23.05.2017, 02:57 546

YAVRULARINA SAHİP ÇIKAN ANNELER ve KUŞLAR

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Yazıma başlarken, ulusal kurtuluş mücadelemizin ilk adımı olan ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından gençlere armağan edilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 98. Yıldönümünü kutluyor ve bu günün ülkemizin birlik ve bütünlüğüne katkı sağlamasını temenni ediyorum.

* * *

Bundan önceki 17 Mayıs 2017 tarihli “Anneler Günü” ile ilgili yazımın başlığı” TERKEDİLEN BİR ANNE ve 10 KIZI” idi.

Yazım, Konya’da eşinin erkek beklentisine karşın tam 9 kız doğuran, 6 aylık hamile olduğu son çocuğunun da kız olduğu anlaşılınca kocası tarafından terk edilen Suzan Bulut’un (38), yaşları 1.5 ile 18 arasında değişen çocuklarıyla naylon bir barakada yaşam mücadelesi ile ilgiliydi.

Kağıt toplayarak ve yardımseverler sayesinde ayakta kalan Suzan Bulut’un tek isteği kızlarıyla başını sokabileceği bir ev (yuva) sahibi olabilmek ve evlatlarına sahip çıkarak onlarla mutlu bir yaşam sürdürebilmek.

* * *

Yazımı tekrar okuduğumda canlıların ve bilhassa annelerin yavrularına nasıl sahip çıktıklarına ait daha önce bana gelen maillerden kayıt ettiğim ve bilgisayarımda depolayarak beklettiğim ve sizinle paylaşmayı istediğim iki fotoğrafı hatırladım.

Bunlardan birincisi, belki de aç oldukları için beş yavrunun annelerini ağızları açık olarak bekledikleri izlenimi veriyor. İkincisi ise yavrularını beseleyen anneyi gösteriyor.

Bu fotoğraflara tekrar bakınca, konu ile ilgili önceki yazımı düşünmeden edemedim. Yazımda evlatlarına sahip çıkan anne ile yavrularını besleyen ana kuş arasında ne kadar büyük bir benzerlik olduğunu gördüm.

* * *

Kuşlarla ilgili bu fotoğrafları izlerken eşimin yeğenin oğlu Doruk’un yazdığı ve ödül kazandığı “ANNELER GÜNÜ HEDİYESİ “ başlıklı öyküsünü hatırladım. Konya’daki çocuklardan farklı olarak sıcak ve mutlu bir yuvada yaşayan Doruk, bu öyküsünde evlerinin penceresinin panjurla kapalı olan aralık bölmesine yuva yapan kuşu izliyor ve gördüklerini anlatıyor.

Bu öykü, 2016 Özgür Pencere Çocuk Öykü Yarışması'nda 5. - 6. Sınflar Ödüllü Öyküleri arasında Jüri Özel Ödülü almış ve "Anne Bak! PENCEREMDE ÖYKÜ VAR" Özgür Pencere Yayınları Çocuk Öyküleri Dizisi 12 başlıklı kitapta yayınlanmıştır.

Bu yarışmada onursal jüri üyeleri olarak Gülten Dayıoğlu ve Muzaffer İzgü yanında Prof. Dr. Aysu Erden, Doç. Dr. Necdet Neydim, Feyza Hepçilingir, Zeynep Aliye, Peker Özcan yer almıştır. Ön elemelerde Şeyda Berk ve Feza Tuncel de katkıda bulunmuştur.

Bu öyküyü gelecek yazımda köşemi Doruk’a bırakarak sizlerle paylaşacağım.

İstanbul, 21 Mayıs 2017

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@