07.08.2012, 00:00 974

YAŞAMIMDA YERİ OLAN VAHİT KUMBASAR HOCAYI KAYBETTİK

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Yaşamımızda, önümüzdeki merdivenleri tırmanırken sağlanan başarıda, bazı tesadüfler, olaylar ve karşılaşmaların önemli etkisi vardır. Birçok kimse bunu bilir ama pek anlatmaz veya anlatmaya fırsat bulamaz.

Benimde yaşamımda ve hayat yolumdaki başarılarımda etkili olan insanlar bulunmaktadır. Bugün bunlardan birisini size tanıtacağım. 

Dün kendisini kaybettiğimiz Prof. Dr. Vahit Kumbasar, benim hayat yolundaki kilometre taşlarımın konulmasında önemli katkısı olmuştur. Bu katkıları açıklamadan önce kendisinin kısa hayat hikâyesini sizlerle paylaşmayı istiyorum.

Ailesi Rizeli olup,1922 yılında İstanbul’da doğdu. 1945 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ), İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Zemin Mekaniği ve Temel İnşaatı kürsüsüne asistan oldu. Bir süre İngiltere’de çalıştı. 1956 yılında Doçent, 1966 yılında Profesörlüğe yükseltildi. İnşaat Fakültesi Dekanlığı yaptı. 1989 yılında emekli oldu. Ülkemizde uygulanan pek çok temel projesi yaptığı gibi, yayınlanmış dokuz kitabı bulunmaktadır.

Değerli bilim adamı Kumbasar ile ilk defa, 1969 yılından itibaren öğretim görevlisi olarak çalıştığım Ankara Zafer Mühendislik ve Mimarlık Okulu'na bitirme(mezuniyet) imtihanlarına jüri üyesi olarak geldiğinde tanıştım.

O dönemlerde, özel yüksek okulların mezuniyet imtihanlarına devlet üniversiteleri ve akademilerinin öğretim üyeleri jüri üyesi olarak katılıyorlardı. Kendisi ile bu tanışıklığım bugünlere kadar sürdü.

O yıllarda, yıllarca yurt dışında kaldıktan ve doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra ülkeme dönmüş bir genç bilim adamı olarak askerliğimin bitiminden sonra ne yapacağımı pek bilmiyordum. Akademik yolda ilerlememi önerenlerin başında Sayın Kumbasar vardı.

Askerlik görevimin bitiminde, bana İstanbul Teknik Üniversitesine gelmemi tavsiye etti. Bu gaye ile İTÜ'yü ziyaret etmeme rağmen o günün şartlarında yeni kurulan Ege Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'ne intisap etmeyi tercih ettim.

Akademik ilerlemenin önemli bir adımı olan ''Doçentlik'' başvurum üzerine kurulan ''Bilim Kurulu''nun başkanlığını sayın Kumbasar yaptı. İTÜ'de yapılan imtihan sonunda bana akademik kıyafeti(Cübbeyi)giydirirken söylediği güzel sözleri ve bilhassa yüzündeki babaca ifadeyi halen hatırlıyorum.

Çocuklarımın yüksek tahsillerini İstanbul'da yapmalarını istiyordum. Diğer taraftan annelerinin vefat etmesi nedeniyle onların yanında olmamın gerekli olduğunu düşünüyordum. Bu nedenle 1985 yılında dünyada ve ülkemizde çok tanınan İTÜ'de ilan edilen ''Çevre Mühendisliği'' profesör kadrosuna başvurdum. Ege Üniversitesi'nde profesör olmama rağmen bu yeni kadroya tayin edilirken doçent olarak işlem gördüm. Oluşturulan ''Profesörlüğe Yükseltme Kurulu''nda Vahit hocanın olduğunu İTÜ'ye geldikten sonra öğrendim.

1986 yılı sonbaharında İTÜ Çevre Bölümü'nde göreve başladım. İnşaat Bölümü öğretim üyesi olmasına rağmen İTÜ Çevre Bölümü Başkanlığı görevini yürüten Vahit Kumbasar üç ay kadar sonra bu görevi büyük bir coşku ile bana devir etti.

1989 yılında çocuklarımın da önerileri ile altı yıl yalnızlıktan sonra yeniden evlenirken, nikah şahidim olarak tabii ki sayın Vahit hocayı seçtim.

Vahit hoca alçak gönüllü gösterişten uzak olarak yaşayan bir kimse idi. Yetiştirdiği çok sayıda öğrencisi ve yazdığı kitapları ile ülkemizde Zemin Mekaniği ve Temel Mühendisliği'nin gelişmesine önemli katkıları olmuştur. Ayrıca İTÜ'de Çevre Mühendisliği Bölümü'nün ve Boğaziçi Üniversitesi Çevre Enstitüsü'nde de görev almıştır. 

Evet, yaşamımın önemli devrelerinde bir baba gibi yanımda olduğunu ve beni çok sevdiğini hissettiğim, bu değerli bilim adamını saygı ile minnetle anıyor, kendisine Allah'tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına ve dostlarına başsağlığı diliyorum. 

Dörttepe- Bodrum,

19 Temmuz 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@