorum.

Bu kitabı çok dikkatle okudum. Kitap ile ilgili anlatım ve değerlendirmeler, ÇORUM HABER Gazetesi’nde geniş bir şekilde yer aldığı için ben bu yayının bana hatırlattığı önemli bir konu üzerinde duracağım.

Bu ve buna benzer yayınların Çorum’da yapılması Valilik, Belediye, tüm kamu kuruluşları ve hemşehrilerimiz tarafından teşvik edilmelidir. Geçmişte şehrimize hizmet etmiş ve tarihe malolmuş kimseler hakkında yazılmış eserler çok az.

Ben kendi yaşamımda ve bilhassa gençlik günlerimde beni etkileyen rahmetli Çorum Belediye Başkanı Baha Çorbacıoğlu’nu ve Verem Hastanesi ile Dispanserini, köy köy dolaşarak tahıl toplayarak yaptıran Dr. Abdurrahman Soyarslan’ı bugün ne kadar kaç Çorumlu tanıyor? Haklarında yazılmış bir kitap var mı? Yoksa bu insanları ileride gençler nasıl tanıyacak ve örnek alacak?

O halde Yapı Kredi ve İş Bankası’nın yayınladığı hatıra kitapları örnek alınarak bu boşluk doldurulmalıdır.

*      *      *

Çorum Belediyesi’nin son yıllarda yayınladığı birkaç eser dışında başka yayınlar varsa ilgililer lütfen bana duyursunlar ve mümkünse göndersinler.

 

İstanbul, 26 Kasım 2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:28
Öğle 12:36
İkindi 15:55
Akşam 18:33
Yatsı 19:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@