20.07.2018, 00:52 188

YAZ TATİLİNDE BENİ ETKİLEYEN ÇEVREM !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Yaz tatilim başladı. İnsan tatile gelince temiz bir denizde yüzmeyi ve gürültüsüz bir çevrede yaşamayı istiyor.

1992 yılında ilk tatilimi geçirdiğim sitemizin denizi oldukça temizdi. Yüzerken denizin tabanı gözüküyor ve denizde yaşayan balıkları yüzerken izleyebiliyorduk. O zamanlar bizi rahatsız eden tekne sahiplerinin zaman zaman attığı çöplerden plastik ambalaj maddelerinin sahilimize gelişi idi.

Bodrum’un 30 kilometre uzağında bulunan sitemizin yanında yer alan bir başka site vardı. Onlar da, bizim gibi Bodrum’un sakin bir köşesinde doğal güzellikler arasında yaşayabildikleri için mutlu idiler.

Etrafımızda başka yeni siteler inşa edilmesine rağmen mutluluğumuz yaklaşık 20-25 yıl sürdü. Bu bölgede oturanların nelerle karşılaşacağı hiç dikkate alınmadan bizlerin huzurunu kaçıran aşağıda anlatacaklarıma karar verildi ve uygulandı.

İlk önce Bodrum koylarında yer alan “ Balık Çiftlikleri” koyları kirlettikleri için büyük bir kısmı Bodrum’un yakınında ama dışında olan açık deniz niteliğine sahip sitemizin önünde bulunan denize taşındılar. Her ne kadar sahilden 1200 metre açıkta olmalarına rağmen hakim (etkin) rüzgar nedeniyle Balık Çiftliklerinin yem artıkları da dahil olmak üzere tüm kirlilikleri bizim koyumuza gelmektedir. İlk yıllarda sahilimizdeki kayalıklarda yosunlara rastlanmaz iken giderek artmaktadır. Bazı günler site sakinleri denize girememektedir. Denizimiz de eskiden kokuya rastlanmaz iken şimdi suda balık kokusu hissedilmektedir.

Daha sonra sitemizin yakınında yapımına müsaade edilen bir otel inşaatı süresince sitemizin yolları ve altyapı dokusu bozuldu. Tatil döneminde inşaat yasağına uymayarak iki yıl boyunca siteyi toza boğdular. Gece ve gündüz çalışan kamyonlar ve diğer inşaat vasıtalarının gürültüsü içinde yaşamaya mecbur kaldık.

Otel açıldığından beri gelen vasıtaların ve taksilerin gürültüsü yanında düğün akşamlarının yoğun ses gürültüsü yanında gece yarısı gerçekleştirilen “Havai Fişek” gösterisinin bomba gibi patlayan sesi bizleri ve site yaşamını çok etkiliyor

Her gün ve her gece yaşadığımız gürültüler bizi çok rahatsız ediyor. Otele gelen vasıtaların gürültüsü sabah erken saatlerde bizlerin yataktan fırlamamıza neden oluyor. Bu gürültüyü engellemek için ve vasıtaların hızlı gitmesine mani olmak için sitece inşa ettirdiğimiz barikat (hız kesici) otelin ve vasıta sahiplerinin şikayetleri üzerine belediyece söktürüldü.

Otelin yarattığı gürültü kirliliğine kimse mani olmuyor ve yaşadıklarımızla ilgili şikayetimize ise kimse kulak asmıyor. Bu gürültülü ortamda, yolun kenarında yer alan evimin önünden geçen her vasıta benim yerimden fırlamama ve kalbimin hızlı atmasına sebep oluyor.

Zamanında deniz kirliliği ile de mücadele ettik ve bir netice almayınca bu duruma katlanmaya ve kirli denizde yüzmeyi kabullendik. Korkarım otelin gürültüsü ile de ilgili bir netice alamayacağız ve gürültü içinde yaşamaya devam edeceğiz. Kalkınmış ülkelerde vatandaşların huzuru her şeyin önünde gelmektedir.

Bodrum-Dörttepe, 18 Temmuz 2018

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:33
Güneş 06:58
Öğle 12:29
İkindi 15:22
Akşam 17:51
Yatsı 19:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@