07.01.2015, 00:05 217

YAŞAMIMIZIN ANAHTARI OLAN SÖZCÜK: SEVGİ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

İnsanoğlu, biyolojik olarak;
-Hava (oksijen)
-Su,
-Besin ister. Bir de dünyaya geldiği gün ilk kez “sevgi”yi de ana kucağında mem emerken annesinden öğrenir. Hatta doksan yaşlarından sonra babasının yüz hatlarını unuttuğu halde ilk kez sevgiyi öğreten annesinin yüz hatlarını asla unutamaz. Bu nedenle; sevgi sözcüğü anlamıyla kalplerde yaşamak ister. Yetişkinler de, gelecek kuşakların sevgi ortamında büyümek istediklerini bildikleri için sevgi ortamına tüm insanların aynı duyarlılıkla bakmaların ıbekler ve daha da ileri gidip ister. Çünkü sevgi de;
-özveri,
-Muhabbet,
-Bağlılık,
-Duygu vardır. Sözlüklerde de şöyle tanımlanır:
Sevginin tanımı:
İnsanı; gerektiği zaman özveriye götürecek olan şeye a da bir kimseye bağlılık duygusuna bizler “sevgi” adını veriyoruz. Şimdi de tanımdaki sözcükleri açıklayalım.
Özveri: Bir insanın, bir şey uğruna, en değerli ve en gerekli şeyini esirgememesi davranışıdır. Eşanlamlısı ise; fedakarlıktır. Fedakarlık ise, kendini ya d abir şeyi fed aetmekten çekinmemektir.
Bağlılık: Birine karşı sevgi ve saygı ile duyulan içtenlikle dolu yakınlıktır.
Duygu: Beş duyu ile sağlanan izlenimleri ile düşüncelerdir. Düşünce, izlenimlerin anımsanmasını sağlar.
Sevgi: Her insanın yaşamında insan olma sembolü olarak yer alır, bir ömür boyu yaşatılır. Şu anlamlarda yaşam bulur:
Sevginin yaşam alanları:
1.Fizyolojik alan: Yeme ve içmeyi kucakar.
2.Sosyal alan: Sevgi, insana özgü bir duygudur. Benimseme ile boy verir. Yaşamın her kesiminde aranılan işlerin tümünü kapsar.
3.Manevi alan: Evrende bir maddi alem vardır. İnsanlar bir e manevi alem olduğunu kabul ederler. İnsanlarda inanç ve din konusu böylece yerini alır.
Manevi alanda geçen sözcükler:
Muhabbet: Sözcük arapçadır. Dostça konuşmanın adıdır. Bazen de yarenlik olarak yer alır. Sohbet dediğmiz söyleşilerde gönüllere doğan sevgidir. Her muhabbette, sevileni görme, ona kavuşma, heyecanı ile kabli bağlılık vardır. Bu bağlılık, aşk aşamasına kadar görülebilir.
Merhamet: Sözcük Arapçadır. Kısaca sevgiyi ifade eder. Sevgi ise, her insanın hayatında ön saflarda yerini alır. Sevginin tüm türevleri muhabbet dediğimiz söyleşilerle gerçekleşir. Merhamette, arılık (saflık), duruluk (berraklık) vardır. Hiçbir zaman katkı yer almaz.
Rahmet: Sözcük arapçadır. Sevginin belirtileri için kullanılır. Bir başka deyimle, bir şeyi anlamaktır, anlatmak için yapılan işlevlerdir.
Rahmet sözcüğü, çok yerde de muhabbet ile birlikte kullanılır. Rahmet sözcvüğü gönüllere ferahlık ve huzur verir. İnsanların ruhsal dünyasına ışık tutar. Ayrıca acıma ile şefkati de içerisine alır. Acıma duygusu ise insanları yufka yürekli yapar.
Bu açıklamaları verdikten sonra toplumumuzda sevgi deyince şinları da anlıyoruz. Şöyle ki;
-Sevgi, insanları gerekitğinde özveriye götürecek bir yoldur.
-Bir kimseye ya da bir şeye bağlılık duygusudur.
-Tüm insanları, sevgiler içerisinde doğarlar. Sevgiler içerisinde yaşamaya çalışırlar. Bir gün de sevgiler içerisinde bu ünyaya veda ederler.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
kapalı
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:58
Güneş 06:23
Öğle 12:37
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 20:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@