05.08.2014, 20:48 407

YAZ TATİLİNDE DİKKATİMİ ÇEKEN BİTKİ ve HATIRLATTIKLARI !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Antalya'daki yazlık sitemizde ailece yürüyüş yaparken sitenin bahçesinde aşağıda fotoğrafı görülen bitki bana çocukluk günlerimin geçtiği Çorum'un Sepetçi Sokağındaki bahçemizi hatırlattı. Bahçemizin ortasında sahibi olduğumuz Yeni Hamam suyundan alınan bir hat ile devamlı olarak pınardan su akmakta idi. Bu su bahçemizin devamlı yeşil olmasına ve içinde çok sayıda farklı bitkilerin büyümesine imkân veriyordu. Yetişen bu bitkiler ve çiçekler bize huzur ve mutluluk veriyordu.
Bu bitkinin ismini hatırlayamadım. Ebegümeci olduğunu söylediğimde bacanağımın ziraat mühendisi olan gelini isminin farklı olduğunu söyledi. Şimdi hemen bütün gençlerin elinden düşmeyen İpadına (el bilgisayarı) bakarak isminin Gülhatmi olduğunu belirtti. Bu durum üzerine kendisinden bu bitkinin fotoğrafını çekmesini ve hakkında bana bilgi göndermesini rica ettim.
Hemen fotoğrafı çekti ve mailime gönderdi. Ertesi gün de bu bitki hakkında ansiklopedik bilgileri gönderdi. Diğer gezi yazılarıma öncelik vermem nedeniyle bana çocukluk günlerimi hatırlatan bu bitki hakkındaki yazım bugüne kadar gecikti.
Gülhatmi isimli bu bitki ebegümecigiller ailesinden olup çok yıllık otsu, çiçekli bir bitkidir. 2-2.5 metreye kadar boylanabilmekte olup beyaz, pembe, mor, sarı, kırmızı çiçekli tipleri mevcuttur. Çiçekleri çizgili ya da lekeli olabilmektedir. Geniş ve yuvarlak yaprakları kalp şeklindedir. Haziran-ağustos sonuna kadar çiçekleri açık kalmaktadır.
Bu bitkinin sağlık için de büyük faydaları vardır. Gülhatmi çayının içilmesi de tavsiye edilmektedir. Barış Manço'nun nane limon kabuğu şarkısının aşağıdaki sözlerini sizlerle paylaşmayı istiyorum.
Nane limon kabuğu bir güzel kaynasın aman
Ha ha ha ha ha içine hatmi çiçeği biraz çörek otu katasın aman
Ha ha ha ha ha hatta biraz tarçın bir tutam zencefil aman
Ha ha ha ha ha bin derde deva geliyor biraz daha sabret güzelim
Ha ha ha ha ha hapşu
Çok yaşa
Sen de gör
Rahat ve iyi yaşa
Her ne kadar betonlaşmış İstanbul'daki yaşamımda bitkilerle ilişkim evimin salonunda ve balkonunda bulunanlarla oluyorsa da çocukluk dönemimde gördüğüm bu bitkinin ait olduğu aile ismi zihnime kazınmıştı. Bu defa olduğu gibi sık sık doğup büyüdüğüm evi ve oradaki yaşantımı hatırlıyor ve özlüyorum. Bu nedenle daha önce yazdığım ''Çocukluğumun Üçgeni'' anlatımımdan sonra üzerinde uzun zamandan beri çalıştığım ''Çocukluğumun Sepetçi Sokağı'' hikayesini de kısa bir zamanda sizlerle paylaşmayı istiyorum.
Bugün Sepetçi Sokağında bulunan evimizin ve güzel bahçesinin bulunduğu bahçede altı katlı ve çok daireli bir apartman inşa edilmiş bulunuyor. Bu apartmanda yaşayan çocuklar benim gibi şanslı değiller. Onların oynayacağı güzel bitkiler bulunan, su akan bahçeleri yok. Bunlar olmayınca yetişen çocuklarda doğa sevgisi nasıl gelişecek? Temenni ederim ailelerinin onları götürebileceği kısmen bozulsa da Ilıca'da, Kapaklı'da ve İçeridere'de bağları vardır.
Bu yazımın sonunda üzerinde durmak istediğim bir husus da benim yaşadığım Sepetçi Sokağının isminin Gazi 8. Sokak olarak değiştirilmiş olması ve Sepetçi Sokak isminin Sel Sokağının bir kısmına verilmiş olmasıdır. Belediye Başkanımızdan konuyu inceleterek bu yanlışlığın düzeltilmesini rica ediyorum.
Bodrum-Dörttepe,
3 Ağustos 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@