05.03.2018, 00:11 204

YAŞLILARIN SIĞINDIĞI YERLERDEN ÖRNEKLER

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Giriş:

İnsanoğlu bir ailede doğar. Bebeklik, çocukluk, gençlik, yetişkinlik dönemlerini yaşar. Ömrünün sonu olan yaşlılık döneminde bir sığınacak, kendisine bakacak bir yer arar. Bu durumu doğduğum köye dönünce on yıl içerisinde öğrendim. Benden, yazının başlığındaki gibi örnekler istenildi. İşte bu örnekleri bu yazıda bulacaksınız.

1.Kapsamlı aileden: Bana anlatıldığı gibi açıklayacağım.

Ben; büyükbaba, büyükanne, oğullar, gelinler, evleninceye kadar kızlar ailede aynı sevgiyle karşılaşırlar.

Büyükbaba, her konuyu büyükanne ile görüşür. Ortak karar tüm aileye bildirilir. Herkes bunu bilir. Kendisine düşeni yapar.

Büyükanne gelinlerini kızı kabul eder. Gelinlerini eşlerine karşı korur. Onlara sahip çıkar.

Gelinler büyükbabanın yanında alçak sesle konuşurlar. Büyüklerin karşılarından sırt çevirip çıkmazlar.

Kapsamlı ailede; çiftçilik ve hayvan besleme yapılır. Gelirler büyükbabanın elinde toplanır. Oğlanlar ve gelinler ömür boyunca aynı ilgiyi görürler İşte ben, onlardan birisiyim.

2.Çekirdek aileden: Fen ve sosyal alandaki geişmeler kapsamlı aile kavramının sonunu getirdi. Oğlanlar seçtikleri gelin adayını babaya bildirdiler. Taraflrın evet demesi ile baba ve anadan oluşan çekirdek aile bir bağımsız yuvada yaşamaya başladılar. Yaşam savaşı verdiler. Yaşlanınca oğulları evlerine götürdüler. Baba gelin evinde yeteri kadar ilgi göremediyse, kendi yuvasına çekildi. İlaçları ile yaşamaya başladı. Bir günde irdelenince babanın kızı ve damadı imdada koştu. Yaşlı baba damadı sayesinde o evde yaşadı. Ölünce de toprağa verildi. Sonuç şu oldu; Baba oğlunun evine sığamadı. Damadın olgunluğu ile onun evinde ölümü bekledi.

3.Yaşlılar yurdu (Huzur evi)

Baba, kasamlı ailede, çekirdek ailede beklediği ilgiyi bulamayınca kişi emekli parası olduğu için bir yaşlılar yurduna sığındı. Orada yaşadı. Orada oğllarını, kızlarını, torunlarını bekler oldu.

Bu üçten birisini seçmek de tüm yaşlılara düştü ya da bir gün düşecektir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Ekim 2020
İmsak 05:32
Güneş 06:56
Öğle 12:29
İkindi 15:23
Akşam 17:52
Yatsı 19:11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@