17.08.2013, 00:00 153

YAŞLILIK BİR ÇEŞİT HASTALIK MIDIR? –1

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bu köşe yazısına, bir anı ile girmek istiyorum. Kent, Ankara, 1970’li yıllardır. Bur gün Ankara Gül Yayınevi’ndeyiz. Benim okumamda rol oynayan, bir zamanların Anayasa alanında ünlü ismi olan Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Anayasa Kürsüsü Başkanı Prof. Bahri Savcı, yayınevine gelenlerle sohbete başlar. Bir dostu:

-Bahri bey, nasılsınız? Der.

-Sağlığım iyi ama yaşlılılk hastalığından şikayetçiyim, cevabını alır. Prof. Bahri Savcı da o dostuna açıklamalarda bulunmuştu.

Aradan çok yıllar geçti. 2007 yılında doğduğum köye döndüm. Bir gün, bir köylüm;

-Salim bey, bir yerde duydum. Bilime göre yaşlılık bir tür hastalıkmış. Beni aydınlatabilir misiniz?

-Hemşerim, ben emekli fizik-kimya öğretmeniyim. Branşımı bilirim. Biyolojik bilgim bu sorunuza cevap vermeme olanak veriyor. 15 gün sonra, bu konuda bir köşe yazısı yazabilirsem, size de bir kopyasını verebilirim, dedim. Ama düşünüp kaldım. Yıllarca önce biriktirdiğim “Cumhuriyet-Bilim ve Teknik” dergilerini karşıtırdım. Bir şeyler de buldum. Bunları sizlerle paylaşmak istedim.

Öğretmen emeklisi olduğum için, “Hastalık” sözcüğünün anlamını vererek işe giriştim:

Hastalık nedir?

Bir organizmada (*); değişiklik olarak fizyolojik görevlerin bozulması durumudur.

Organizma, aşırı derecede düşkünlükle, birisinden kendisine bir mikrop bulaşmasıyla hastalık kazanabilir. Bunlar da o organizmanın her zaman, aynı sağlıklı olarak yaşamasını önleyebilir.

Bu alanda bilim ne söylüyor?

Bilimi baş tacı eden ülkelerde “Genetik araştırma merkezleri” kurulmuş ve yaşatılıyor. San Fransisco-Buch Justitue of Age Research, bu kurumlardan biridir. Bilim adamlaı kadınlı erkekli yılmadan usanmadan, bıkmadan çalışmışlar “nematol solucanlarının yaşam sürelerini %50 oranda uzatabilmişler. Bu çalışmaları çeşitli hayvanlar üzerinde de denemişler, onları sürdürmüşler. İnsanlarda da, yaşlanma olgusunun tedavi edilebilir hastalık olduğunu, pek yakında da tedavisinin mümkün olabileceğini savunmaya başlamıştır.

 

(*) Bir canlıyı oluşturan organların tümüne organizma adı verilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@